TOYOTA’NIN HİBRİT SATIŞLARI 10 MİLYON ADEDE KOŞUYOR

İlk seri üretim hibrit aracını 1997 yılında yollara çıkaran Toyota, hibrit araç satışlarında 9 milyon 615 bin 517 adetle ulaşılması zor bir rekora daha imza attı. Hibrit teknolojisini yakın ve orta vadede çözüm olarak gören Toyota, bu teknolojiyi geliştirmeye devam ediyor ve 2020 yılında her Toyota modelinin birer hibrit versiyonunun olması hedefini taşıyor. Hibrit araçların kullanılmasıyla benzer ölçülerdeki konvansiyonel motorlara göre 67 milyon ton daha az CO2 salımı gerçekleştirildi. Hibrit teknolojisi sayesinde yaklaşık 25 milyon kilolitre yakıt tasarrufu da sağlandı. Toyota, öncüsü olduğu bu teknoloji ile çevreye ve insan sağlığına verdiği önemi bir kez daha gözler önüne sermiş oldu.

Toyota hibrit teknolojisine sahip otomobil satışlarını da her geçen gün artırmaya devam ediyor. Toyota, 2016 yılının ilk 10 ayında tüm dünyada 1 milyon 72 bin 738 adet hibrit araç satışı gerçekleştirdi. Toyota’nın ayrıca Avrupa’da da yılın ilk 10 ayındaki satış adedi ise 196 bin 164 oldu.

Yıllık hibrit otomobil satışlarını 1,5 milyon adetlere taşıyan Toyota, 2020 yılına kadar toplamda 15 milyon hibrit araç satışına ulaşmayı hedefliyor. Bugün dünyanın 90 ülkesi ve bölgesinde 33 farklı hibrit ve bir plug-in hybrid modeli ile pazarda yer alan Toyota, 10 milyona yaklaşan satışıyla hibrit teknolojisi konusunda liderliği elinde bulundurmayı da sürdürüyor.

Toyota’nın sessiz ve çevreci motoru ile benzersiz bir sürüş keyfi sunan hibrit modelleri arasında bulunan; Yaris Hybrid, RAV4 Hybrid, Prius ve C-HR modelleri Türkiye’de de satışa sunuluyor.

Dünya Hibrite Yöneldi Sıra Türkiye’de

Türkiye’de hibrit araçların ÖTV oranı; elektrik motoru 50 KW’ı geçip motor silindir hacmi 1,600 cm3‘ten başlayıp 1,800 cm3‘ü geçmeyen binek otomobiller için yüzde 90’dan yüzde 50’ye,
motor gücü 100 KW’ı geçip motor silindir hacmi 1,800 cm3‘ten başlayıp 2,500 cm3‘ü geçmeyen binek otomobiller için ise yüzde 145 olarak uygulanan ÖTV oranı da yüzde 90’a düşürülmüştü. Yeni oranların devreye girmesiyle birlikte önümüzdeki yıllarda Türkiye’de hibrit araç satışlarının artması bekleniyor.

Editöre Not;

Dünyanın bazı ülkelerinde verilen hibrit teşvikleri:

 • Brezilya: Yüzde 35 olan gümrük vergisi hibrit araçlar için yüzde “0”
 • İran: Gümrük vergisi hibrit otomobil için “0”
 • Çin: Hibrit araçlar tüm vergilerden muaf.
 • İspanya: Hibrit taksilere 5 bin euro nakit desteği veriliyor
 • Portekiz: Hibrit araçların vergisinde yüzde 40 indirim
 • İsrail: Yüzde 83 olan vergi hibrit araçlar için yüzde 30 olarak uygulanıyor.
 • İzlanda: Hibrit araçlar KDV’den muaf.
 • İrlanda: Hibrit otomobillere 2 bin 500 Euro’ya varan vergi indirimi
 • Slovenya: Hibrit araçlar için 4 bin Euro’luk destek.
 • Yunanistan: Hibrit araçlardan ilk tescil ve yıllık kullanım vergisi alınmıyor.
 • Hollanda: Araç bedelinin yüzde 25’i gelir vergisinden düşülüyor
 • ABD: Çevreci araçlara vergi indirim teşviği veriliyor.

Aktüel İntermedya / AUTO AKTÜEL

About Aktuel İntermedya

Check Also

TOYOTA OTOMOTİV SANAYİ TÜRKİYE’YE ÇEVRE ÖDÜLÜ

Çevreye duyarlı yöntem ve teknolojilerle üretim faaliyetlerini sürdüren Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye, başarılarına bir yenisini …

Bir cevap yazın