Uygur Türkleri Kuran ve İlmi eserleri korumak için Tuğla gibi duvara sakladılar.

Ateist  Çin işgal yönetiminin  islam dinine,  Kur’ani Kerim ve  islam dini içerikli kitap ve eserlere karşı  hayat hakkı tanımayan kin ve nefret dolu uygulamaları ile   kendisinden olmayan bütün kültür ve medeniyete karşı kin ve düşmanlığına ve  özge Kültür ve medeniyetleri baskı altına alarak soykırım uygulamalarına  ait yeni bir icraatı daha belgelenmiş bulunuyor.

Yukarıdaki resim bugün  akşam saatleri itibariyle Haber Merkezimize  ulaşmıştır. Bu resim Kaşgar şehrindeki bir Müslüman Uygur’un evinde çekilmiştir. Bu resim Çin işgal yönetiminin   aşırı ve çok sıkı  şekilde uyguladığı sansür duvarını aşarak yurt dışına iletilmiştir.

Kaşgar’in önde gelen bir  okumuş aydını ve aynı zamanda bir din  alimi olduğu söylenen bir  kişi,yıllardan beri bin bir zorlukla  topladığı Kur’ani Kerim,dini kitapları ile Doğu Türkistan ve Türk kültür medeniyeti ve tarihine  ve çeşitli bilim dallarına ait kitaplarının Çin işgal güçleri tarafından yakılarak yok edilmemesi için evinin duvarlarının içine gizlemiş ve daha sonra  duvarı sıvayarak gizlemiştir.

Ancak,Çin işgal güçlerinin Noktalık Unsur olarak tanımladığı bu “Çok Dikkat Edilmesi ve Önemle İzlenmesi ” gereken kişinin evindeki aramaları  sırasında  tahmin ettikleri kadar ve miktarda kitap bulamamışlardır. Bunun  üzerine ev İşgal Güçleri tarafından tekrar aramaya tabi tutulmuş ve duvarların kırılması sonucunda duvarların içine gizlenmiş   kitapları bulmuş ve el koyarak imha etmişlerdir.Kitaplarını bu  gizleyen Uygur ev sahibi  ise, tutuklanarak hapsedilmiştir.

Çin işgal polis ve işgal güçlerinin  son aylarda Doğu Türkistan’daki Uygur Türklerinin evlerine  baskın yaparak  girdikleri ve arama yaptıkları basına  çeşitli vesilerle medya’ya yansımıştı.

Çin işgal güçlerinin Müslüman Uygur Türklerinin evlerinde buldukları  Kur’ni Kerim,dini eserler ile çeşitli konulara ait kitaplar, Seccade, tesettürlü kıyafetler ,başörtüsü, dini içerikli levhalar başta olmak üzere kültür ve medeniyete ait çeşitli malzeme ve nesnelere el koyarak topladıkları ve bu Kur’ani Kerim,  dini kitap ve diğer malzemeleri malzemeleri meydanlara  topluca yığarak ateşe vermek suretiyle imha ettikleri bildiriliyor.

Uzmanlar , Çin işgal yönetiminin  Uygurların evlerini aramaları sırasında sadece Kur(ani Kerim,islam dinine ait kitaplar ve islami içerikli malzeme ve objelere el koyduklarını  Çince ve Çin dili ile yazılan kitaplara ve Çin kültürünü yansıtan objelere asla dokunmuyor.Çin işgal yönetiminin Faşist Almanyasının Nazi uygulamalarını hatırlatan bu uygulamaları ile kendisinden  yanı Çin kültür ve mederiyetine ait olanların dışındakilere el koyması ve imha etmesini Çin Faşizminin 21.asırdaki bir yansıması olduğunu ifade ediyorlar.

Kaynak :Yeni Akit

 

Aktüel İntermedya / DÜNYA

 

You may also like

Popular News