Sizin, yolunda şehit düştüğü tüm değerleri ilelebet yaşatmak bizler için mukaddes bir görevdir

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım, 18 Mart Çanakkale Şehitlerini Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 102. yılı dolayısıyla Şehitler Abidesi’nde düzenlenen törene katıldı.

Çanakkale’den ayrı helikopterlerle Gelibolu Yarımadası’ndaki Şehitlik Abidesi’ne gelen Erdoğan ve Yıldırım, tören kıtasını selamladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Yıldırım, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ve Çanakkale Valisi Orhan Tavlı, ayrı ayrı anıta çelenk sundu. Başbakan Yıldırım, Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı ve 18. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Mustafa Yaşar Arslanhan birer konuşma yaptı.

Kur’an-ı Kerim tilavetinin ardından Diyanet İşleri Başkan Vekili Prof. Dr. Yavuz Ünal, Çanakkale cephesinde şehit düşmüş askerler için dua etti. Bu sırada eş zamanlı olarak yarımadadaki tüm şehitliklerde Kur’an-ı Kerim okundu, dualar edildi.

Duanın ardından Erdoğan, Yıldırım ve Akar, “Şehitlik Defteri”ni imzaladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Yıldırım ile beraberindekiler, şehitliklere karanfil bıraktı, ardından “15 Temmuz” temalı Afiş Tasarım ve Video Sanatı Yarışması’na ait sergiyi gezdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şehitlik defterine şunları yazdı:

“Kendilerine vefamızı ve minnettarlığımızı ifade etmek üzere bir kez daha şehitlerimizin huzurunda bulunuyoruz. Yakın tarihimizin Türk’ün yedi düvele karşı verdiği en önemli savaşlardan biri olan Çanakkale Zaferi’nin kazanılmasında emeği geçen askerlerimize ve bağrından çıktıkları milletimize şükranlarımızı sunuyoruz. Başta Cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Kemal olmak üzere, Çanakkale Savaşları’nda görev almış tüm gazilerimizi, bu toprakları kanlarıyla sulamış tüm şehitlerimizi rahmetle anıyoruz. Ruhları şad olsun.”

“TÜRKİYE AZİZ ŞEHİTLERİNE MİNNETTARDIR”

Başbakan Yıldırım ise şehitlik defterine, şehitlerin, bir milletin makus kaderini değiştirmek için vatan, vazife, bayrak uğruna en kıymetli varlıkları olan canlarını bir an dahi tereddüt etmeden feda ettiğini yazdı.

Yıldırım, şunları kaydetti:

“Sizin, yolunda mübarek bedenleriniz şehit düştüğü tüm değerleri ilelebet yaşatmak bizler için mukaddes bir görevdir. Sizler bir milletin küllerinden yeniden doğuşunun müjdesi olarak asırlar boyu yad edilecek kutlu bir zaferin, destansı bir başarının kahramanlarısınız. Sizler sayesinde ülkemizin her bir ferdi için çok ehemmiyet arz eden Çanakkale Zaferi ile tüm cihan Türk milletinin onur ve haysiyetiyle yürüttüğü mücadeleye şahit oldu ve takdir etti. Çanakkale Zaferi’nin 102’inci yıl dönümü vesilesiyle bağımsız bir ülkede yaşamamızı temin eden başta Gazi Mustafa Kemal ve silah arkadaşlarıyla Çanakkale Zaferimizin tüm şehit ve gazilerini rahmet ve minnetle anıyorum. Türkiye aziz şehitlerine minnettardır. Ruhlarınız şad olsun.”

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Akar da şehitlik defterine, toprağı vatan yapan aziz şehitlerin, şanlı maziye altın harflerle yazılan Çanakkale Zaferi’nin, asil Türk milletinin varlığının, birliğinin ve yeniden dirilişinin meşalesini ateşlediğini yazdı.

Akar, şunları kaydetti:

“Türk ve dünya tarihinin dönüm noktalarından biri olan Çanakkale’de bundan 102 yıl önce şehadete koşan askerlerimizin kahramanlıkları ve Türk milletinin emsalsiz fedakarlıkları, vurulmak istenen prangaları tek tek parçalamıştır. Döktükleri mübarek kanlarıyla kumaşı bayrak yapan şehitlerimizin manevi mirasından güç alan Türk Silahlı Kuvvetleri aziz şehitlerimize layık olma sorumluluğu içinde hiçbir hainliğe, tehdide boyun eğmeden ve hiçbir fedakarlıktan kaçınmadan dimdik vazifesinin başında ve milletimizin emrindedir. Dün olduğu gibi bugün de vatanın bütünlüğüne, devletin bekasına ve Türk milletinin huzur ve güvenliğine göz dikenler karşılarında ‘ölürsem şehit, kalırsam gazi’ anlayışıyla görev yapan ordumuzun fedakar evlatlarını bulacaklardır. Aziz şehitlerimiz, ebedi mekanlarınızda huzur içinde uyuyunuz. Hiçbir güç, emanetiniz olan ve canlarınız pahasına koruduğunuz vatan topraklarıyla asil milletimizin birlik ve bütünlüğünü bozamayacak. Varlığımızın ve özgürlüğümüzün timsali olan al bayrağımızı şanlı gönderden indiremeyecektir. Sizlere olan gönül borcumuzu hiç unutmadan Allah’tan rahmet diliyor, aziz hatıralarınızı şükranla yad ediyor, huzurunuzda minnet ve saygıyla eğiliyorum.”

BAŞBAKAN YILDIRIM’IN TÖRENDEKİ KONUŞMASI

Başbakan Yıldırım, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 102. yılında Gelibolu Yarımadası’ndaki Şehitler Abidesi’nde düzenlenen törende konuşmasına, “Her yıl Çanakkale’de milletimizin tarihindeki bir şanlı sayfayı yeniden okumak için, istiklal aşkımızı tazelemek için bir araya geliyoruz. Bu vesileyle en başta Çanakkale şehitlerimiz olmak üzere bu büyük milletin istiklali uğrunda canlarını seve seve feda etmiş bütün şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum, mekanları cennet olsun.” diyerek başladı.

102 yıl önce tarihe bir kahramanlık destanı olarak yazılan, şanlı istiklal mücadelesi verildiğini dile getiren Yıldırım, şöyle devam etti:

“Bu, öyle bir destandır ki bu topraklar bir coğrafya parçası olmaktan çıkmış, bu vatanı savunmak için bir ruh, bir ideal olmuştur. ‘Ya istiklal ya ölüm’ kararını yüreğinde vermiş ve her biri vatanı uğrunda canını feda etmeye hazır birer nefer haline gelmiş bu millet, sadece şanlı bir zafer değil, aynı zamanda geleceğini de kazanmıştır. Bugün, Cumhuriyet’in 100. yılını kutlamaya hazırlanan yeni nesiller olarak bize bırakılan o şanlı tarihi, o aziz istiklal ruhunu heyecanla, sadakatle geleceğe taşıyoruz. Ne zaman dara düşsek, ne zaman bu toprakları bir uçtan bir uca sıkıntı sarsa, aynı ruh ve aynı heyecanla yerimizden kalkıyor bütün sıkıntıları bertaraf ederek dimdik ayağa kalkıyoruz. Şehit kanıyla sulanan bu topraklarda geçmişten aldığımız mirası, şanla, şerefle geleceğe, gelecek kuşaklara, torunlara taşımak için bir kez daha söz veriyoruz.”

Yıldırım, yaşanan bu zor coğrafyada ayakta kalmanın tek yolunun güçlü olmaktan geçtiğini, zayıflığa teslim olan toplumların söz haklarını da kaybettiğini belirterek, “İstiklalin daha ziyade emekle, alın teriyle, bilgiyle, donanımla, üretimle, yatırımla korunabileceği bir dönemde, tarihimize, medeniyetimize yaraşır bir seviyeye ulaşmanın mücadelesini veriyoruz. Allah’a şükrolsun ki Türkiye bugün ekonomik olarak daha güçlü durumda ve gerekli dinamizme, güvene fazlasıyla sahip bir noktaya gelmiştir.” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde bir yandan geçmişte elde edilen kazanımların kalıcı hale getirilmesi için çalışırken, diğer yandan insanların önüne geleceğe dair yeni hedefler, yeni eserler koymaya gayret ettiklerini anlatan Yıldırım, “Çünkü bizim iki büyük hayalimiz var, bu milletin mutluluğu ve bu ülkenin refahı, geleceği. Bu hayalleri gerçekleştirmek için gece demeden gündüz demeden hep birlikte çalışıyoruz.” dedi.

Aydınlık yarınları inşa etmek üzere yola çıktıklarını, her gün gelişme, muasır medeniyetler yolunda önemli mesafeler alındığını dile getiren Yıldırım, şunları kaydetti:

“Bugün bu anma etkinlikleri tarihi bir olaya da şahitlik ediyor. 1915 Çanakkale Köprüsü’nün bugün temelini de attık. İnşallah Cumhuriyetimizin 100. yılına giderken ‘Çanakkale geçilmez’ diyerek yedi düvele burayı mezar yapan ecdadımızın anısını geleceğe taşıyacak ve Çanakkale Boğazı’na takacağımız bu gerdanlıkla Türkiye’yi, Türk milletini müreffeh, daha kalkınmış, Gazi Mustafa Kemal’in hedef gösterdiği muasır medeniyetler seviyesine ulaştırmış olacağız. Her dakikayı iyi şekilde değerlendirmek, her kuruşu doğru yerde harcamak için büyük bir gayret içerisindeyiz. Bu konudaki kararlılığımızdan ve hassasiyetimizden asla şüphe edilmemelidir.

102 yıl önce Çanakkale’de bu büyük destanı yazan yiğitler sadece Erzurum’dan, Bursa’dan, Diyarbakır’dan, Rize’den, Erzincan’dan, Konya’dan ve sadece 81 ilimizden gelmediler. Aynı zamanda Bağdaş, Şam, Kerkük, Filistin, Rumeli, Üsküp, Saraybosna, Kosova, Kafkasya’lardan kopup geldiler, bu siperlerde omuz omuza birlikte mücadele ettiler, şimdi de bu şehitlikte yan yana yatıyor ve mahşeri bekliyorlar. Onların çocukları, onların nesilleri bugün de aynı şekilde kardeştir. Gerek İstiklal Harbi’nde gerekse Çanakkale’de şehit düşenlerin çocukları bugün, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin asli unsurlarıdır. Onların arasına fitne sokmak isteyenlere asla fırsat vermeyeceğiz. Bizi savaşa, çatışmaya, nefrete sürükleyenlere fırsat vermeyeceğiz. Biz barışa, dostluğa ve kardeşliğe önem veriyoruz. İnşallah Türkiye’de kardeşlik iklimi daha da güçlenecek ve milletimizin birliği, beraberliği daim olacak. Bütün yaralarını sarmış, devasız görünün dertlerinden kurtulmuş, hastalıklarına şifa bulmuş bir ülke olma yolunda emin adımlarla ilerliyoruz. 16 Nisan hayallerimizi, umutlarımızı gerçeğe dönüştürmek için önemli bir gün olacak. 15 Temmuz’da verilen istiklal ve istikbal mücadelesinin kutlu yürüyüşü 16 Nisan’da taçlanmış olacak.”

Yıldırım, “Memleketimiz için vatanımız için canını seve seve feda eden başta Gazi Mustafa Kemal olmak üzere bütün istiklal kahramanlarımızı, 15 Temmuz şehitlerimizi ve cephelerde terörle mücadele eden güvenlik güçlerimizi ve şehit olan bütün kardeşlerimizi rahmetle, şükranla, minnetle anıyorum. Mekanları cennet olsun.” ifadeleriyle konuşmasını tamamladı.

 

Aktüel İntermedya / GÜNDEM

 

You may also like

Popular News