YANLIŞ IŞIK GÖZÜN DÜŞMANI!

Kış aylarında, doğal ışıkla aramızdaki mesafe biraz daha açılıyor. Dolayısıyla daha fazla yapay ışık kullanıyoruz. Evde, ofiste ve bulunduğumuz tüm kapalı mekanlarda maruz kaldığımız yapay ışığın geliş açısı, parlaklık derecesi gibi detayları göz sağlığını çok yakından ilgilendiriyor. Optimed Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Alaeddin Durmaz, ışığın migren, göz tansiyonu, miyozis ve miyopi gibi bir çok hastalığa etki ettiğini belirtti.

Günümüz dünyasında kapalı mekanlarda ve doğal ışıktan uzakta geçirdiğimiz zaman dilimi, günden güne artıyor. Bu süre kış aylarında çok daha fazla oluyor. Işığa duyulan ihtiyaç anında ise devreye yapay ışıklar giriyor. Ancak bulunduğumuz ortamı aydınlatmak amacıyla kullandığımız ışıklar, doğru kullanılmadığı takdirde göz sağlığını tehdit edebiliyor. Genelde dikkat edilmeyen bu detay, ilerleyen zamanlarda göz hastalıkları başta olmak üzere bir çok sağlık problemine yol açabiliyor.

Konuyla ilgili bilgiler paylaşan Optimed Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Alaeddin Durmaz, kişilerin ev ve çalışma ortamlarında, özellikle parlak ışıktan kaçınmaları gerektiğini söyledi.

Işığın çok parlak olduğu ortamlarda göz bebeğinin küçüleceğini kaydeden Op. Dr. Durmaz, bu durumun baş ağrısına neden olacağını ve migreni tetikleyebileceğini belirtti. Aydınlatmalarda floresan ampullerin çok fazla elektromanyetik dalga yaydığını ve ışığı kesik kesik gönderdiği için önerilmediğine dikkat çeken Durmaz, LED ampul kullanılmasının gözleri daha az yoracağını da sözlerine ekledi.

Aydınlık kadar loş ve karanlık ortamların da gözler için problem yaratacağına değinen Durmaz, “ortam karanlık olduğunda daha iyi görebilmek için göz bebeği büyür. Bu da göz tansiyonunun artmasına neden olabilir” değerlendirmesinde bulundu.

Çalışırken Işık Önden Gelmeli!

Çalışma ortamlarındaki ışığın masaya önden vurması gerektiğini dile getiren Op. Dr. Durmaz, kişinin gölgesinin masaya düşmemesi gerektiğini belirtti. “Işık, göz hizasının daha yukarısından masaya gelmeli” diyen Durmaz, masa lambası kullanımını da değerlendirdi. “Sağ el kullanıyorsak ışık soldan, sol elimizi kullanıyorsak ise ışık sağdan omuz üzerinden masaya düşmelidir.” dedi.

Gece uyurken Işığı Açık Bırakmayın!

Gece uyurken ışıkların açık bırakılmaması konusunda da uyarılarda bulunan Op. Dr. Durmaz, bu durumun gözde miyozis (küçülme) yaparak miyopiye neden olabileceğini sözlerine ekledi.

Aktüel İntermedya / YAŞAM

About Aktuel İntermedya

Check Also

COVID-19’da belirti göstermeyen taşıyıcılar büyük risk altında

Tüm dünyayı aylar önce etkisi altına alan ve Türkiye’de halen vaka sayıları artarak devam eden …

Bir cevap yazın