ABD: Arkansan’da tüm infazlar geçici durduruldu

ABD: Bir hakimin ölümcül ilaç enjeksiyonu yönteminin kullanımını durdurmasının ardından Arkansas’taki tüm infazlar geçici olarak askıya alındı

Arkansas’ta bir hakim, infazlarda kullanılan ilaçları üreten firmanın ilaçların ölümcül enjeksiyonlarda kullanılması için üretilmediğine dair şikayette bulunmasının ardından, altı infazın gerçekleşmesini geçici olarak durdurdu.

Eyalet Yüksek Mahkemesi daha önce yedinci bir erkeğin infazını durdurmuştu ve sekizinci bir infaz da daha önce durduruldu. Arkansas aslen 10 günlük süre içerisinde sekiz infaz planlamıştı çünkü ölümcül enjeksiyon stoklarının ay sonunda süresi dolacaktı.

 

Uluslararası Af Örgütü ABD Şubesi Kıdemli Kampanyacısı James Clark söz konusu kararla ilgili “Birleşik Devletler halkı bu korkunç infaz yönetime karşı ses çıkardı ve hakimin bu infazları geçici olarak durdurmasından memnuniyet duyuyoruz. Vali Hutchinson’a yürütme yetkilerini bu infaz yönetimini kalıcı olarak durdurmak için kullanmaya çağırıyoruz. Bu zalimane ve insanlık dışı ceza tamamen kaldırılana kadar mücadele bitmeyecek” açıklamasında bulundu.

 

 

Aktüel İntermedya / DÜNYA

 

You may also like

Popular News