Türkiye, Güneydoğu Avrupa Afetlere Hazırlık ve Önleme Girişimi 36. Bölgesel Toplantısı’na Ev Sahipliği Yapıyor

Türkiye’nin dönem başkanı olduğu Güneydoğu Avrupa Afetlere Hazırlık ve Önleme Girişimi’nin 36. Bölgesel Toplantısı, 04 – 05 Nisan 2018 tarihleri arasında Ankara’da AFAD Başkanlığında gerçekleştiriliyor.

AFAD Başkan Yardımcısı Hamza Taşdelen’in açılış konuşması ile başlayan toplantı, üye ülke temsilcilerinin kabulüne yönelik olarak okunacak gündem ve DPPI SEE Sekretarya Seçimi’nin yapıldığı “Kapalı Oturum” ile devam etti.

Programın ikinci gününde 2018 yılı DDPI SE Afet Yönetimi Eğitim Programı’nın güncel durumu da görüşülecek.

Toplantıda ayrıca, Ülkemizin 26 – 28 Eylül 2018 tarihleri arasında “Engellilik ve Afet Risklerinin Azaltılması (ARA) Üzerine İşbirliği Çalıştayı“ ile 27 – 29 Kasım 2018 tarihleri arasında “Sivil Savunma Alanında Kamu ve Özel Sektör Kuruluşlarının Dirençli ve Güvenli Hale Getirilmesi Çalıştayı” konulu iki faaliyeti de değerlendirilecek.

DPPI SEE nedir?

Güney Doğu Avrupa Afetlere Hazırlık ve Önleme Girişimi (DPPI SEE), bölge ülkelerinin olumsuz yönde etkilendikleri sel, deprem, orman yangınları gibi doğal afetlere hazırlık ve müdahale alanında bölgesel işbirliğinin geliştirilmesi ve güçlendirilmesine yönelik olarak 2000 yılında kuruldu.

Kimler üye?

Girişim; Arnavutluk, Bosna Hersek, Bulgaristan, Hırvatistan, Karadağ, Makedonya, Moldova, Romanya, Sırbistan, Slovenya ve Türkiye’den oluşuyor.

Ülkemiz 2018 yılında Girişimin Dönem Başkanlığı görevini yürütüyor.

Neler yapıyor?

DPPI SEE faaliyetleri kapsamında her yıl  “Bölgesel Toplantı” olarak adlandırılan 2 toplantı gerçekleştiriliyor. Girişimin geçmiş 6 aylık faaliyetlerinin değerlendirilmesi ve gelecek 6 ayın programlanmasını amaçlayan bu toplantılara bölge ülkelerinin afet yönetiminden sorumlu kurumlarının başkanları katılıyor.

AFAD 36 Bölgesel Toplantısı

 

Aktüel İntermedya / GÜNDEM

 

You may also like

Popular News