PİLEVNELİ GALLERY’NİN AÇILIŞINA SANATSEVERLERDEN BÜYÜK İLGİ

Sanat dünyasının en etkili isimlerinden Murat Pilevneli’nin uzun zamandır merakla beklenen galerisi uluslararası sanat dünyasına kapılarını açtı.

Uluslararası ve Türk kültür-sanat dünyasının heyecanla beklediği Pilevneli Gallery’nin açılışı, Belçikalı sanatçı Johan Creten’in kişisel “Gerçek ile Rüya Arasında” adlı sergisi ve İsviçre doğumlu Amerikalı enstalasyon sanatçısı Ugo Rondinone’nin “Hepimiz Işığız”adlı dev neon heykeliyle kutlanarak 12 Eylül’de yapıldı.

Pilevneli Gallery kurucusu Murat Pilevneli ev sahipliğinde yapılan galeri ve sergi açılışına kültür-sanat, moda, cemiyet ve iş dünyasından Arzu, Hacı, Hakan Sabancı, Revna Demirören, Aylin Tahincioğlu, Engin Altan Düzyatan, Esra Dinçkök, Berrak Barut, Esra Civelek, Burcu Hanif, Mustafa Taviloğlu, Tuba Ünsal, Leyla Alaton, Emin Hitay, Ethel Baler, Canan Bolak, Cem Mirap ve Elif Dürüst gibi isimler katıldı.

İstanbul’da güncel sanatın yeni merkezi Dolapdere’deki ikonik binasında ilk kez kapılarını açan Pilevneli Gallery, Belçikalı seramik sanatçısı Johan Creten’in solo sergisi ve binanın çatısına yerleştirilen İsviçreli sanatçı Ugo Rondinone’nin neon gökkuşağı enstelasyonu ile sanatseverlerin büyük ilgisini topladı.

1997 yılında “Odore di Femmina” adlı serisiyle Rosa Martínez’in küratörlüğünü yaptığı 5. Uluslararası İstanbul Bienali’ne katılan Johan Creten bu tarihten tam 20 yıl sonra bu kez Pilevneli Gallery’nin açılışı için İstanbul’a geldi. “Gerçek ile Rüya Arasında” adlı sergi, Johan Creten’in “Pliny’s Sorrow”, “Bi-Boy Black” ve “Le Banc des Amoureux” gibi iyi bilinen eserlerinin yanı sıra daha önce hiç sergilenmemiş duvar heykelleri ve kil işlerine yer veriyor. 20. yüzyılın en önemli şairlerinden biri olarak kabul edilen Rainer Maria Rilke’nin aynı adlı şiirinden ilham alan serginin başlığı, Creten’in ruhanilikle yüklü sanatsal yaklaşımı hakkında ipuçları sunuyor. Kil ve bronzun çağdaş sanat formları olarak kabul görmesini sağlayan sanatçıların başında gelen Johan Creten, , “İstanbul Vulva” adlı göz kamaştırıcı heykelini ise Pilevneli Gallery’nin açılışına özel olarak üretti. Johan Creten’in 12 Eylül-14 Ekim tarihleri arasında izlenebilecek olan “Gerçek ile Rüya Arasında” adlı sergisine, Jérôme SansRosa Martínez ve Colin Lemoine’un metinlerinin yer aldığı aynı adlı bir kitap eşlik ediyor.

52. Venedik Bienali’nde İsviçre’yi temsil eden, farklı alanlarda çok çeşitli üretimler yapan, ancak daha çok enstalasyon ve heykelleriyle tanınan Ugo Rondinone’nin Paris’te bulunan Centre Georges Pompidou, Sydney’deki Museum of Contemporary Art ve Leon’daki Museo de Arte Contemporáneo de Castilla gibi prestijli sanat mekanlarında sergileri açıldı. Galeri mekanının çatısına yerleştirilen dev neon enstalasyon Ugo Rondinone’nin en önemli eserlerinden biri olarak kabul ediliyor. Sanatçının neon enstalasyonu 25 Kasım tarihine kadar görülebilecek.

 

Aktüel İntermedya / YAŞAM

 

You may also like

Popular News