Türkiye’ Rusya Ve İran Suriye İçin Toplandı

Türkiye, Rusya ve İran, Rusya’nın başkenti Moskova’daki dışişleri bakanları toplantısının ardından, Suriye rejimi ve muhalefet arasında Suriye genelinde ateşkesi sağlayacak bir anlaşmanın garantörü olmaya hazır olduklarını vurgulayan bir ortak metin yayımladı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rus mevkidaşı Sergey Lavrov ve İranlı mevkidaşı Cevad Zarif üçlü görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısında konuştular.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Türkiye, Rusya, ve İran’ın Suriye rejimi ve muhalifler arasında imzalanacak anlaşmanın garantörleri olmaya hazır olduklarını söyledi ve diğer ülkeleri de bu sürece katılmaya davet ettiklerini belirtti.

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif ise soruna politik çözüm bulmaları gerektiğini, Suriye’nin toprak bütünlüğü ve ulusal birliğine saygı ilkelerinde ısrarlı olacaklarını, bu yüzden savaşı bitirecek tek yolun politik çözüm olduğu gerçeğini kabul etiklerini ifade etti.

Mevlüt Çavuşoğlu: Fırat Kalkanı’nın amacı Münbiç‘i DEAŞ‘tan temizlemek

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da basın toplantısındaki konuşmasında Suriye’nin ve tüm komşularının ulusal birliğini ve sınır bütünlüğünü desteklediklerini, ateşkesin Suriye geneline yayılması konusunda DEAŞ, El Nusra gibi terör örgütleri ile mücadelenin sürdüğünü söyledi.

Mevlüt Çavuşoğlu, Dışişleri Bakanı: “Rejim, muhalifler, bir de dışarıdan gelen gruplar var. Hizbullah var. Başka gruplar da var. Dolayısıyla tüm bu gruplara bu yardımların kesilmesi lazım. Biz burada ateşkesten ve siyasi çözümden bahsediyoruz.”

Mevlüt Çavuşoğlu, Fırat Kalkanı operasyonunun amacının sorulması üzerine amacın Münbiç Cebi’ni DEAŞ terör örgütünden temizlemek ve burayı mülteciler ve yerinden edilmiş insanlar için güvenli bir bölge haline getirerek burada yaşayan insanlara bırakmak olduğunu belirtti.

 

Aktüel İntermedya / DÜNYA

 

About Aktuel İntermedya

Check Also

Koronavirüs aşısının Çin’e ait olduğu Rusya üzerinden pazarladığı iddia ediliyor

Haber detayları ; Çin, işgal ettiği Doğu Türkistan’da koronavirüs aşısını 10.000 dolardan satışa çıkardı. Parayı …

Bir cevap yazın