Rusya: VPN yasağı internet özgürlüğüne ağır bir darbe vurdu

Uluslararası Af Örgütü bugün yaptığı açıklamada, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in imzaladığı, internette anonim servis sağlayıcıları ve VPN’leri yasaklayan yeni yasanın Rusya’daki internet özgürlüğüne ağır bir darbe vurduğunu ifade etti.

Uluslararası Af Örgütü Avrupa ve Orta Asya Direktör Yardımcısı Denis Krivosheev konuya ilişkin açıklamasında, ‘‘Rusya yetkililerinin muhalefete karşı gösterdikleri hoşgörüsüzlüğün artmasıyla, internet kullanıcılarının sansürden kaçınmalarına ve gizliliklerini korumalarına yardımcı olan teknolojiler, çevrimiçi ifade özgürlüğü adına hayati bir öneme sahip oldular. Bugün yetkililer, kendilerine, insanların çevrimiçi bilgiye özgürce erişebilmelerini mümkün kılan VPN ve diğer teknolojileri kullanmalarını yasaklamak üzere bir araç bahşettiler,’’ dedi.

Krivosheev sözlerini şöyle sürdürdü: ‘‘Bu, muğlak içerikli aşırılık-karşıtı yasa gereğince önemli sitelerin kapatılması ve sosyal medya kullanıcılarının yalnızca çevrimiçi paylaşımları nedeniyle soruşturmaya uğraması gibi çevrimiçi özgürlüğünü hedef alan saldırılar kapsamında son bir darbedir. VPN yasağı bu utanç verici harekatı bir adım daha ileri taşıdı.’’

‘’Bu yasağın nasıl sonuçlar vereceğini anlamak için Çin’e bakmak yeterlidir. Apple, en önde gelen VPN uygulamalarını Çin’deki yerel Apple mağazasından kaldırmak gibi içler acısı bir kararı aldı. Böyle bir kararla Apple, Çin hükümetinin çevrimiçi sansür uygulamalarına yardım ederek sayısız internet kullanıcısının haklarını tehlikeye sokmuş oldu.’’

Arka Plan

Devlet Başkanı Putin’in 30 Temmuz Pazar günü imzaladığı yasa, VPN ve internette anonim servis sağlayıcıları da dâhil olmak üzere, internet kullanıcılarının Rusya’da yasaklı çevrimiçi içeriklere erişimlerini sağlayan teknolojiyi yasaklıyor. Aynı yasa, Rusya’da iletişimden sorumlu yetkili kuruluş olan Roskomnadzor’a sansür uygulamalarında ilave yetkiler tanıyor. Söz konusu yasa 2017 Kasım’da yürürlüğe girdiğinde, Roskomnadzor internette anonim servis sağlayıcı hizmetlerine erişimi yasaklayabilecek. Yasa, Rusya’da erişimin kısıtlandığı çevrimiçi kaynakların resmi bir kaydını da oluşturuyor.

 

Aktüel İntermedya / DÜNYA

 

You may also like

Popular News