Breaking News

Bayer’den göz hastalıklarının tedavisinde yeni bir işbirliği

2 Şubat 2017, İstanbul – Bayer, Finlandiya merkezli ilaç salım teknolojisi ve ilaç geliştirme alanında uzman DelSiTech şirketi ile yeni bir işbirliğine imza attı. İşbirliği ve Teknoloji Lisans Anlaşması kapsamında DelSiTech’in dünya çapındaki Silica Matrix ilaç salım platformu, Bayer’in oftalmoloji alanına yönelik bileşikleri için kullanılacak.

Bayer İlaç Yönetim Kurulu Üyesi ve İlaç Geliştirme Başkanı Prof. Andreas Busch, anlaşma ile ilgili yaptığı açıklamada; “başarılı bir şekilde göz içi ilaç salımını gerçekleştirmek oftalmolojik hastalıklar için yeni tedaviler geliştirmekte karşılaşılan en büyük zorluklardan biri. Bu anlaşma, farklı göz hastalıklarına yönelik yenilikçi tedavi çalışmalarımızı destekliyor. DelSiTech ile yapılan bu ortaklık, Bayer’in oftalmoloji alanında ileri düzeyde bilimsel işbirlikleri geliştirerek hastaların yaşam kalitelerini arttırma taahhüdünün altını çiziyor” dedi.

DelSiTech CEO’su Dr. Lasse Leino ise ortaklık için şu şekilde konuştu; “Bayer ile gerçekleştirdiğimiz bu ortaklık DelSiTech için çok büyük bir gelişme. Bu gelişmeyi, Silica Matrix teknolojimizin değerlendirildiği başarılı ve uzun soluklu bir işbirliği takip ediyor. Bu işbirliği için Bayer’in bizi teknoloji ortağı olarak seçmesinden ötürü oldukça mutluyuz. Bu durum aynı zamanda ilaç salım uygulamalarında talep edilen biyoçözünür silica maddesinin potansiyelini de ortaya koyuyor.”

Anlaşmaya göre, farklı aşamaların başarıyla tamamlanmasından dolayı DelSiTech açıklanmayan bir dizi hakediş ödemesi aldı. Firma hakedişin yanı sıra ticarileştirme ve satışlardan kaynaklanan telif haklarının da sahibi oldu.

DelSiTech ile gerçekleştirilen bu ortaklık, hastaların yaşam kalitesini arttırma amacıyla Bayer’in oftalmoloji alanında işbirliklerinin devam edeceğine yönelik taahhüdünü vurguluyor. Bayer, işbirliği kapsamındaki projelerin tüm geliştirme ve ticarileştirme maliyetleri için kaynak sağlıyor olacak.

Bayer, geçtiğimiz yıl da Maryland’deki Johns Hopkins Üniversitesi ile retinal hastalıkları hedefleyen yeni göz tedavileri geliştirmek üzere beş yıllık bir anlaşmaya imza attı. Taraflar, yaşa bağlı makula dejenerasyonu (YBMD), diyabete bağlı makula ödemi (DMÖ), coğrafik atrofi, Stargardt hastalığı ve retinal ven tıkanıklığı (RVT) da dâhil olmak üzere dünya çapında pek çok insanda ortaya çıkan gözün arka bölümünü etkileyen hastalıkların tedavisinde kullanılacak yenilikçi ilaçların bulunması ve geliştirilmesi alanında ortaklaşa rol alacaklar.

Kasım 2013’te ise Inception Sciences, Inc. and Versant Ventures ile özel bir işbirliğine imza atan Bayer, yeni kurulan “Inception 4” isimli şirket kapsamında oftalmoloji alanında erken dönem araştırmaları yaptı. Anlaşma; yaşa bağlı makula dejenerasyonu ve coğrafik atrofi gibi göz sorunları yaşayan hastalara yönelik özgün tedavi alternatifleri geliştirmek amacıyla imzalandı.

Ayrıca, Bayer ve Regeneron, EYLEA® afliberceptli enjeksiyonun dünya çapında gelişimi ve ticareti için bir işbirliğine imza attı. Anjiyopoietin2 (Ang2) nesvacumab antikoru kombinasyon tedavisi, ağır göz hastalıklarının tedavisi için afliberceptli tek bir intravitreal enjeksiyon geliştirmek üzerine çalışılmakta.

Süregelen Faz II klinik çalışması, Yaş Tip Yaşa Bağlı Makula Dejenerasyonu hastalarında ve Diyabetik Makula Ödemi olan hastalarda kombinasyon tedavisini değerlendiriyor.

 

Aktüel İntermedya / YAŞAM

 

About Aktüel İntermedya

Check Also

Tuzla Belediyesi, koca yürekli Diyarbakırlı çocuklara ilklerle dolu keyifli bir gün yaşattı

Bir sosyal sosyal deney sonucu gündem olan Diyarbakır’ın koca yürekli çocukları, Tuzla Belediye Başkanı Dr. …