Yeni Şafak’tan yeni skandal: Ahraru’ş-Şam kurucusu ‘IŞİD Valisi’ ilan edildi

Türkiye medyasının yalan ve cehalet dolu haberlerine bir yenisi daha eklendi. DHA’nın servis ettiği “Bab’ın IŞİD valisi Ebu Halid el-Ürdüni öldürüldü” haberi hemen hemen tüm haber siteleri tarafından verilirken, delil olarak verilen Arapça beyanatta onlarca imla hatası olduğu görüldü.

Haberi gazetesinde ilk sayfada manşetten duyuran Yeni Şafak gazetesi, ikinci bir skandala imza atarak 23 Şubat 2014’te IŞİD tarafından bombalı araç saldırısıyla katledilen Ahraru’ş-Şam komutanı Ebu Halid es-Suri’nin resmini vererek “IŞİD’in komutanı Ebu Halid el-Ürdüni öldürüldü” diyerek haberi servis etti:

Usame bin Ladin’e yakınlığıyla bilinen Ebu Halid es-Suri, Irak ve Afganistan’da savaşan bir komutan olmakla beraber ilerleyen yıllarda tutuklanarak cezaevine girmiş biriydi. Yıllar sonra Suriye’de başlayan savaş sonrası serbest kalan es-Surî, Suriye’de halen Esed rejimine en etkin operasyonlar düzenleyen Ahraru’ş Şam Hareketi’nin de kurucularındandı.

Ahrar eş-Şam, Ebu Halid es-Suri’nin öldürülmesinden bir yıl sonra yayınladığı videosunda saldırıyı gerçekleştiren IŞİD militanlarının sorgu itiraflarını yayınlamıştı.

Ebu Halid es-Suri (ortadaki), Ahraru’ş-Şam’ın diğer iki kurucusu Ebu Abdullah el-Hamevi(Hassan Abbud) ve Ebu Yezan eş-Şami ile beraberken:

 

You may also like

Popular News