Breaking News

YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN HAYATTA KALMA SANATI

36. İstanbul Film Festivali’ nde… “Hayat, her şeye rağmen yaşamaya değer. Zaman zaman; hepimiz yolumuzu kaybederiz önemli olan pes etmeyip, yeniden yola çıkacak cesareti bulmaktır.” Burak Serbest

Yeni Başlayanlar İçin Hayatta Kalma Sanatı from Burak Serbest on Vimeo.

Genç yaşında, annesini, babasını ve kız kardeşini trafik kazasında kaybeden ve intiharı düşünürken yaşadığı deneyimlerle hayatın içine çekilen bir genci konu alan “YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN HAYATTA KALMA SANATI” 36. İstanbul Film Festivali’nde Seyfi Teoman İlk Film Ödülü için yarışıyor. 12 Nisan Çarşamba günü saat 13:30’da Beyoğlu Sineması’nda gösterimini gerçekleştirecek olan filmin senaristliğini ve yönetmenliğini Burak Serbest üstleniyor.

Türkiye, Romanya ve Portekiz ortak yapımı olan filmin oyuncu kadrosunda ise EDİP TEPELİ, DOĞA NALBANTOĞLU, AÇELYA DEVRİM YILHAN, KIVANÇ DENİZ YAVUZ, SUNA SELEN, MEHMET ESEN ve SEMA ŞİMŞEK yer alıyor.

16 yaşında okuduğu bir romandan etkilenerek yazdığı hikayeyi yıllar geçtikçe tekrar tekrar kurgulayan ve filmleştiren Türkiye sinemasının genç temsilcilerinden Burak Serbest filmi hakkında şöyle konuştu; “ Bu hikaye bana yaşamın ne kadar değerli ama bir o kadar da bilinmezlerle dolu bir şey olduğunu hatırlatıyor. Yaşam tek bir doğrultuda ilerleyen düz ve basit bir şey değildir. Kayra bütün ailesini kaybeden, geride seveceği ve tarafından sevileceği kimse kalmadığını düşünen bir çocuk. Buna rağmen her ne kadar birkaç kere intihar etmeyi denese de hayatta kalmaya çalıştığı belli. Kayra’yla birlikte hayatın her şeye rağmen kolayca vazgeçilebilecek bir şey olmadığını keşfedeceksiniz”

“Bu film, bence neden yaşamalıyız sorusuna, sevmek ve sevilmek için cevabını veriyor ve bu cevabı da yirmi yaşındaki bir çocuğun tuhaf karavan yolculuğunda bulmak beni çok heyecanlandırıyor.” diyen genç yönetmen, filmin 36. İstanbul Film Festivali’nde oyuncularının katılımıyla gerçekleşecek gösteriminin hemen ardından yolculuğuna devam edeceğini, ifade etti.

Filmin Künyesi:

EDİP TEPELİ – DOĞA NALBANTOĞLU – AÇELYA DEVRİM YILHAN – KIVANÇ DENİZ YAVUZ – SEMA ŞİMŞEK – VOLKAN ÜNAL – İPEK TENOLCAY – KAYRA ZABÇI – ÜNAL SİLVER – MEHMET ESEN – AGA JOLANTA – UFUK TAN ALTUNKAYA ve SUNA SELEN

YÖNETMEN SENARYO (written and directed by)- BURAK SERBEST

GÖRÜNTÜ YÖNETMENİ – ALİ CİHAN YILMAZ

KURGU (editor) – GÜNEY SOKULLU

SES KAYIT (sound) – SONAT HANÇER

SES TASARIM – MUZİK (Sound Design, Composer) – BURAK TOPALAKCI

SANAT YÖNETMENİ (Art director) GÖKHAN ARI

UYGULAYICI YAPIMCILAR (Executive Producer) – H. TOLGA BAYSAL – T. ALPER ÇAĞLAYAN

YAPIMCI (Producer) – BURAK SERBEST

Ortak YAPIMCILAR: Rodrigo Ruiz Tarazona – João Figueiras studio indie productions – Black Maria

 

Aktüel İntermedya / YAŞAM

 

About Aktuel İntermedya

Check Also

Tuzla Belediyesi, koca yürekli Diyarbakırlı çocuklara ilklerle dolu keyifli bir gün yaşattı

Bir sosyal sosyal deney sonucu gündem olan Diyarbakır’ın koca yürekli çocukları, Tuzla Belediye Başkanı Dr. …