SAĞLIKLI OLMAYAN ET HELAL DE OLAMAZ

Namet Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Faruk Kayar: “İslami açıdan uygunluğun yanı sıra kalite konusunda da güvence sağlayan Helal Sertifikalı ürünler, ülke ekonomisi açısından önemli bir büyüme potansiyeli teşkil ediyor.”

Türk gıda sektörünün öncü kuruluş, ülkemizin lider et ve et ürünleri üreticisi Namet Gıda, TC Cumhurbaşkanlığı himayelerinde gerçekleştirilen Dünya Helal Zirvesi’nin Ana Sponsorluğunu üstleniyor. 15-17 Aralık 2016 tarihleri arasında İstanbul Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’nde gerçekleşen ve dünya helal sertifikasyon otoriteleri ve üreticileri, devletin zirvesi ile bir araya getiren etkinlik Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sn. Faruk Özlü’nün katılımıyla gerçekleşti.

Gıdadan giyime, ilaçtan turizme, farklı sektörlerde yaklaşık 3 trilyon TL (860 milyar Dolar) değere ulaşan küresel bir pazara hitap eden Helal Sertifikalı ürünlerin dünya zirvesi, İstanbul’da gerçekleştiriliyor. Cumhurbaşkanlığı’nın himayelerinde, TSE ve SMIIC işbirliği ile, 15-17 Aralık 2016 tarihleri arasında İstanbul Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’nde düzenlenen Dünya Helal Zirvesi (World Halal Summit) kapsamında, konferans ve çalıştaylarla eş zamanlı olarak Helal Expo fuarı da gerçekleştiriliyor.

Türk gıda sektörünün öncü kuruluşlarından, ülkemizin lider et ve et ürünleri üreticisi Namet Gıda, zirve ve kapsamındaki fuar organizasyonuna Ana Sponsor olarak destek veriyor. Namet Gıda, zirve dahilindeki konferans ve çalıştaylara aktif katılımın yanı sıra, Helal Expo’da fuar standı ile yer alıyor. Namet Gıda’nın zirveye desteği, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sn. Faruk Özlü tarafından bir plaketle ödüllendirildi.

Konuyla ilgili bir değerlendirmede bulunan Namet Gıda Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Faruk Kayar, Helal Sertifikalı ürünlerin, tüm sektörler ve ülke ekonomisi için önümüzdeki dönemde önemli büyüme potansiyeline dikkat çekti. Kayar, İslami açıdan uygunluğun yanı sıra kalite konusunda da güvence sağlayan Helal Sertifikasının, gıda güvenilirliği konusunda dünyanın önde gelen programlarından biri halini aldığını belirtti. Kayar, “Tüm üretim ve lojistik faaliyetlerimizi, kurulduğumuz günden beri tüketicilerin helal gıda tüketmeye yönelik hassasiyetlerini göz önünde tutarak sürdüren bir firmayız. Türk Standardları Enstitüsü’nden onaylı helal sertifikamız bulunuyor. Helal Sertifikası’nın et ve et ürünleri sektörü açısından önemi büyüktür. Burada İslami usullere uygun kesim ve işlemenin yanı sıra, son derece yüksek kalite ve hijyen standartlarına uyum zorunluluğu da söz konusudur. Helal Sertifikası bu açıdan daha güvenli, daha sağlıklı gıda tüketiminin de güvencesidir” dedi.

Türkiye’nin, TSE liderliğinde Helal Sertifikası vermesinin önemine de değinen Kayar, “Giderek artış gösteren ekonomik bir değer söz konusu ve Türkiye Helal Sertifikalı üreticileriyle bu alanda farklı sektörlerde iddialı, aktif bir oyuncu. Sektöründe bu sertifikayı ilk alan kuruluşlardan biriyiz ve bu bize ihracat pazarlarımızda yeni işbirlikleri fırsatı getirdi. Öte yandan, TSE önderliğinde Helal Sertifikası veren ülkelerden biri olarak Türkiye, fiziksel ve etki coğrafyasında fikir önderi ülke konumunu pekiştiriyor. Sayın Cumhurbaşkanımızın, hükümetimizin ve ilgili kurumların bu konuya ve bu zirveye büyük önem vermeleri, ülkemizin itibarı açısından büyük önem taşıyor” şeklinde konuştu.

Namet Gıda, Helal Expo’da Rumeli Salonu B5 standında, iş ortakları, tüketiciler ve potansiyel müşterileriyle bir araya geldi.

Aktüel İntermedya / SAĞLIK

About Aktuel İntermedya

Check Also

COVID-19’da belirti göstermeyen taşıyıcılar büyük risk altında

Tüm dünyayı aylar önce etkisi altına alan ve Türkiye’de halen vaka sayıları artarak devam eden …

Bir cevap yazın