Suriyeli Aileden İnsanlık Dersi

Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Türkiye’ye sığınan ve bir süre önce oğullarını kaybeden Suriyeli Said ailesi, “Yabancılara Yönelik Sosyal Uyum Yardım Programı (SUY)” kapsamında çocuklarına verilen Kızılay Kart yardımını, başka ihtiyaç sahiplerini düşünerek iptal ettirdi. 

Halep’te şoförlük yapan Abdurrahman Said (40), Suriye’deki iç savaş nedeniyle yaklaşık 4 yıl önce, eşi ve 5 çocuğuyla Türkiye’ye sığındı. Türk Kızılayı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile BM Dünya Gıda Programı iş birliğinde yürütülen “Yabancılara Yönelik Sosyal Uyum Yardım Programı” kapsamında destek almaya hak kazandı.

Sonrasında ailenin 17 yaşındaki çocukları Mehmet, Ramazan Bayramı’nda Suriye’ye gitti ve burada hayatını kaybetti. Aile, çocuklarının hayatını kaybettiğini, Kızılaykart hesabına yatan parayı hak etmediklerini belirterek, hesapta biriken parayı iade etmek için Türk Kızılayı Hizmet Merkezine başvurdu.

“Hakkımız değildi”

Baba Abdurrahman Said, “Oğlum Suriye’ye döndü, uzun süre ondan haber alamadık, sonra öldüğünü öğrendik. Çok acı çektik, annesi kardeşleri günlerce kendilerine gelemedi. Ama elden bir şey gelmiyor, Allah verdi, Allah aldı. Oğlumun yardım kartında 2-3 aylık para birikmişti, bunun hakkımız olmadığını düşünüp harcayamadık. İsteseydik belki uzun süre yardımdan faydalanabilirdik ama bu doğru değildi. Bunun üzerine merkeze başvurarak, kartı iptal ettirdik” dedi.

Acılı aileye yardımcı olan Türk Kızılayı Akçakale Hizmet Merkezi Sorumlusu Metin Özay ise, “Göstermiş oldukları hassasiyet ve metanet için Türk Kızılayı olarak aileye teşekkür ediyoruz” diyerek, ailenin örnek davranışı karşısında tüm çalışanların duygulandığını sözlerine ekledi.

 

Aktüel İntermedya / YAŞAM

 

You may also like

Popular News