Tayvanlı İş Adamlarından Türkiye’deki Suriyelilere Yardım

Türk Kızılayı, Moda ve Hazır Giyim Federasyonu,  Dünya Tayvan İş Adamları Vakfı ve Kilis Belediyesi işbirliğiyle gerçekleştirilen yardım kampanyası kapsamında bağışlanan 10 bin kişilik giyim malzemesinin ilk bölümü Suriyeli misafirlere verildi.

Kilis’teki İtfaiye Müdürlüğü bahçesinde Kızılay Yönetim Kurulu Üyesi Ercan Tan ve Kilis Belediyesi Başkanı Hasan Kara’nın ev sahipliğinde gerçekleştirilen yardım dağıtım etkinliğine Moda ve Hazır Giyim Federasyonu Başkanı Hüseyin Öztürk, Tayvan’ın Ankara Büyükelçisi Yaser Tai-hsiang Cheng, Dünya Tayvan İş Adamları Vakfı CEO’su Jeff Yao, ve Tayvanlı vakıf üyeleri katıldı.

“İşbirliği için Türk Kızılayı seçiliyor”

Türk Kızılayı’nın yaptığı yardım faaliyetleriyle dünyanın sayılı kurumlarından biri olduğunu vurgulayan Yönetim Kurulu Üyesi Tan, “Dünyada Suriyelilere yardım etmek isteyen birçok ülke ve sivil toplum kuruluşu işbirliği için Türk Kızılayı’nı seçmektedir. Bizde Kızılay olarak bağışçılarımızın emanetini gerçek ihtiyaç sahibine ulaştırmak adına elimizden gelen her şeyi yapmaya çalışıyoruz.” ifadesinde bulundu.

“Tayvan halkına sonsuz teşekkür ediyorum”

Tayvan’ın Türkiye’ye binlerce kilometre uzak olmasına rağmen Suriyelilere yardım yaptığını dile getiren Kilis Belediyesi Başkanı Kara ise, “Tayvan kendi vicdanlarının sesini dinleyerek burada kaybolan insanlığın onuru adına yardım yapıyor. Tarih iki tür insanları yazmıştır. Biri kapısını, ruhunu ve sınırını kapatarak insanları çöplükte yaşatan, bir diğeri de vicdanlarının sesini dinleyen, insanlık adına mağdurun ve mazlumun yanında yer alanları tarih altın harflerle yazmıştır. Bu yardımlardan dolayı Tayvan halkına sonsuz teşekkür ediyorum” diye konuştu.

“Kızılay’a teşekkürler”   

Bu tür organizasyonlarla Türkiye ve Türk Kızılayı ile iş birliği yapmaya devam etmek istediklerini belirten Tayvan’ın Ankara Büyükelçisi Cheng ise, “Bugünkü bu dağıtım küçük bir adım ama Tayvan hükümeti adına güzel bir başlangıç. Sizlerle güzel bir işbirliği devam ettireceğiz. Burada ben özellikle Belediye Başkanı Hasan Kara olmak üzere Türk Kızılayı ve katkıda bulunan herkese çok teşekkür ediyorum.” dedi.

Kilis’te Suriyeliler ile alakalı yürütülen çalışmaları bizzat görmek istediklerini anlatan Dünya Tayvan İş Adamları Vakfı CEO’su Jeff Yao da, “Suriyeli kardeşlerimize yardım ettikleri için Türk halkını takdir ediyoruz. Kilis’e gelmemizin amacı buradaki durumu bizzat görmek istedik. Bu sefer çeşitli giysiler getirdik, umut ederiz ki başta eğitim konusunda bu insani yardımları sürdürmek isteriz” ifadelerini kullandı.

Moda ve Hazır Giyim Federasyonu Başkanı Hüseyin Öztürk de Suriye’deki iç savaş nedeniyle insanların çok zor süreçlerden geçtiğini belirterek, “Çocukların bombayla değil, oyuncaklarla yatıp kalktığı günlerin gelmesini ümit ediyoruz. Asıl bugün burada yapılan yardım değil, bir dayanışma kültürüdür. Dünyanın öbür ucunda da olsa, aynı dili konuşmasak da aynı yürekle biz savaşa karşıyız” şeklinde konuştu.

 
Aktüel İntermedya / YAŞAM

You may also like

Popular News