YEŞİLAY’DAN KIZILAY’A KAN DESTEĞİ

Yeşilay, tüm şubeleri ve gönüllüleri ile kan bağış kampanyasına katılarak, Türkiye genelinde kan stoklarının erimesi üzerine bağış çağrısında bulunan

Kızılay’a tam destek verdi.

Kış koşullarının Kızılay’ın kan stoklarını olumsuz etkilemesi nedeniyle yapılan çağrıya Yeşilay yöneticileri, çalışanları ve gönüllüleri kan bağışı yaparak tam destek verdi. Yeşilay Genel Merkezi Sepetçiler Kasrı’na gelen kan toplama aracının ilk bağışçıları, Yeşilay Yönetim Kurulu üyeleri, kurum personeli oldu. Yeşilay, Türkiye genelinde tüm şubelerine ve gönüllülere kan bağışına katılma kampanyası başlattı.

Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, Yeşilay Genel Merkezine yaptığı ziyarette, Yeşilay Genel Başkan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Akif Seylan, Yeşilay Genel Sekreteri Av. Osman Baturhan Dursun, Yönetim Kurulu Üyesi Çetin Dönmez ve Yeşilay Genel Müdür Savaş Yılmaz tarafından ağırlandı.

Kızılay’ın kan çağrısı üzerine tüm Yeşilay gönüllülerini harekete geçirdiklerini belirten Yeşilay Genel Başkan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Akif Seylan, Kış şartları kan bağışını durdurabiliyor. Kan sürekli bir ihtiyaçtır. Kan stoklarının yetersizliği gibi acil bir durumda bizler de Yeşilay ailesi olarak elimizden geldiği kadar destek vermeye çalıştık, desteğimize Türkiye çapında devam edeceğiz. Tüm gönüllülerimiz Kızılay çalışmaları için de her zaman en öndedir ve gönüllüdür” dedi.

Türkiye genelinde 60 bin ünite olan kan bağışı stok seviyesinin 30 bin civarına düştüğüne dikkati çeken Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık ise, “Stoklardaki azalma sebebiyle çağrıda bulunduk. Kardeş kuruluşumuz Yeşilay çağrımıza hemen yanıt verdi ve gönüllülerini harekete geçirdi. Yeşilay Yönetim Kuruluna, Yeşilay çalışanlarına ve gönüllülerine kurtardıkları hayatlar adına teşekkür ediyorum” dedi.

Kan acil değil, sürekli ihtiyaçtır

Her gün 11 bin ünite kana ihtiyaç duyulduğunu, buna karşılık soğuk hava şartları, fırtına ve kar yağışı gibi nedenlerle birçok ilimizde insanların evlerinden çıkarak kan vermeye gidemediğini belirten Kınık, şu bilgileri verdi:

Hastanelerde ameliyatlar devam ediyor, kan ihtiyacı da devam ediyor. Her zaman söylediğimiz gibi kan acil değil, sürekli ihtiyaçtır. Bu nedenle ülke genelinde 250 kan bağış noktamıza 18-65 yaş arası sağlıklı bireyleri kan bağışlama çağrısı yaptık. Bu çağrımız devam ediyor. Erkekler yılda 4 kadınlar 3 kez kan verebilir. Türkiye’nin bir yıllık kan ihtiyacı yaklaşık 2,5 milyon ünitedir. Biz 2016 yılında 2 milyon 100 bin ünitenin üzerinde bir kan bağışı alarak ülke ihtiyacının büyük bölümünü karşıladık. Ancak her zaman için kana ihtiyaç vardır. Kan stokumuzun daha fazla düşmesi korkusu yaşıyoruz. İhtiyaç durumunda yetersiz kalmak istemediğimiz için başta halkımız olmak üzere tüm kurum ve kuruluşlarımıza kan bağışı yapmaları konusunda çağrıda bulunuyoruz.”

Aktüel İntermedya / YAŞAM

 

About Aktuel İntermedya

Check Also

SOSYAL DESTEK İSTANBULKART’IN KULLANIM ALANI EŞYA YARDIMI İLE GENİŞLİYOR

İBB’nin ihtiyaç sahibi vatandaşların yaşam standartlarını artırmak amacıyla hayata geçirdiği, “Sosyal Destek İstanbulkart”ın kullanım alanı …