“Terörle mücadelede tüm dünya birlikte hareket etmeli”

Türkiye’nin en yaygın teşkilatlanan sivil toplum kuruluşu Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD), Hollanda ve Türkiye arasındaki ilişkiyi daha ileriye taşımak amacıyla Amsterdam’da ikinci şubesini açtı. MÜSİAD Genel Başkanı Nail Olpak yaptığı açılış konuşmasında, yaşanan terör olaylarına da değindi. Terör nedeniyle büyük bir potansiyelin ziyan olduğunu ifade eden Olpak, dini, dili, ırkı olmayan terörle mücadelede tüm dünyanın birlikte hareket etmesi gerektiğini söyledi.

Yurt içinde ve yurt dışında açtığı şube ve iletişim noktalarıyla Türkiye’nin en yaygın teşkilatlanan sivil toplum kuruluşu olan MÜSİAD, Amsterdam’daki ikinci şube açılışı ile ağını daha da güçlendirdi. Amsterdam ise yurtiçinde 86, yurtdışında 68 ülkede, 181 noktada, binlerce üyeyi, on binlerce üye işletmeyi temsil eden, Güney Afrika’dan Avrupa’ya, ABD’den Japonya’ya, bütün dünyaya yayılan MÜSİAD teşkilatıyla bağlantı içine girmiş oldu.

MÜSİAD Amsterdam açılışına, Hollanda Büyükelçisi Zeynep Sibel Algan, Hollanda Başkonsolosu Tolga Orkun, New West Belediye Başkanı Ahmed Badood ile Hollanda ve Türk iş dünyasının önde gelen isimlerinin katıldı. Açılış konuşmasında, Hollanda ve Türkiye arasındaki ilişkiyi daha ileriye taşımak istediklerini belirten Olpak, Üniversite-Sanayii işbirliğini başaran, uluslararası ticarete damgasını vuran Hollanda’nın, 15 Temmuz’dan sonra yeniden ayağa kalkan, istiklal ve istikbal iddiasını ispatlayan, bölgesel lider Türkiye ile işbirliğini geliştirmesi durumunda, gelecekte daha fazla kazanacağını söyledi.

2015 yılında Türkiye ve Hollanda arasındaki ticaret hacminin 6.1 milyar dolar olduğunu hatırlatan Olpak, 2016 yılının on ayında tüm badirelere rağmen, önceki yılın aynı dönemine göre, Türkiye’nin Hollanda’ya ihracatının %15.2 artarak 3 milyar dolar olduğunu söyledi. Olpak, “Türkiye’nin Hollanda’dan ithalatı %3.1 artarak 2.4 milyar dolara yükseldi. Son 10 yılda Türkiye’den Hollanda’ya toplam 8.7 milyar dolar yatırım yapıldı ve Hollanda bu alanda ilk sırada yer aldı. Yine son 10 yılda Hollanda’dan Türkiye’ye yapılan doğrudan yabancı yatırım miktarı 19.9 milyar dolar oldu ve Hollanda bu alanda da ilk sırada yer aldı. Amsterdam şubemiz, inşallah, bu işbirliğinin daha ileriye taşınması için ümidin ve gayretin şubesi olacak” dedi.

Sağduyu büyük bir provakasyonu önledi

İstanbul Beşiktaş’ta yaşanan hain terör eylemini hatırlatan Olpak, Beşiktaş’taki terör saldırıları ardından Rotterdam Polis Teşkilatı’nın paylaştığı dayanışma mesajları için teşekkür etti. Pazartesi günü uğradığı suikast sonucunda hayatını kaybeden Rus Büyükelçisi Andrey Karlov’un ailesine ve tüm Rus halkına başsağlığı dileyen Olpak, “Suikastın, Türkiye, Rusya ve İran’ın, Suriye konusunda bir mutabakat sağlamak için yapacağı toplantıdan hemen önceki gün düzenlenmesi, saldırganın ve arkasındaki örgütün hem niyetini hem de kimliğini açıkça gösteriyor. Siyasilerin sağduyulu yaklaşımı, büyük bir provokasyonu önledi” dedi.

“Amasız fakatsız, her türlü terörün karşısındayız”

Karlov’a yönelik suikastın üzerinden çok geçmeden Berlin’de Noel Pazarı’na yapılan kamyonlu saldırıyı ve Zürih’teki cami saldırısını da hatırlatan Olpak, “Gördüğünüz gibi terör, bütün dünyanın sorunu. Terörün dini, dili, ırkı olmadığı gibi herhangi bir bölgeye ya da bir millete de ait değil. Haritaya bakmaz ve sınır gözetmez. İstanbul’da, Berlin’de, Lahor’da, Paris’te, Ankara’da ve Zürih’te yaşanan vahşet ve yarattığı acı aynı büyüklüktedir. Biz MÜSİAD olarak, her zaman amasız fakatsız, her türlü terörün karşısında olduğumuzu söylüyoruz. Terörle mücadele eden bütün meşru siyasi iradeleri destekliyoruz. Masumların canı üzerinden kirli emellerine ulaşmaya çalışan terör örgütlerine karşı mücadelede, en küçük bir taviz bile verilemez” diye konuştu.

MÜSİAD’ın ülkeler arasındaki ilişkileri, karşılıklı faydaya dayanan ticaret vesilesiyle daha ileriye taşımayı amaçladığını ifade eden Olpak, ortada bir iletişim sorunu ve bir anlayış eksikliği varken, iyi niyetli girişimlerin amacına ulaşamadığına değindi. Olpak, “Daha fazla can kaybı yaşanmadan, dünyanın üzerinde bumerang gibi dönüp duran bu terör belasına karşı, bütün ülkelerin siyasi hesapları bir tarafa bırakarak, ortak tavır alması gerekiyor. Dünyada terörü bitirmeyi samimiyetle istiyorsak, uluslararası toplumun da, geç olmadan, bizimle aynı hassasiyeti paylaşması gerekiyor” dedi.

 

Aktüel İntermedya / GÜNDEM

 

About Aktuel İntermedya

Check Also

Türkiye’de Medya Tekelleşiyor. 22 Yıllık Markamız Turkuvaz Medya ve TÜRGEV eski Başkanı Arzu Akalın tarafından Yargıtay Kararı ile İptal edilmiştir

1998 yılında İstanbul Valiliği ve İstanbul Emniyet Müdürlüğü Basın Güvenlik Şube Müdürlüğü’ne verilen Basın Beyannamesi …

Bir cevap yazın