Breaking News

Şubeler Afet Semineri’nin İlki İstanbul’da Gerçekleşti

Olası afetlere hazırlık kapsamında Ulusal Afet Yönetimi Koordinatörlüğü tarafından düzenlenen“Şube Afet Semineri Programı’nın ilki İstanbul’da gerçekleşti. Afet yönetiminde şubelerin rolü başta olmak üzere afet süreçlerine yönelik sunumların yer aldığı seminer programı, yıl boyunca tüm şubelerin katılımıyla sürecek. 

Türk Kızılayı Ulusal Afet Yönetimi Koordinatörlüğü tarafından düzenlenen ‘Şube Afet Semineri Programı’nın ilki İstanbul’daki Şubelerin katılımıyla gerçekleşti. Gün boyunca ‘Ulusal Afet Yönetimi TAMP ve Türk Kızılayı’nın yeri, Afet Yönetiminde Şubelerimizin Rolü, Afetlerde İlkyardım, Psikolojik İlkyardım, Afetlerde İletişim, Medya ve Halkla İlişkiler, Haberleşme, Afetlerde Ulusal ve Uluslararası Kurum/Kuruluşlar ile İşbirliği, Afet Lojistik Yönetimi başlıklarından oluşan seminer programına ilgi büyüktü.

Seminere Genel Başkan Dr. Kerem Kınık, Genel Sekreter Hüseyin Can, Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Yurdabekçi, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu,Ulusal Afet Yönetimi Koordinatörü Dr. İlhan Öztürk ile İstanbul’daki Kızılay Şube Başkanları, Yönetim Kurulu Üyeleri ve çalışanları katıldı.

Genel Sekreter Hüseyin Can, Kızılay’ın Genel Müdürlük ve şubeleri ile büyük bir aile olduğunun altını çizerek “Gerek afetlerde gerekse olağan dönemde yürüttüğümüz tüm insani yardım çalışmalarımızı şubelerimizin büyük desteği ile yürütüyoruz.  Suriye’ye, Irak’a yönelik yardımlarımızda şubelerimizin desteğiyle İstanbul’dan onlarca yardım tırı gönderdik. Şimdi de ‘Umudu Ol’ kampanyamız ile Doğu Afrika, Güney Sudan, Yemen ve Somali’deki ihtiyaç sahiplerinin yüzü sizlerin desteğiyle gülecek” dedi.

İnsani Yardım Kaynaklarının Çoğu Beşeri Afetlere 

Genel Başkan Dr. Kerem Kınık, dünyada insani yardım kaynaklarının daha çok insan kaynakları afetlere kullanıldığını belirterek “Bu çok ciddi bir rakam, ciddi bir yük. 20 yıl öncesine kıyasla dünyadaki silahlı çatışma sayısının iki kat artığı, çatışmaların ortala sürelerinin daha da uzadığı bir dünyada yaşıyoruz. Eğer göçmenler bir ülke olsaydı, 230 milyonla dünyanın 9’uncu büyük ülkesi olurdu. Bu durum bizim gibi insani yardım kuruluşlarına büyük sorumluluklar yüklüyor” dedi.
Türk Kızılayı’nın ülkemizde misafir edilen 3 milyon Suriyelinin yanı sıra Suriye’de bulunan 6.5 milyon ihtiyaç sahibi ile Irak’taki 2 milyon kişiye yerinde yardım ulaştırdığını hatırlatan Genel Bakan Dr. Kerem Kınık, “Gerek ülkemizde yaşadığımız 15 Temmuz gibi beşeri afetler gerekse coğrafyamızda yaşananlara karşı yeni yetkinlikler geliştirerek kapasite ve müdahale gücümüzü artırdık. Bugün Göç ve Mülteci Hizmetleri Müdürlüğümüz kapsamında bine yakın personelimiz görev almaktadır” diye konuştu.

Risklerin Azaltılmasına Ağırlık Vermeliyiz    

Türkiye’nin bir afet ülkesi olduğunun altını çizen Genel Başkan Dr. Kerem Kınık şunları söyledi: “Afet risklerine karşı önceden hazırlık yapmamız gerekiyor. Toplumsal dayanıklılık ve direnci artırma, toplumun hazırlanmasına yönelik çalışmalar, afete müdahale ve sonrası çalışmalar belli başlı ana başlıklarımız. Afet risklerinin azaltılması kapsamındaki tüm çalışmalar ile yapılan harcamaların, afet sonrası yapılacaklara göre daha etkili olduğu bir gerçek. Bu nedenle afetlere hazırlık çalışmalarımıza daha da ağırlık vereceğiz.”

Ulusal Afet Yönetimi Koordinatörü Dr. İlhan Öztürk de İstanbul’da başlayan Şubeler Afet Semineri’nin yıl boyunca tüm bölgelerde şubelerin geniş katılımı ile süreceğini belirtti.  Seminerin sonunda, katılımcılar ‘UMUDUOL’ yazarak kampanyaya destek için kısa mesaj gönderdiler.

 

Aktüel İntermedya / GÜNDEM

 

About Aktüel İntermedya

Check Also

Tuzla Belediyesi, koca yürekli Diyarbakırlı çocuklara ilklerle dolu keyifli bir gün yaşattı

Bir sosyal sosyal deney sonucu gündem olan Diyarbakır’ın koca yürekli çocukları, Tuzla Belediye Başkanı Dr. …