WorldFood Istanbul, gıda sektörü için yeni pazarların kapılarını aralamaya hazırlanıyor!

ITE Turkey’in düzenlediği WorldFood Istanbul Uluslararası Gıda Ürünleri ve Teknolojileri Fuarı, sektörü bir araya getirmeye hazırlanıyor. “Gıda Dünyası’nın Türkiye Buluşması”, bugüne kadar Türk gıda sektöründeki en son ürün, hizmet ve teknolojilerin sergilenmesine öncülük etti.

WorldFood Istanbul, fuarla eş zamanlı düzenlenen konferans programı ile gıda sektörüne birçok farklı konuda bilgi akışı sağlıyor, katılımcı ve ziyaretçilerine gıda sektörünün geleceğini anlatıyor ve farkındalık yaratıyor.

Sektörünün en önemli etkinliklerinden biri olarak ön plana çıkan WorldFood Istanbul, bu yıl TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlenecek. Fuar, sektöre yön veren isimlerin katılımları, ses getirecek etkinlikler, ziyaretçilerle ilk kez buluşacak yeni ürünler ve geniş katılımcı profili ile önemli bir görev üstleniyor.

ITE Turkey’in düzenlendiği fuar her yıl büyük ilgi gördü. Geçtiğimiz çeyrek asır boyunca gıda sektöründeki değişime ve dönüşüme tanıklık eden WorldFood Istanbul’da dünyada hızla gelişmeye devam eden gıda ürünleri ve gıda teknolojileri sektörleri aynı çatı altında bir araya gelecek. 7-10 Eylül 2017 tarihleri arasında düzenlenecek etkinlikte yeni iş fırsatları ve işbirlikleri için platform oluşturacak konferanslar ile sektöre bilgi akışının sağlanması hedefleniyor. Güçlü ulusal ve uluslararası markaları ağırlayan WorldFood Istanbul; T.C. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, T.C. Ekonomi Bakanlığı, Türkiye Gıda ve İçecek Sanayi Dernekleri Federasyonu (TGDF), KOSGEB, TÜGİDER, MARSAP ve PAKDER tarafından da destekleniyor.

WorldFood Istanbul, bu yıl da keyifli etkinliklere de ev sahipliği yapacak. Türk mutfağını ve yemek kültürünü tanıtmak ve zenginleştirmek adına çalışmalar yapan Aşçılar Derneği, WorldFood Istanbul’da birbirinden lezzetli yemek şovları yapacak. Aşçılar Derneği, etkinlik süresi boyunca ünlü şef ve aşçıları ağırlayarak, pişirme sanatının ilginç detay ve özel sunumlarını ziyaretçilerle paylaşacak. Etkinliğe, The International Taste & Quality Institute – İTQİ ile birlikte katılan Aşçılar Derneği’nin standında ise geçmişten günümüze İTQİ – Üstün Lezzet Ödülü (Superior Taste Award) kazanan yerli firmaların ürünleri sergilenecek. Bunun yanı sıra Aşçılar Derneği’nin standında yer alacak olan Üstün Lezzetler Ödülü Sergisi, şefler ve şömeliyelerden oluşan bağımsız bir kuruluş olan İTQİ’nin Üstün Lezzet Ödüllü Türk firmalarına ev sahipliği yapacak. Dünyanın dört bir yanından gelen tüketici yiyecek ve içecekleri test etme ve üstün lezzetli olanları tanıtma üzerine Belçika’da faaliyet gösteren İTQİ, aynı zamanda Aşçılar Derneği’nin şov alanında “Dünyada Superior Tasta Award” başlıklı bir konferans düzenleyecek.

Türkiye’nin en büyük gıda buluşması olma özelliği taşıyan fuarda; “Gıda Satın Almasında Kalite Standartları”, “Perakendede Global Vizyon”, “Türk Gıda Kodeksi Etiketleme ve Tüketicileri Bilgilendirme Yönetmeliği Hakkında Bilgilendirme”, “Ceviz ve Bakliyatın İnsan Sağlığına Faydaları”, “Sorumlu Tedarik = Sürdürülebilir Tarım” ve “Ürettiğimiz Her Üründen Sorumluyuz” konu başlıklarında alanında uzman isimler görüşlerini aktaracak.

Bu sene fuarda Afganistan, Arnavutluk, Birleşik Krallık, Bulgaristan, Cezayir, Fas, Filistin, Hindistan, İran, İspanya, Katar, Kore, Kosta Rika, Malezya, Meksika, Moldova, Pakistan, Sri Lanka, Tayland, Tunus ülkelerinden katılımcı firmalar yer alacak. Bunlardan Meksika, Kore, Çin, Cezayir, Sri Lanka, Peru, Tunus Toplu katılım gerçekleştirecekler.

Uluslararası satın alma heyetinin ağırlanacağı ve B2B iş görüşmelerinin organize edileceği Perakende ve Zincir Market iş görüşmeleri (Retail Center) alanına ise bu sene; Birleşik Arap emirlikleri, Azerbaycan, Kazakistan, Özbekistan, Sudan’dan süper market zincirleri katılımcılar ile ikili görüşme gerçekleştirebilmek için gelecekler. Ayrıca, Rusya, Ukrayna, KKTC, Sudan, Katar, BAE, Tunus, Fas, İran, Lübnan, Ürdün, Filistin, Bahran, Afganistan, Hindistan, Mısır başta olmak üzere Orta Doğu ve Avrupa’dan uluslararası satın alma heyetleri de gelecek. Bunlara ek olarak şuana kadara başta Azerbaycan olmak üzere Vietnam’a kadar 107 ülkeden ziyaretçi fuara gelmek için kayıt oluşturmuş bulunuyor.

WorldFood Istanbul’da içecek, süt ve süt ürünleri, et ve tavuk ürünleri, yaş meyve ve sebze, deniz ürünleri, dondurulmuş ürünler, temel gıdalar ve yağlar, şekerli mamüller, unlu mamüller, kuruyemiş ve gıda bileşenleri başta olmak üzere pek çok ürün yer alacak. Gıda ürünlerinin üretim aşamasından, tüketiciye ulaşmasına kadar tüm süreçlerdeki ürün, hizmet ve teknolojiler, WorldFood Istanbul çatısı altında buluşacak.

Fuar sözcüsü ITE Turkey Gıda Grup Direktörü Semi Benbanaste: “Türk gıda sektörü her yıl büyüme kaydediyor. ITE Turkey olarak WorldFood Istanbul’u düzenlemeye başladığımız ilk günden bu yana sektörün gelişimine öncülük ediyoruz. Bu doğrultuda sektörün paydaşlarını bir araya getirerek, yeni iş fırsatları yaratmayı ve ziyaretçileri gıda alanıyla ilgili gelişmelerden haberdar etmeyi hedefliyoruz. İhracatçılar için Türk ithalat pazarında milyarlarca dolarlık fırsat bulunuyor. Bunun avantajlarından yararlanmak isteyenler WorldFood Istanbul’da yiyecek ve içecek alıcıları ile iletişime geçebilir. WorldFood Istanbul; katılımcıların distribütörler, perakende temsilcileri ve horeca sektör üyeleri de dâhil olmak üzere yiyecek ve içecek profesyonellerine ulaşması için uygun ortamı sağlıyor. Ayrıca Ekonomi Bakanlığı’nın desteklediği 16 fuardan biri olma özelliği taşıyan fuarımız başarısını her geçen gün daha da gözler önüne seriyor” dedi.

 

Aktüel İntermedya / İŞ DÜNYASI – BUSİNESS WORLD

 

You may also like

Popular News