Referandum öncesi ABD Kongresinde gündem Türkiye

5 Nisan Çarşamba günü ABD Kongresinde düzenlenecek panelde, Türkiye ve ilgili konular masaya yatırılacak. Moderatörlüğünü Kongre üyelerinden Dana Rohrabacher’in üstlendiği etkinlikte, Turkish Heritage Organization (THO) Başkanı Ali Çınar da söz alacak.

Konu ile ilgili bir değerlendirme yapan Çınar, etkinliğin zamanlamasına dikkat çekerek, “Dönem dönem Kongre’de Türkiye’yi karalayıcı nitelikte etkinlikler düzenlenebiliyor. Daha önce FETÖ mensuplarının konuşmacı olarak davet edildiği bile oldu. Türk-Amerikan ilişkilerinin bozulmasının sadece Türkiye düşmanlarına ve vatan hainlerine fayda sağlayacağı unutulmamalı” dedi.

ABD Kongresi Dış İlişkiler Komitesi, 5 Nisan Çarşamba günü, moderatörlüğünü Kongre üyelerinden Dana Rohrabacher’in yapacağı, Türkiye konulu bir panel düzenliyor. Panelde, başkanlık sisteminin Türkiye’ye olası etkileri, darbe girişimi sonrası Türkiye’deki demokratik ortam ve yeni dönemde Türk-Amerikan ilişkilerinin nasıl bir seyir izleyeceği konuları masaya yatırılacak.

İnternet üzerinden canlı olarak da izlenebilecek panelde, Turkish Heritage Organization (THO) Başkanı Ali Çınar’ın yanı sıra Columbia Üniversitesinden David L. Phillips, HDP ABD Temsilcisi Mehmet Yüksel ve Atlantik Konseyinden Naz Durakoğlu söz alacak.

16 Nisan öncesi Washington DC’de bu tür bir panel düzenlenmesinin önemine dikkat çeken THO Başkanı Ali Çınar, “Geçen yıl gerçekleşen PKK-PYD konulu panele de konuşmacı olarak katılmış ve Türkiye’nin durumunu net ve objektif bir biçimde ortaya koymuştum. Bu yıl, Kongrenin referandum öncesinde dengeli bir panel yapmasını da son derece yerinde buluyoruz. Bazen Kongrede Türkiye’ye yönelik, karalayıcı olarak nitelendirilebilecek etkinlikler de düzenleniyor. Öyle ki FETÖ mensuplarının konuşmacı olarak davet edildiğini bile gördük. THO olarak biz, Türk-Amerikan ilişkilerinin bozulmasının sadece Türkiye düşmanlarına ve vatan hainlerine fayda sağlayacağına inanıyoruz” dedi.

Turkish Heritage Organization hakkında:

Merkezi Washington DC’de bulunan Turkish Heritage Organization (THO), tamamen bağımsız ve kâr amacı gütmeyen bir sivil toplum kuruluşudur. 2015 yılında kurulan THO, Türk – Amerikan ilişkilerini kapsamlı bir diyalog çerçevesinde, başta Washington olmak üzere Amerikan kamuoyunun gündemine taşımayı hedeflemektedir. Güvenlik, enerji, eğitim, ekonomi, insani yardım ve teknoloji gibi ABD-Türkiye ilişkilerinde büyük öneme sahip altı konu başlığında düzenlediği etkinlikler, yaptığı araştırmalar ve yayınlar ile önemli bir platform oluşturmaktadır. Danışma Kurulu’nun yetkin ve dünyaca tanınmış akademisyenlerden oluştuğu THO, tüm faaliyetlerini açık iletişimin esas alındığı bir çerçevede yürütmeye özen göstermektedir. Böylece Türkiye hakkında doğru bilgi ve içerik üretilirken, çıkarılan kasıtlı veya yanlış bilgiler de temizlenmekte, ABD kamuoyu ve medyasındaki dezenformasyonun önüne geçilmektedir.

 

Aktüel İntermedya / GÜNDEM

You may also like

Popular News