RAMAZAN BAYRAMINDA, YAKIN KEYİF ROTALARINA

Türkiye’de 13.000 konaklama tesisi listeleyen, 3000’den fazla otelle ve 20’ye yakın tatil şirketi ile partnerlik yapan Neredekal.com “Tesisi Telefonla Ara” özelliği sayesinde, Ramazan Bayramında seyahate çıkacak kullanıcıların bölgelere olan eğilimlerini websitesinde gerçekleşen ziyaret ve telefon yönlendirmelerini ölçümledi.

Bayram kısa, ulaşım kolaylığı olan yerler ön planda.

Otellere yapılan telefon aramalarında; en çok artış gözlenen bölgeler, tatilin süresinden dolayı ulaşım kolaylığına sahip olan yerler. Bölge olarak; Ramazan Bayramı için, İstanbul ve İzmir’deki kullanıcılar daha çok Muğla’yı araştırıyorlar. Muğla’nın bu denli yoğun araştırmalarının, en önemli sebebi mutlaka Bodrum, Marmaris, Datça, Fethiye ve Dalaman gibi popüler destinasyonların da Muğla sınırları içinde yer alması. Muğla’yı arayan seyahat severler, Muğla’nın en çokBodrum Merkez, Selimiye, Palamutbükü ve Akyaka destinasyonlarını aramaktalar.

Ankara ve Anadoludaki kullanıcılar daha çok Antalya bölgesine gitme düşüncesindeler. Alanya merkez, Olimpos ve Kemer tatil yöreleri Antalya’nın bayram için en çok aranan noktaları…

Adanalı Mersin’e, Bursalı gider Çanakkale’ye, Balıkesir’e…

Adana’daki seyahat severler de, bu bayram döneminde yakın tatil yörelerine gitmeyi planlıyor. Bunun bir sonucu olarak, Adanalıların bayramda tercih ettikleri popüler sahil kenti Mersin… Kız kalesi, Atakent ve Susanoğlu da Mersin’in en çok araştırılan yerleri arasında. Bursa’daki kullanıcılar da yakın bölgeleri tercih edip, tatil için Balıkesir ve Çanakkale aramalarına yoğunlaştılar. Bursalı seyahat severin bu bayramda tatil hedefi, Balıkesir’de Cunda, Sarımsaklı, Ocaklar; Çanakkale’de Bozcaada ve Assos… Geçen yıl bayram tatili dönemine göre özellikle pansiyon, butik otel ve apart otellere yapılan telefon çağrılarının, Neredekal.com özelinde artış gösterdiği gözlemliyoruz.

Bu bayram, geçen yılın aynı dönemine göre daha kısa bir tatil dönemi olmasından dolayı, bu yıl kısa süreli yurtiçi seyahatlere ciddi talep artışı gözlemleniyor. Yurtiçinde artan bu eğilimle birlikte, büyük şehirlere yakın konumuyla Balıkesir ön plana çıkıyor. Balıkesirli tatilciler, bu bayram ulaşımla vakit kaybetmeden seyahat etmeyi tercih etmekle birlikte, geçen yıla oranla bu yıl %42’lik artışla Ayvalık, Erdek ve Avşa gibi tatil bölgelerini tercih ediyor.

Neredekal.com Pazarlama Müdürü Çağdaş Polat yaptığı açıklamada “Ramazan Bayramında 4 günlük bir tatil olmasından dolayı, misafirler genellikle, kısa ulaşımlı destinasyonları tercih ediyor. Bu yıl bir çarpıcı değişiklik de, butik otel, küçük otel ve pansiyon aramaları bazında, geçen yıla göre %60’a varan artış söz konusu diyebiliriz.”

 

Aktüel İntermedya / GEZİ

 

You may also like

Popular News