ÖZEL GÜVENLİKÇİ HİÇ BİR SEBEPLE ÜST ARAYAMAZ!

Kozmetik ürünler satan bir mağazada yaşanan olayda, ruj çaldığı gerekçesiyle üzeri aranan genç kız, soyularak arandığını ileri sürerek özel güvenlik görevlilerinden ve mağaza yetkililerinden şikayetçi oldu.

Özel güvenlik görevlilerinin üst arama yetkisinin olmadığını ve kişileri yalnızca dedektörle arayabileceğini açıklayan Avukat Cevat Kazma, yapılanın kişilik haklarına tecavüz olduğunu dile getirdi.

İstanbul Eyüp’te bulunan bir alışveriş merkezinde, kozmetik ürünleri satan bir mağazada yaşanan olayda ruj çaldığı iddiasıyla suçlanan lise öğrencisi kız, üzerinin mağaza müdürü ve güvenlik görevlileri tarafından soyularak arandığını öne sürerek şikayetçi oldu. Duyulmasının ardından büyük tepki çeken olaya ilişkin soruşturma sürerken, hukukçular güvenlik görevlilerin üst arama yetkisinin bulunmadığına dikkat çekti.

Yaşanan olayı değerlendiren Avukat Cevat Kazma, 5188 Sayılı Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanun’un 7. maddesi gereğince, güvenlik görevlilerinin kişilerin üstlerini yalnızca dedektörle arayabileceğini, eşyalarını ise sadece x-ray cihazlarından geçirebileceğini vurguladı.

Yalnızca Yakalayabilir!

Özel güvenlik görevlilerin Ceza Muhakemesi Kanunu’nun 90. maddesine göre yalnızca yakalama yetkisine sahip olduğunu belirten Cevat Kazma, “Bu durum da kişinin ancak suçüstü yakalanması halinde mümkün olabilir. Buradaki temel amaç, kişinin kaçma olasılığının ortadan kaldırılması, delillerin ve olay yerinin korunmasına yöneliktir. Böylece kolluk kuvvetleri olay yerine gelene dek kişi kontrol altında tutulmuş olur” ifadelerini kullandı.

Kişilik Haklarına Tecavüz!

Yakalama ve aramanın farklı tedbirler olduğunun altını çizen Avukat Cevat Kazma, “ilgili olayda suçüstü yakalama olmadığı gibi kanıtlı bir eylem de yok. Buna rağmen arama yapmak zaten kanuna aykırı.” yorumunda bulundu. Şikayette belirtildiği gibi üzeri soyularak bir aramanın ise temel hak ve özgürlüklere müdahale, kişilik haklarına tecavüz olduğunu sözlerine ekledi.

Aktüel İntermedya / YAŞAM

About Aktuel İntermedya

Check Also

Tuzla Belediyesi, koca yürekli Diyarbakırlı çocuklara ilklerle dolu keyifli bir gün yaşattı

Bir sosyal sosyal deney sonucu gündem olan Diyarbakır’ın koca yürekli çocukları, Tuzla Belediye Başkanı Dr. …

Bir cevap yazın