Afganistan: Bir ay boyunca süren şiddet mağdurları için adalet sağlanmalı

Uluslararası Af Örgütü Afganistan Araştırmacısı Horia Mosadiq, Afganistan’da silahlı grupların geçen ay boyunca gerçekleştirdiği ve dini azınlıklar da dahil olmak üzere sivilleri kasıtlı bir şekilde hedef alan saldırılar hakkında şunları söyledi:

“Bugün yapılan bombalı saldırı, Afganistan’daki insanların kana bulanmış bir ay içerisinde başlarına gelen son trajedi. Sivillerin kasıtlı bir şekilde hedef alınması savaş suçudur. Bu korkunç şiddetin mağdurları için adalet sağlanmalı. Buna benzer zulümlere ilişkin cezasızlık kültürüne bir son verilmesi için işlenen suçların sorumluları adil yargı önüne çıkartılarak yargılanmalı ve cezalandırılmalıdır.”

“Afganistan yetkilileri sivilleri silahlı grupların saldırılarından korumak için ellerinden geleni yapmakla yükümlüdür. Resmi kınama yeterli değil. Bu saldırıların sorumlularından hesap sorulmalı,” diyen Mosadiq, sözlerini şöyle sonlandırdı:

“Afganistan’da sonu gelmeyen şiddet, ülkenin güvenli olmadığını da gösteriyor. Uluslararası hukuku ihlal ederek ülkelerindeki Afganları zorla geri gönderen Avrupa ülkeleri bu gerçekle yüzleşmek zorunda. Geri gönderdikleri insanları tehlike altına sokuyorlar.”

 

Aktüel İntermedya / DÜNYA

 

You may also like

Popular News