Organlarınızı bağışlamanız yeterli değil, “Yaşama İzin Ver!”

Organ Nakli Koordinatörleri Derneği (ONKOD), organ bağışı sürecinde aile izninin önemini vurgulamak üzere Novartis iş birliğinde “Yaşama İzin Ver” isimli bir kampanya başlattı. Türkiye’de organ bağışı farkındalığı için düzenlenen kampanya kapsamında hazırlanan filmin yanı sıra sosyal medya üzerinden de #yaşamaizinver sloganı ile kamuoyunda bilinirlik yaratılması hedefleniyor.

Yaklaşık 30 bin hastanın organ yetmezliği tanısıyla organ nakli bekleme listesinde yer aldığı ve her yıl 4 bin hastanın daha eklendiği Türkiye’de, yaşarken kendi isteğinizle organ bağışçısı olsanız bile beyin ölümü gerçekleştikten sonra yakınlarınız izin vermediğinde organ bağışı gerçekleştirilemiyor. Beyin ölümü gerçekleşmiş kişilerin ailelerinden ancak 4’te 1’inin izin verdiği tespit edilen istatistiklerden hareketle Organ Nakli Koordinatörleri Derneği (ONKOD) 3-9 Kasım tarihleri arasında gerçekleşen Organ Bağışı Haftası’nda hayata geçirdiği kampanya ile organ bağışında aile izninin önemini vurguluyor.

ONKOD’un Novartis Türkiye iş birliğinde “Yaşama İzin Ver” sloganı ile hayata geçirdiği farkındalık kampanyası kapsamında hazırladığı kamu spotunda, organ nakli bekleyen ancak ailelerin izin vermemesi nedeniyle yarım kalan hayatlara vurgu yapılıyor. Videoda oğlunu kaybeden bir babanın, oğlunun organlarını ihtiyacı olan hastalara bağışlamak istememesi nedeniyle, başka hayatların da kaybedildiği vurgulanırken, filmin finalinde babanın başka hayatların devam edebilmesi için oğlunun organlarının hastalara bağışlanmasına izin verdiği görülüyor. Kampanya kapsamında, organ bağışı ile hayata dönmeyi bekleyen binlerce hasta için yayınlanan videonun, organ bağışçıları tarafından yakınları ile paylaşılarak ya da yorum olarak etiketleyerek söylemek istediklerini iletmeleri hedefleniyor.

ONKOD kampanya kapsamında herkesi sosyal medya hesaplarından #yaşamaizinver etiketini kullanarak ve bu videoyu paylaşarak farkındalık kampanyasına destek olmaya davet ediyor.

ONKOD Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Yavuz Selim Çınar, “Ülkemizde 2017 verilerine göre 21.569 böbrek, 2.084 karaciğer, 282 pankreas, 923 kalp ve 59 akciğer hastası organ nakli bekliyor. Ülkemizde gerçekleştirilen 5 nakilden 4’ü canlı vericilerden. Kadavradan, yani hayatını kaybeden insanların bağışlanmış organlarıyla yapılan nakiller ise 5’te 1 gibi bir oranda kalıyor. Bu sebeple canlı vericisi olmayan binlerce hasta her yıl organ nakli olamadığı için hayatını kaybediyor. Gelişmiş ülkelerde ise kadavradan nakillerin oranı, ülkemize göre çok daha fazla. Türkiye’de yaklaşık 30 bin hasta organ nakli için bekleme listesinde. Bu rakama, her yıl yaklaşık 4.000 kadar yeni nakil adayı ekleniyor. Ancak, beyin ölümü gerçekleştiğinde, o kişi organ bağışçısı olsa bile aileden izin alınması gerekiyor. Bununla birlikte, üzülerek söylüyorum ki, birçok aile beyin ölümü gerçekleşen yakınlarının organlarını bağışlamak istemiyor. 2017’de aile izni olmadığı için kaybettiğimiz donör sayısı 1.203.” dedi.

ONKOD ve Novartis olarak bu tabloyu değiştirmek için birlikte harekete geçtiklerini belirten Dr. Çınar ayrıca, “Organ bağışına destek vermeyen kesimlerin kararlarını yeniden gözden geçirmelerini sağlamak, organ bağışının önemini etkili bir şekilde anlatmak ve farkındalık yaratmak adına “Yaşama İzin Ver” kampanyasına imza attık. Böylece insanları organ bağışı konusunda motive ederek, organ bağışıyla ilgili kararlarını yakınları ile paylaşmalarını sağlamayı amaçlıyoruz.” dedi.

 

Aktüel İntermedya / SAĞLIK

 

You may also like

Popular News