Arakanlılar İçin Kalıcı Konutlar İnşa Edilecek

Ülkelerinde maruz kaldıkları işkencelerden dolayı göç edip Bangladeş’e sığınan Arakanlı Müslümanlara insani yardım için harekete geçen, gıda dağıtımlarına başlayan Türk Kızılayı, son göç dalgasında gelenlerden yaklaşık 100 bini için kalıcı konut inşa edecek.

Arakanlı Müslümanlara 2012 yılından bu yana insani yardımda bulunan, son yaşanan olayların ardından ise bölgeye ilişkin planlarını revize eden Türk Kızılayı, Bangladeş’e sığınan Arakanlı Müslümanlar için prefabrik konut inşa edecek. Süreci yerinden değerlendirmek için Bangladeş’e giden Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık ve Genel Başkan Yardımcısı Dr. Naci Yorulmaz, AFAD işbirliği ile inşa edilmesi planlanan konutların izin süreçlerini tamamlayarak Türkiye’ye döndü.

Hükümet yetkilileri ve Bangladeş Kızılayı Genel Başkanı Hafız Ahmed Mazumdar ile görüşen, konutların yapılacağı bölgede incelemelerde bulunan Kınık ve beraberindeki heyet, çalışmaların bir an önce başlaması için anlaşmaya vardı. Ülkede faaliyet gösteren Türk STK temsilcileriyle de bir araya gelen Kınık, içerisinde sosyal ve dini tesislerin de olacağı projede herkese görevler düşeceğini vurguladı.

Gıda dağıtımları başladı

Bangladeş’te daimi temsilciliği bulunan Türk Kızılayı, her gün binlerce Arakanlı Müslüman’ın teknelerle göç ettiği Bangladeş’in Cox’s Bazar kentinde gıda dağıtımlarını da artırdı. Dağıtım çalışmalarına Genel Başkan Kınık da eşlik etti.

Kutupalong ve Ukhia mülteci kamplarındaki gıda dağıtım çalışmalarına katılan Kınık, göç yolunda zayıf düşmüş, hastalanmış insanlara da yardım etti.

 

Aktüel İntermedya / DÜNYA

 

You may also like

Popular News