”Terör bizi ayrıştıramaz”

Başbakan Binali Yıldırım ve Gürcistan Başbakanı Giorgi Kvirikaşvili, Başbakanlık Dolmabahçe Ofisi’ndeki görüşmelerinin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Sözlerinin başında dün akşam menfur bir saldırı neticesinde hayatını kaybeden Büyükelçi Andrey Karlov’a bir kez daha Allah’tan rahmet dilediğini ifade eden Yıldırım, “Ailesi başta olmak üzere Rus halkına baş sağlığı diliyorum. Bu alçak saldırıyı yapanlar Türkiye’nin Rusya ile arasını bozamayacaklar. Terör nereden gelirse gelsin, kim tarafından azmettirilirse azmettirilsin, ülkemiz, milletimiz ve hükümetimiz dayanışma içerisinde bu ve buna benzer belaların üstesinden geleceğiz. Terör bizi ayrıştıramaz, ancak birliğimizi, kardeşliğimizi, dayanışmamızı daha da kuvvetlendirir.” diye konuştu.

Yıldırım, 15 Temmuz’da yaşanan menfur terör girişiminin hemen sonrasında dayanışma amacıyla 19 Temmuz’da değerli dostu Başbakan Kvirikaşvili’nin Türkiye’ye ziyarette bulunduğunu, darbe girişiminin hemen arkasından programını değiştirmeyip, bu ziyareti gerçekleştirdiğini kaydetti.

Kvirikaşvili’nin Türkiye ile dayanışmasını en açık şekilde gösterdiğini ifade eden Yıldırım, kendisine Gürcüce çok teşekkür etti.

Yıldırım, bugün Avrasya Tüneli’nin açılacağını hatırlatarak, bunun muazzam bir proje olduğunu, Asya ile Avrupa’yı denizin 106,5 metre altından birleştirdiğini anlattı.

Konuk başbakanın da açılışa katılmasından duyduğu memnuniyeti diye getiren Yıldırım, şöyle devam etti:

“Bu fırsatı değerlendirerek heyetlerimiz arasında Gürcistan Türkiye ilişkilerini bir kez daha gözden geçirme fırsatı bulduk. Yakın işbirliğimizin ve dayanışmamızın artarak devam edeceğine hiç endişemiz yok. Gürcistan’ın NATO ve Avrupa Birliği dahil Avrupa Atlantik kurumlarıyla entegrasyon hedefini Türkiye olarak desteklemeye devam ediyoruz. Türkiye daima Gürcistan’ın toprak bütünlüğünü ve egemenliğini güçlü bir şekilde desteklemiştir, desteklemeye devam edecektir. Var olan sorunların Gürcistan’ın egemenliğine saygı temelinde uluslararası tanınmış sınırlar ve toprak bütünlüğü içerisinde çözümlenmesi gerektiğine inanıyoruz. ”

AHISKA TÜRKLERİNİN ANA VATANA DÖNÜŞÜ

Başbakan Binali Yıldırım, Gürcistan Başbakanı Giorgi Kvirikaşvili’ye Ahıska Türklerinin ana vatana dönüşü konusunda gösterdiği destekten dolayı ayrıca teşekkür ederek, “Ahıskalıların Gürcistan’a entegrasyonu konusunda her türlü desteğe hazır olduğumuzu ifade etmek isterim. Gürcistan, 2007 yılından bu yana bir numaralı ticaret ortağımız. Bunu daha da ileri, ikili ticaret hacmini daha da geliştirmeyi hedefliyoruz. Gerek havayoluyla, gerek kara geçişlerinde engelleri kaldırarak iki ülke arasındaki ekonomik entegrasyonu daha ileri bir noktaya götüreceğiz.” dedi.

Gürcistan Türkiye arasındaki karşılıklı yatırımların da devam ettiğini ifade eden Yıldırım, Ulaştırma Bakanlığı döneminde başlattıkları Azerbaycan, Gürcistan ve Türkiye’nin ortak projesi Bakü-Tiflis-Kars demiryolunun da tamamlanma aşamasına geldiğini söyledi.

Yıldırım, bu önemli projenin de 2017’nin ilk çeyreğinde inşallah hizmete alınacağını vurgulayarak, böylelikle Çin’den Londra’ya kadar ortak koridor denilen tarihi İpek Yolu’nun tekrar canlandırılmasının başarılmış olacağını kaydetti.

Başbakan Binali Yıldırım, “Dostum Giorgi’ye ve arkadaşlarına bu önemli mutlu günde bizimle beraber oldukları için hoş geldiniz, diyorum.” ifadelerini kullandı.

 

Aktüel İntermedya / GÜNDEM

 

About Aktuel İntermedya

Check Also

Türkiye’de Medya Tekelleşiyor. 22 Yıllık Markamız Turkuvaz Medya ve TÜRGEV eski Başkanı Arzu Akalın tarafından Yargıtay Kararı ile İptal edilmiştir

1998 yılında İstanbul Valiliği ve İstanbul Emniyet Müdürlüğü Basın Güvenlik Şube Müdürlüğü’ne verilen Basın Beyannamesi …

Bir cevap yazın