Breaking News

Türkiye, Deniz Ticareti Konusunda Dünyada Önemli Oyunculardan Biri.

IMEAK Deniz Ticaret Odası Başkanı Metin Kalkavan, “Dünya’da milliyetçi akımlar her zaman olmuştur. Eskiden bunu politika kisvesi altında yaparlardı, şimdi açıkça söylemekten çekinmiyorlar. Bu milliyetçi yaklaşımlar önemli tehditlerden biri ve elbette kendi etkilerini ortaya koyacak ama; sakın yalnız olduğumuz hissine kapılmayın. Bu zamanda gerçek dostlar, müttefikler ve içten samimiyet bizim için çok değerli. Türkiye, deniz ticareti konusunda dünyada önemli oyunculardan biri olmaya devam edecek” dedi.

IMEAK Deniz Ticaret Odası Başkanı Metin Kalkavan, 21-24 Mart tarihleri arasında İstanbul Pendik Convention Center’da yapılan 14. Uluslararası Exposhipping Denizcilik Fuar ve Konferansı kapsamında SEATRADE öncülüğünde düzenlenen ‘Global Maritime Summit’ Zirvesi’nde yaptığı konuşmada, “Dünya değişti, oyun değişti. ABD Başkanı Donald Trump’un seçilmesi ve İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılması denizcilik sektörünü etkileyecektir. Özellikle Trump’un başkan olmasının denizcilik sektörünü olumlu yönde etkileyeceğine inanıyorum. Enflasyonun düşük seyretmesine ve ortalama petrol fiyatlarına rağmen dünya genelinde ekonomik büyüme istenilen seviyede değil. Bunun nedeni üretimin doğuya kaymış olması ve bunun sürdürülebilir olmaması. Yıllar boyu Çin’in büyümesini seyrettik ve bu olumlu bulundu. Fakat aslına bakarsanız bu yapay bir büyümeydi. Çin konsepti, ‘biz üretiriz siz tüketirsiniz’di. Bu bana göre hatalı bir yaklaşım. Trump, ABD’nin üretimde daha etkin rol almasını sağlayarak bu işin seyrini değiştirecek. Gemicilik piyasası bence son derece sağlıklı durumda. 8-9 yıl öncesini unutun. İnişler ve çıkışlar olacak ama dünya ekonomisinin yüzde 3 ila 5 arasında büyüyeceği öngörülüyor. Türkiye de deniz ticareti konusunda dünyada önemli oyunculardan biri olmaya devam edecek” dedi.

14. Uluslararası Exposhipping Denizcilik Fuar ve Konferansı’nın 43 ülkeden 150’nin üzerinde firma ve 627 marka ile 57 ülkeden 11.000’ni aşkın denizcilik profesyonelini ağırlamakta olduğunu ifade eden Metin Kalkavan, Türkiye’nin yurtdışındaki olumsuz algısına vurgu yaptı. Fuara katılan ve ziyaret eden yabancı ziyaretçilere teşekkür eden Kalkavan, “Ülkemiz hakkında dışarıdan edinilen izlenim, dış basında yer alan temsiller doğru değil. Bir terörist saldırısı, iç savaş durumu asla sözkonusu değil. Ben daha önce ülkemize karşı böyle bir sıkıştırmaya hiç şahit olmadım. Artık 6 aylık plan bile yapamıyoruz. Bir gece de herşey değişiyor. Bu durum bir taraftan kötü ama bir taraftan da bizim için bir sınav. Bakalım ne kadar güçlüyüz görecekler” dedi.

Türkiye’nin Denizcilik Fuarı, 14. Uluslararası Exposhipping Denizcilik Fuar ve Konferansı Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Ahmet Selçuk Sert, IMEAK Deniz Ticaret Odası Başkanı Metin Kalkavan, GİSBİR Başkanı Murat Kıran, UBM EMEA (İstanbul) Yönetim Kurulu Başkanı Serkan Tığlıoğlu, sektör temsilcileri ve profesyonellerinin katıldığı resmi açılış töreni ile ziyarete açıldı. Fuar, 24 Mart’a kadar Pendik Convention Center’da ziyarete açık kalacak.

 

Aktüel İntermedya / İŞ DÜNYASI

 

About Aktüel İntermedya

Check Also

Nitril Eldiven Toptan Alım Satım

Toptan, Nitril, Vinil, cerrahi, eldiven, alım, satım, nitril eldiven, vinil eldiven, toptan nitril eldiven, toptan,vinil eldiven, nitril eldiven toptancıları, vinil eldiven toptancıları, eldiven toptancısı,