Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetti.

Karlov, Ankara’da katıldığı bir fotoğraf sergisinde konuşurken silahlı saldırıya uğradı. Kameralara yansıyan olay anında, takım elbise giymiş silahlı saldırganın Rus büyükelçiyi vurduktan sonra “Allah’u ekber. Halep’i unutmayın, Suriye’yi unutmayın. Beldelerimiz güvende olmadıkça sizler güvenliği tadamayacaksınız. Beni buradan ancak ölüm alır. Bu zulümde paylı olan kim varsa hepsi tek tek hesabını verecek.” şeklinde konuştuğu görülüyor.

Güvenlik güçlerinin büyükelçi Karlov’un vurulmasından yaklaşık 45 dakika sonra saldırganı ölü ele geçirdiği bildirildi.

Polis kimliği göstererek etkinliğe katıldığı belirtilen saldırganın büyükelçinin konuşması sırasında kürsünün arkasında beklediği görüldü.

Saldırganın çevik kuvvet personeli, polis memuru Mevlüt Mert Altıntaş olduğu sanılıyor.

Büyükelçi Karlov iki yıldır Ankara’da görev yapıyordu ve Türk-Rus ilişkilerinin normalleşmesinde önemli bir isim olarak kabul ediliyordu.

Suikastı bir “terör saldırısı” olarak tanımlayan Moskova yönetimi, Türkiye ve İran ile ortak düzenleyecekleri Halep konulu toplantının iptal edilmediğini duyurdu.

Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamada ise Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’i arayarak saldırıyla ilgili bilgi verdiği aktarıldı.

 

Aktüel İntermedya / GÜNDEM

 

You may also like

Bir cevap yazın

Popular News