Sağlık Bakanı, ETSO’nun düzenlediği İl Ekonomik İstişare Toplantısı’na katıldı.

Sağlık Bakanı Prof. Dr. Recep Akdağ, Erzurum Ticaret Odası (ETSO) tarafından düzenlenen Cazibe Merkezleri Programı İl Ekonomik İstişare Toplantısı’na katıldı.

Akdağ, burada yaptığı konuşmada, Doğu bölgesine ulaşımdan sağlık ve eğitim hizmetlerine kadar birçok yatırım yapıldığını ifade etti.

Hükümetin Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerini ekonomik açıdan da kalkındırmak için Cazibe Merkezleri Programı’nı uygulamaya koyduğunu anlatan Bakan Akdağ, “Hükümet olarak bu kalkınmayı sağlamak için ne gerekiyorsa yapmaya karar verdik. Daha önce birçok teşvik mekanizması oldu. Bu mekanizmaların elbette birçok faydası oldu. Aslında hükümetlerimizin altyapıyı gerçekleştirme, bölgelerimizi daha yaşanabilir kılma hususundaki çabaları, ekonomik gelişmenin çok önünde gitti. Bugün artık Doğu Anadolu’da yollar, ulaşım imkanları, sağlık hizmetleri, okullar, üniversiteler yani kamu adına yapılabilecek olan alt yapı yatırımları konusunda çok büyük bir mesafe aldık” dedi.

Bölgedeki yatırımcıların artık ortaklılar oluşturması ve bu ortalıklarla bu yatırımlar yapılması gerektiğine dikkati çeken Bakan Akdağ konuşmasında şu ifadelere verdi; “Bu ortaklıklarla, hem aklımızı, hem sermayemizi yerine göre de pazarımızı birleştirerek yola devam etmeliyiz. Parça parça bu iş olmuyor. Rakipleriniz karşısında güçsüz kalıyorsunuz. Bizim sanayi anlamında en iyi örneğimiz Aşkale Çimento ise bunun sebebi oradaki birlikteliktir. Biz bu birlikteliği birçok sektöre yaymak durumundayız. Erzurum’la birlikte aynı kapsamdaki Erzincan, Bayburt ve Gümüşhane’nin birçok avantajı var. Bu avantaj zaten kendiliğinden yatırımcıları buraya davet ediyor. Biz de üzerimize düşeni yaparsak inanıyorum ki bu programdan istihdam anlamında ve ekonomik kalkınma anlamında çok ciddi ölçüde faydalanacağız.”

Konuşmasında üniversite-sanayi işbirliğinin de önemine değinen Bakan Akdağ, “Burada üniversitelerimize de önemli işler düşüyor. Üniversitelerimiz yatırımcılarla birlikte burada AR-GE yapacaklar, onların fizibilitelerini destekleyecekler. Aslında bu açıdan da zengin bir şehrimiz var. İki devlet üniversitemiz ile yakın zamanda inşallah Erzurum Ticaret ve Sanayi Odası Vakfı tarafından kurulacak üçüncü üniversitemiz olacak. Dolayısıyla un var, şeker var, yağ var. Artık bu helvayı yapmak gerekiyor” diye konuştu.

Bakan Akdağ, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Terörün belediyelere hakim olduğu şehirlerimizde sıkıntılar vardı. Bu sıkıntılar bugün hukuk çerçevesinde teröre destek olmuş belediyelerin kayyumlara devredilmesiyle büyük ölçüde çözüldü. Yeni bir döneme giriyoruz. Ama yine burada bölge olarak, şehir olarak bizim de kendi üzerimize düşeni yapmamız gerekiyor. Bugün cazibe programı için müracaat eden birçok firma sahibi şirket aslında kendilerine bölgede ortaklar arıyor. Bizim ortaklıklarla bölgeyi kalkındırmamız gerekiyor.”

Bir ekonomistin hızlı kalkınma ve geri kalkınmışlıkla ilgili kitabında güzel tespitlerde bulunduğunu, kalkınmak için hızlı kararlar alınmasının şart olduğunu belirten Akdağ, “Ben kendi yaptığım iş açısından konuşuyorum. Sağlıkta Dönüşüm Programı bütün dünyanın, Dünya Sağlık Örgütünün, dünyadaki çok itibarlı üniversitelerinin, çok itibarlı tıp mecmualarının takdir ettiği ve dünyaya örnek gösterdiği dönüşüm oldu. Ama ben geriye dönüp bakıyorum. Hızlı hareket ettiğimiz noktalarda muvaffak olduk. Yavaş hareket ettiğimiz noktalarda muvaffak olamadık” dedi.

Toplantıya, Erzurum Valisi Seyfettin Azizoğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, eski İçişleri Bakanı ve Bursa Milletvekili Efkan Ala, AK Parti Erzurum Milletvekilleri Zehra Taşkesenlioğlu, İbrahim Aydemir, Mustafa Ilıcalı, Orhan Deligöz, Erzurum Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Lütfü Yücelik, Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Çomaklı, Erzurum Teknik Üniversitesi Rektörü Muammer Yaylalı, oda başkanları ve iş adamları katıldı.

 

Aktüel İntermedya / GÜNDEM

 

About Aktüel İntermedya

Check Also

Türkiye’de Medya Tekelleşiyor. 22 Yıllık Markamız Turkuvaz Medya ve TÜRGEV eski Başkanı Arzu Akalın tarafından Yargıtay Kararı ile İptal edilmiştir

1998 yılında İstanbul Valiliği ve İstanbul Emniyet Müdürlüğü Basın Güvenlik Şube Müdürlüğü’ne verilen Basın Beyannamesi …