TV’nin Yeni Çağı: Netflix televizyonun tanımını nasıl değiştiriyor?

Bildiğimiz anlamda televizyon son 60 yıldır neredeyse aynıydı. Son 10 yılda, internetin müzik dinleme, bankacılık işlemleri, alışveriş ve öğrenme biçimlerinde yarattığı değişimin bir benzerini televizyon dünyasında da görmeye başladık ve bugün tüketicilerin TV izleme alışkanlıklarının yanı sıra içeriklerin üretimi ve kullanıcıya sunulma şekillerinde de kökten bir değişim yaşanmaya başladı.

Artık Online TV çağına girdik. Peki değişen ne oldu?

  • İnsanlar daha fazla esneklik istiyor – Tüketiciler TV seyretmeyi her zaman sevdi, hala seviyor ve her gün milyarlarca saat lineer TV izliyor. Ancak artık istedikleri yayınları belli cihazlardan ve belli saatlerde izleme zorunluluğundan hoşlanmıyorlar. Dolayısıyla TV izleme konusunda diledikleri özgürlük ve esnekliği elde etmek için online içeriklere yöneliyorlar. Netflix sayesinde internete bağlanabilen hemen hemen tüm cihazlarda istediğiniz programı istediğiniz kadar ve istediğiniz zaman seyredebilirsiniz. Üstelik hiçbir zaman reklamlarla seyir keyfiniz bozulmayacak!
  • Kişiye özel hale getirildi – Netflix, gelişmiş algoritmalar sayesinde kullanıcılarına izlemeleri için kişiye özel, veriye dayalı öneriler sunuyor. “Profiller” özelliği sayesinde bir ailede herkesin sevdiği filmler ve TV programları ayrı ayrı kaydediliyor, tek üyelik üzerinden açılabilen 5 farklı profile, izleme alışkanlıklarına göre Netflix önerileri sunuluyor. Profiller özelliği sayesinde, ailenin en küçük üyelerinin erişmemesi gereken içeriklere girişlerini kısıtlayacak görüntüleme ayarlarını yapabilirsiniz.
  •  
  • Kalite her zamankinden iyi – Bazıları internet üzerinden içerik izlemenin kötü görüntü kalitesi ve takılmalara neden olduğunu düşünür. Bu anlamda Netflix tamamen farklı; kullanıcılara olabilecek en iyi eğlence deneyimini sunmak için adaptive streaming (uyarlanabilir streaming) teknolojisini yarattı. Bu teknoloji, takılmaları ortadan kaldırmak için video kalitesini mevcut bant genişliğine göre optimize eder. Başka bir deyişle, bağlantı kalitenize göre görüntü kalitesi artırılır veya düşürülür. Böylece sevdiğiniz içerikleri kesintisiz olarak izleyebilirsiniz. Netflix, küresel anlamda dikkat çeken Orijinal yapımlara ağırlık verdiği içeriklerini, daha iyi hizmet sunmak için kullanıcı verilerinden yararlanarak müşterilerin istedikleri şekilde izlemesine fırsat tanıyan yapısı ile TV’nin tüketicilere sunulma şeklinde büyük bir değişimi beraberinde getiriyor.
  • Global ve yerel içerikler her zamankinden fazla – Netflix dünyanın her yerinden, tüm dünyaya en iyi televizyon dizileri, programları ve filmleri sunmak için çalışıyor. Bunu da yerel içerikleri global olarak lisanslayarak ve global içeriği yerel pazarlara taşıyarak yapıyor. Netflix, Orijinal yapımlarındaki büyümeyi de hızla artırıyor. 2016 yılında 600 saati aşkın Orijinal içerik için 5 milyar dolar yatırım gerçekleştiren Netflix’in 2017 hedefi ise 7 milyar dolar.
  •  
  • Ve bu sadece başlangıç – Bu yeni TV anlayışı ile internet dizileri büyümeye devam edecek. Netflix gibi platformlar yüksek kaliteli internet içerikleri için yatırımlarını artırmayı sürdürecek. Bu da, içerik üreticileri için iyi haber demek. Zira film ya da TV dizisi projelerini satın alan şirketlerin sayısı artıkça, içerik üreticileri çalışmalarını çok daha geniş kitlelere ulaştırma fırsatı elde edecekler.

Aylık 15.99’dan başlayan fiyatlarla şimdi üye olun (ilk ay ücretsiz!) www.netflix.com

 

Aktüel İntermedya / TEKNOLOJİ

 

About Aktuel İntermedya

Check Also

Görme engellileri akıllı bastona kavuşturmak için bağış yapmak artık çok kolay

Dünyanın ilk akıllı bastonu WeWALK, iyzico’nun fintek konusundaki çözümleriyle çok daha geniş kitlelere ulaşmaya başlıyor. …

Bir cevap yazın