Breaking News

Sıra, Milletimizin Büyüklüğüne Uygun Bir Devlet Yönetimine Sahip Olmaya Geldi

Hatay’da toplu açılış töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin, ekonomik olarak büyük devlet olmasının önündeki en büyük engelin istikrarın korunamaması olduğunu belirterek, “Ülkemizin önünün darbelerle, krizlerle, kaoslarla sürekli kesilmesi yüzünden geride kaldık. Sorunun istikrar ve güven ortamının teşhisinde yaşanan sıkıntılar olduğunda hemfikir miyiz? Peki, çözüm nedir? Çözüm ortada. Çözüm, sorunun kaynağı olan yönetim sistemini değiştirmektir” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Hatay’da yapımı tamamlanan hizmet ve tesislerin toplu açılış törenine katıldı. İtfaiye Meydanı’nda düzenlenen ve vatandaşların yoğun iştirakiyle gerçekleşen törende Cumhurbaşkanı Erdoğan bir konuşma yaptı.

“TÜRKİYE KOALİSYONLAR YÜZÜNDEN BÜYÜK KAYIPLARA UĞRADI”

Törende kendisini dinleyen vatandaşları, 16 Nisan’daki halk oylamasında, büyük, müreffeh, istikrarlı ve çocuk katillerine dersini verecek güçlü bir Türkiye için ‘evet’ demeye davet eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, büyük devlet olmak için büyük millet olmak gerektiğini belirtti. Türk milletinin de büyük bir millet olduğunu 15 Temmuz’da tanklara, F-16’lara, helikopterlere göğüs gererek bunu gösterdiğini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Şimdi sıra milletimizin büyüklüğüne uygun bir devlet yönetimine sahip olmaya geldi” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin kalkınma yarışında, benzer şartlarda başladığı pek çok ülkenin gerisinde kaldığına, koalisyonlar yüzünden hem zaman olarak, hem imkân olarak çok büyük kayıplara uğradığına işaret etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında, istikrarsızlığın Türkiye’ye maliyetini göstermesi bakımından şu bilgileri verdi: “1970 yılında Türkiye’nin kişi başına millî geliri 580 dolar, Güney Kore’nin 260 dolar, Portekiz’in 820 dolar. 2003 yılına gelindiğinde Türkiye 3 bin dolara yeni ulaşırken, Güney Kore 12 bin doları aşmış, Portekiz de bu rakama yaklaşmıştı. Bugün Türkiye 2003’e göre üç katın üzerinde bir büyümeyle 11 bin dolara ulaştı bizim iktidarımızda. Güney Kore ve Portekiz 23-24 bin dolar civarında bir millî gelire sahip. Bu şu anlama geliyor: Türkiye tüm bu dönem boyunca hep son yıllarda olduğu gibi istikrarlı bir yönetime sahip bulunsaydı, biz de diğerleriyle aynı civarda bir millî gelire ulaşacaktık.”

“FRANSA, YAŞADIĞI İSTİKRARSIZLIKLARI YARI BAŞKANLIK SİSTEMİNE GEÇEREK ÇÖZDÜ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin, ekonomik olarak büyük devlet olmasının önündeki en büyük engelin istikrarın korunamaması olduğunu ifade etti ve “Ülkemizin önünün darbelerle, krizlerle, kaoslarla sürekli kesilmesi yüzünden geride kaldık. Teşhis tamam mı? Sorunun istikrar ve güven ortamının teşhisinde yaşanan sıkıntılar olduğunda hemfikir miyiz? Peki, çözüm nedir? Çözüm ortada. Çözüm, sorunun kaynağı olan yönetim sistemini değiştirmektir” diye konuştu.

Güney Kore’nin bu teşhisi Türkiye’den çok önce yaparak 1980’lerde yönetim sistemini değiştirdiğini, Portekiz’in de 1970’lerin sonuna doğru Anayasasını değiştirip iki partili bir sistemle istikrarı yakaladığını, Fransa’nın, geçmişte yaşadığı istikrarsızlıkları, yarı başkanlık sistemine geçerek 1960’ların başından itibaren çözdüğünü hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Peki, biz neden istikrarsızlık üreten bir sistemde ısrar ediyoruz? Çünkü Türkiye’yi her 10 yılda bir darbelerle, cuntalarla dizayn edenler böyle istediler, âdeta güçlü bir Türkiye’nin önünü kesmek için özel olarak geliştirilmiş çarpık bir sistemi. İşte gelin diyorum 16 Nisan’da bunu değiştirelim” diye ekledi.

“HATAY, TİCARETİN ÖNEMLİ BİR MERKEZİ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, tarih boyunca ve bugün ticaretin bölgede önemli bir merkezi olan Hatay’ın; sahip olduğu değerleri turizmle kazanca dönüştüren bir şehir alarak istikrarın kıymetini ve krizlerin ülkeye ve kendisine neye mal olduğunu çok iyi bildiğini dile getirdi. Devletin geçen 14 yılda Hatay’a 21 milyarlık yatırım yaparak, şehrin tarihine uygun yeni bir kalkınma yolu koyduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün Hatay’ın dış ticaret hacmi bakımından Türkiye’nin 11. şehri olduğunu söyledi.

Resmî olarak açılışları yapılan 114 projenin toplam yatırım bedelinin 530 milyon lira olduğunu aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu hizmetlerin Hatay’a ve Hataylılara hayırlı olması dileğinde bulundu.

“KİMLERİN TERÖR ÖRGÜTLERİYLE YAN YANA GELDİĞİNİ GÖRDÜK”

Milletin 16 Nisan halk oylaması sürecinde birtakım gerçekleri yeniden ve daha açık şekilde görme imkânı elde ettiğine işaret ederek, “Mesela kimlerin bu ülkede terör örgütleriyle yan yana gelebildiğini, kimlerin de milletin yanında dimdik durduğunu gördük” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, terör örgütleri PKK ve FETÖ’nün elebaşlarının ‘hayır’ dediğini hatırlattı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Şimdi bunlar hayır diyorsa, güzel bir söz var, ‘söyle bana arkadaşını, söyleyeyim sana kim olduğunu’ Ama bir de sevgililer sevgilisi Peygamberimizin bir sözü var, ne diyor? ‘Kişi sevdikleriyle beraberdir’ diyor. Şimdi siz onlarla mademki beraber aynı yoldasınız, güle güle” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun, kendisinin ‘hayır’ diyenlere terörist dediğini hatırlatarak, “Dağdaki, Kandil’deki terörist, İmralı terörist, Pensilvanya, o da terörist. Fakat biz burada bir uyarı yapmak durumundayız, yoksa biz sandığa giden herkesi bir defa hangi oyu verirse versin anlayışla karşılarız. Biz İzmir’den denize dökenlerden değiliz. Biz onlar gibi yapmayız. Biz bunlara, bu lafı edenlere var ya, onlara inşallah güzel bir demokrasi müzesi kuracağız ve orada bazı objelerle beraber onları tarihe emanet edeceğiz” şeklinde konuştu.

“15 TEMMUZ DARBE GİRİŞİMİNİ UNUTTURMAK İÇİN SÖYLEMEDİK YALAN BIRAKMIYORLAR”

Kendisinin ve Başbakan’ın 15 Temmuz darbe girişimini ört bas etmek istemekle suçlayan CHP lideri Kılıçdaroğlu’na cevaben, “ Kılıçdaroğlu kendinde misin? Şu anda o gecenin, o darbe girişiminin bütün o faillerini toparlayıp cezaevlerine tıkayan kim? Biz, güvenlik güçlerimiz bu operasyonları yapıyor, şu anda da yargı süreci devam ediyor. Sen yargılamayı da bizden mi bekliyorsun?” diye soran Cumhurbaşkanı Erdoğan, CHP liderinin, 15 Temmuz gecesi millet havalimanlarını ve meydanları doldurduğu kendisinin de milletin arasında olduğu sırada, İstanbul Havalimanı’ndan ayrılıp Bakırköy Belediye Başkanı’nın evine gittiğini hatırlattı.

CHP liderinin, eline tutuşturulan kâğıtlardan hareketle bazı asılsız iddialarda bulunduğunu; ancak bu iddialarını Millî İstihbarat Teşkilatı’nın açıklama yaparak yalanladığını kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “15 Temmuz darbe girişimini unutturmak için, bu ihanetle ilişkilerini inkâr etmek için atmadık takla, söylemedik yalan bırakmıyorlar” sözlerine yer verdi.

“TÜRKİYE, DOKUZ GÜN SONRA YENİ BİR SİSTEMİ SEÇMENİN BAYRAMINI YAPACAK”

Dokuz gün sonra Türkiye’nin yeni bir sistemi seçmenin bayramını yapacağını, milletin seçeceği sistemin demokrasinin güçlendirildiği, hak ve özgürlüklerin çok daha güçlü bir şekilde kullanılabildiği bir sistem olacağını dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ne kadar isabetli bir tercih olduğunu inşallah 16 Nisan’dan sonra daha da iyi anlayacağız. İşte Türkiye’nin bekası da, terör örgütlerinin ve arkalarındaki güçlerin üstesinden gelmeyi, bunun için ne icap ediyorsa yapmayı gerektiriyor” değerlendirmesinde bulundu.

Törene iştirak eden vatandaşlara “Hatay, Amanos Dağları’nı bu değerlere karşı savaş açan terör örgütlerine mezar yapmaya hazır mı? Amanos Dağları’nı sınırın ötesinde kendisine karşı hain emeller besleyenlerin başlarına yıkmaya hazır mı?” sözleriyle seslenen Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti: “Anayasa değişikliğiyle getirilen yeni sistemi meydanlarda, televizyonlarda, toplantılarda konuşuyoruz, şu ana kadar konuştuk, gene konuşacağız, anlatacağız. Bize düşen görev, esbaba tevessüldür, netice Allah’tan. Ana muhalefet partisinin yalan rüzgârı ilk zamanlar belki milletimizin kafasını biraz bulandırmıştı, gerçekler ortaya çıktıkça sis dağıldı, yeni yönetim sisteminin ne olduğu, ne olmadığı her geçen gün daha iyi anlaşıldı. Yeni sistemde Cumhurbaşkanının yetkileri neymiş, Meclis ne olacakmış, yargı nasıl şekillenecekmiş, 18 yaş neymiş, seçimler nasıl yapılacakmış, hepsiyle ilgili milletimiz bilgi sahibi oldu.”

“16 NİSAN ÜLKEMİZ İÇİN BAŞLANGIÇ OLSUN”

“Eğer bu sistem ülkemizin aleyhine olsaydı emin olun şu anda karşı çıkan herkes destekliyor olurdu. Ama bu sistemin lehte olduğu bilindiği için karşı çıkıyorlar” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasının son bölümünde, ana muhalefet partisinin yeni sistemle ilgili gerçeği yansıtmayan iddialarına yer vererek sistemin gerçekte bugünkü parlamenter sistemden farklarının neler olduğuna ilişkin bilgiler verdi.

Toplu açılış töreni ile resmî olarak hizmete giren yatırımların Hataylılara bereket ve güzellikler getirmesini dileyen Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerini, 16 Nisan ülkemiz için, milletimiz için inşallah bir milat olsun, bir başlangıç olsun” diyerek tamamladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasının ardından törene katılan Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak ve milletvekilleri ile birlikte yapımı tamamlanan hizmet ve tesislerin açılış kurdelesini kesti.

 

Aktüel İntermedya / GÜNDEM

 

About Aktüel İntermedya

Check Also

Türkiye’de Medya Tekelleşiyor. 22 Yıllık Markamız Turkuvaz Medya ve TÜRGEV eski Başkanı Arzu Akalın tarafından Yargıtay Kararı ile İptal edilmiştir

1998 yılında İstanbul Valiliği ve İstanbul Emniyet Müdürlüğü Basın Güvenlik Şube Müdürlüğü’ne verilen Basın Beyannamesi …