Boni Global’in görme engelliler için geliştirdiği uygulama ABD’de yayına alındı

Boni Global’in Görme Engelliler İçin Geliştirdiği Uygulama, ABD Şikago’daki DoubleTree by Hilton Oteli İçindeki Konferans Merkezinde Yayına Alındı

Boni Global’in sağladığı teknoloji çözümü, otelcilik sektöründe misafirler için ezber bozan, eşi görülmemiş seviyede erişilebilirlik ve otomasyon üretiyor.

Waterton isimli ABD merkezli gayrimenkul yatırımcısı ve işletmecisi, Şikago’da da faaliyet gösteren Türk Firması Boni Global ile birlikte, kör ve görme engelliler için Wi-Fi tabanlı iç mekân navigasyonunu uygulamaya aldı. Mobil uygulamanın açılışı Waterton’a ait bir yatırım olan Illinois’daki DoubleTree by Hilton Hotel Chicago – North Shore Conference Center’da ilk kez gerçekleştirildi.

Boni Global tarafından geliştirilen teknoloji, kör ve görme engelli bireylere binaların iç mekân navigasyonu sağlamalarında yardımcı oluyor. Son teknoloji ürünü olan ve Wi-Fi tabanlı bir konum teknolojisi çözümü kullanan yeni uygulamanın varış noktası, türünün dünyadaki ilk otel kurulumu örneğini işaret ediyor.

Şikago merkezli Waterton’un Yenilik Direktörü Eric Potter yeni teknoloji ürünü hakkındaki düşüncelerini şu şekilde belirtti: “Bu yenilikçi erişilebilirlik teknolojisinin yeni bir standart belirleyeceğini ve otelcilik sektörü için gerçek bir adım olacağını düşünüyoruz.”. “Sadece bir otel odasına değil, aynı zamanda ön büroya, banyolara, yemek seçeneklerine ve acil bir durumda çıkışlara da engelsiz yol tarifi sağlamak için zarif ve basit bir çözüm. Bu teknoloji, fikir geliştirmeye yönelik yatırımlarımızın parlak bir sonucudur.” diye ekledi.

Boni Global’in sağladığı teknoloji özellikle görme engelliler için tasarlanmış ilk mobil uygulama olup Apple’ın en son özellikleri aracılığıyla iç mekân konumlandırma teknolojisinden yararlanıyor. Şu anda, Apple iPhone modelleri için mevcut olan uygulama basit, yüksek kontrastlı görsel arayüzü sayesinde tamamen göremeyen kullanıcılar ile az gören kullanıcılar için de yararlı olması hedefleniyor.

Boni Global’de iş geliştirme ve kurumsal strateji direktörü Paul Colgan, “Boni Global, geliştirdiği teknolojinin lansmanını yapmada ilk olma isteğinden dolayı Waterton’a minnettardır.” dedi. “Bu durum Waterton’un hem inovasyona hem de görsel zorluklarla mücadele eden topluluğa olan bağlılıklarını gösteriyor.” şeklinde ekledi.

9599 Skokie Bulvarı’nda konumlanan DoubleTree by Hilton Hotel Chicago – North Shore Conference Center, uygulamanın yeni Wi-Fi versiyonu için (Türkiye ICF Antalya Havalimanı’ndan (Ağustos/2007) sonra) ikinci küresel ticari kurulum sahası olacak.

Mobil uygulama, kullanıcının bina içerisindeki konumunu belirleyip ve otelin kat planlarını (dijitalleştirilmiş zemin kat, konferans salonu, otel odalarına yönlendiren koridorlar da dâhil olmak üzere) kullanarak adım adım yönlendirme sağlıyor. Mevcut kablosuz altyapıdan sağlanan Wi-Fi sinyallerinin kullanımı, ayrıca fiziksel bir kurulum gerektiren beacon (sensör) tabanlı sistemlere daha etkili bir alternatif sağlıyor.

Potter, “Yaklaşık 10 milyon Amerikalının kör ya da görme engelli olduğu düşünüldüğünde, bu uygun maliyetli hizmeti ülke çapında yönettiğimiz düzinelerce otel ve apartman dairelerine genişletmek için muazzam bir fırsat olarak görüyoruz.” dedi. “Amerika Engelli Yasası yalnızca kamusal alanlarda Braille işaretleri gerektirse de, Boni Global’in sağladığı teknoloji ile daha yüksek düzeyde erişilebilirlik sunarak misafirlerimizin daha da bağımsız hissetmelerine yardımcı olabiliriz.” diyerek sözlerine devam etti.

Türkiye Cumhuriyeti Şikago Başkonsolosu Sayın Umut Acar “Görme engellilerin iç mekânlarda yollarını bulmaları için Türk şirketi Boni Global tarafından geliştirilen uygulama bugün ilk kez Şikago’da bir otelde kullanıldı. Yeni fikirler her zaman fark yaratıyor. Tebrikler.” ifadeleriyle Türkiye Cumhuriyeti Şikago Başkonsolosluğu resmi Twitter sayfasında yayınlanan mesaja destek verdi.

Boni Global’in geliştirdiği teknoloji, 1871 Chicago ve Chicago Lighthouse derneklerinde de uygulama alanına sahiptir. İlk olarak Türkiye’de üretilmiş olan mobil uygulama Avrupa, Orta Doğu, Asya ve Avustralya’da da uygulamaları mevcuttur. Boni Global, yakın zaman önce sağladığı yenilik ve sosyal yarar ile Frankfurt’taki ‘Smart Urban Pioneers Idea Contest’ yarışmasını kazandı. ‘Smart Urban Pioneers Idea Contest’ yarışmasının ödülü, Mercedes-Benz’in bir bölümü olan Smart Magazine ve Smart Cars tarafından veriliyor.

Boni Global’in geliştirdiği bu teknoloji hakkında daha fazla bilgi için boniglobal.com internet sitesini ziyaret edebilirsiniz. DoubleTree by Hilton Chicago – North Shore hakkında daha fazla bilgi ya da oda rezervasyonu için burayı ziyaret edebilirsiniz.

Waterton Hakkında:

Waterton, ABD’de çok aileli konut ve otel yapılara odaklı bir gayrimenkul yatırımcısı ve işletmecisidir. 1995 yılında kurulan Waterton, katma değer yaratan stratejiler yürütür. Kurumsal yatırımcılar, aile ofisleri ve finansal kurumlar adına ulusal birçok tesis portföyüne sahiptir. Waterton özel bir kuruluştur ve genel merkezi Şikago’da bulunmaktadır. 30 Eylül 2017 itibariyle Waterton’un portföyü, 38 çok aileli tesis yatırımı, 2,600 adet birim ve 2700’den fazla odaya sahip 10 adet otel de dâhil olmak üzere toplam yaklaşık 3,4 milyar dolar değerinde gayrimenkul varlığına sahiptir. Waterton’un web sitesini ziyaret edin: www.waterton.com.

Boni Global Hakında

Boni Global İstanbul, Şikago ve Berlin’deki ofisleri ile iç mekân ortamları için, bireylerin karmaşık mekânları kolayca gezinmesine olanak tanıyan, yol bulma, keşif ve nesne düzeyinde ilişkilendirme sağlar. Başlangıçta görme engelli bir rehberlik hizmeti olarak inşa edilen Boni Global’in haritalama ve yönlendirme algoritmalarına yönelik benzersiz yaklaşımı, mekân sahiplerinin belirli bir ilgi noktasına (bir ATM, otel odası, restoran veya perakende satış mağazası gibi) ilgi çekmesine yardımcı olurken güvenliği sağlar ve net çıkış rotalarında riski önler. Ek olarak kullanıcılara güvenli ve sakin yönlendirme sağlar.

 

Aktüel İntermedya / TEKNOLOJİ

 

You may also like

Popular News