Rus Uçağı Karadenize 92 yolcusuyla Düştü

Rusya Savunma Bakanlığına ait, 92 kişiyi taşıyan Tupolev 154 tipi uçağın Soçi’den havalandıktan sonra Karadeniz üzerinde düştüğü bildirildi.

Rus Haber ajansları uçağın enkazına ait parçaların Soçi Limanına 6 kilometre uzaklıkta bulunduğunu duyurdu. Uçakta Rus askerler, konser vermek için Suriye’ye giden dünyaca ünlü Kızıl Ordu Korosu ve gazeteciler bulunuyordu.

Savunma Bakanlığından yapılan ilk açıklamada Soçi şehrinden Suriye’deki Lazkiye kentine giden uçağın havalandıktan kısa bir süre sonra radardan kaybolduğu belirtilmişti.

 

Tupolev Tu-154 tipi uçağın Karadeniz kıyısındaki Soçi kentinden havalandıktan sonra irtibatı kesildi. 8 kişilik mürettebatla birlikte 92 kişiyi taşıyan uçağın Karadeniz’e düştüğü kaydedildi.

11.54 PUTİN’DEN TAZİYE MESAJI Rusya Devlet Başkanı Putin, kazada hayatını kaybedenlerin aile ve yakınlarına başsağlığı diledi.

11.51 PUTİN’DEN MEDVEDEV’E KURULACAK KOMİSYONA BAŞKANLIK ETME TALİMATI

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Başbakan Dmitriy Medvedev’e uçak kazasının soruşturulmasına yönelik devlet komisyonu kurma ve komisyona başkanlık etme talimatı verdi.

11.40 BAKANLIKTAN DÜŞEN UÇAĞIN PİLOTUYLA İLGİLİ AÇIKLAMA

Rusya Savunma Bakanlığı, Tu-154 uçağının deneyimli ve birinci sınıf pilotlardan Roman Volkov tarafından kullanıldığını açıkladı. Bakanlık, Volkov’un 3 bin saatten fazla uçuş deneyimine sahip olduğunu duyurdu.

11.26 KURTARMA OPERASYONUNDAN İLK GÖRÜNTÜLER FIRST VIDEO from rescue operation searching for #TU154 debris https://t.co/hZbaobnMh2 pic.twitter.com/T7GTCbD2kS — RT (@RT_com)

25 Aralık 2016 11:19 ACİL DURUMLAR BAKANLIĞI, CENTROSPAS VE LİDER GRUPLARINI GÖNDERDİ

Rusya Acil Durumlar Bakanlığı, Tu-154’ün düştüğü bölgede yürütülen arama-kurtarma çalışmalarına katılmaları için ‘Centrospas’ ve ‘Lider’ arama-kurtarma gruplarını Soçi’ye gönderdi.

11:10 RUSYA SAVUNMA BAKANLIĞI, YOLCULARIN LİSTESİNİ YAYINLADI Rusya Savunma Bakanlığı, Tu-154’te bulunan yolcuların listesini yayınladı. 92 kişi arasında ‘Doktor Liza’ adıyla bilinen, Ukrayna ve Suriye’de sivillere yönelik yardımlarıyla tanınan doktor Elizaveta Glinka, Kızıl Ordu Korosu Sanat Yönetmeni Aleksandr Halilov ve Savunma Bakanlığı Kültür Dairesi Başkanı Anton Gubankov gibi isimler uçakta bulunuyordu. Russia’s #Tu154 crashed seven minutes after take off – source https://t.co/vAwxqqvaYK pic.twitter.com/LSM3Ls89o3 — Sputnik (@SputnikInt)

25 Aralık 2016 ​11:01 ARAMA KURTARMA ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR Uçağın enkazının bulunduğu bölgede arama-kurtarma çalışmaları 7 gemiyle ve bir Ka-32 helikopteriyle yürütülüyor. Simferopol ve Gelencik’te iki Mi-8 helikopteri kalkışa hazır vaziyette bekletiliyor.

Daha fazla: https://tr.sputniknews.com/rusya/201612251026481512-rusya-uca-kayip/

 

Aktüel İntermedya / DÜNYA

 

 

About Aktuel İntermedya

Check Also

Koronavirüs aşısının Çin’e ait olduğu Rusya üzerinden pazarladığı iddia ediliyor

Haber detayları ; Çin, işgal ettiği Doğu Türkistan’da koronavirüs aşısını 10.000 dolardan satışa çıkardı. Parayı …