Breaking News

Covid-19 salgınına karşı en güvenli ülkeler hangileri, Türkiye kaçıncı sırada?

California Üniversitesi tarafından yapılan ve Nature dergisinde yayımlanan araştırmada, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının yayılmaya başladığı 1 Ocak-6 Nisan arası uygulanan önlemlerin ülkede ve dünyada etkisi incelendi.

Ekonometrik teknikler kullanılan araştırmaya göre, salgına karşı evde kalma, işyerlerini kapama, seyahat sınırlaması getirme gibi alınan önlemler sonucu ABD’de 60 milyon yeni vakanın önüne geçildiği kaydedildi.

Aynı önlemlerin diğer ülkelerde de uygulanması sonucu dünya genelinde önlenen tahmini vaka sayısının ise 530 milyon civarında olduğu bilgisi paylaşıldı.

Berkley Küresel Politika Laboratuvarı direktörü Solomon Hsiang, salgına karşı alınan tedbirlerin virüsün yayılmasında her gün büyük fark oluşturduğunu belirterek, “İnsan çabasının bu kadar kısa bir sürede hiç bu kadar çok hayat kurtardığını sanmıyorum.” ifadelerini kullandı.
 

Dünya genelinde etkili olan Covid-19, birçok ülkede binlerce can aldı. Salgına karşı alınan önlemler gevşetilmeye başlansa da can kayıpları devam ediyor. Peki bu süreçte hangi ülkeler başarılı ve güvenilir oldu?

Yayılma hızı düşse de halen pandemi seviyesinde olan Covid-19 salgınının etkileri gün geçtikçe artmaya devam ederken, Deep Knowledge Group isimli konsorsiyum, 2’nci kez salgına karşı “en güvenli ülkeler” sıralaması yaptı.

Yeni bir araştırmaya göre Covid-19 salgına karşı dünyada en güvende olanlar İsviçre’de yaşıyor.

200 ülkenin yer aldığı listede 37’nci sırada olan Türkiye nispeten güvenli ülkeler kategorisinde yer almayı başardı.

Türkiye’nin yer aldığı ikinci kategoride Kuveyt, İzlanda, Bahreyn, Finlandiya, Lüksemburg, Katar, Liechtenstein, Polonya, Litvanya, Malezya, Letonya, Slovenya, Umman, Yunanistan, Estonya, Hırvatistan, İrlanda, Gürcistan ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi yer aldı.

Türkiye, birçok Avrupa ülkesinin önünde

Araştırmaya göre Covid-19 krizini küresel ölçekte en iyi İsviçre yönetiyor. İkinci sırada Almanya, üçüncü sırada İsrail geliyor.

Araştırmada salgın döneminde en güvenli ülke sıralamasında 37. sırada yer alan Türkiye, Fransa, İtalya, İspanya ve İngiltere gibi baz Avrupa ülkelerinin önünde yer alırken, salgına karşı geç önlem almakla eleştirilen Amerika Birleşik Devletleri 58’nci sırada yer aldı.

Türkiye acil durumlara hazırlık kategorisi haricinde diğer kategorilerde bulunduğu sıralama ortalamasının üzerinde puan aldı.

Koronavirüs salgınına karşı en güvensiz ülkeler ise çoğunlukla Sahraaltı Afrika ülkeleri.

Almanya’nın özellikle ‘Hükümetin Krizi Yönetme Etkinliği’ alanında iyi bir performans sergilediğine dikkat çekildi. Almanya, salgın ortaya çıkar çıkmaz çok sayıda kişiyi teste tabi tutmuştu. Vaka sayısının yüksek olduğu Almanya’da ölüm oranını az olması, hükümetin ilk andan itibaren yoğun test sayısı ile tedbir alma çalışmalarına bağlanıyor.

Sıralama nasıl yapıldı?

Londra merkezli yapay zeka ve veri analizi şirketi Deep Knowledge Group, koronavirüs ile mücadele eden ülkelerden vakaların ilk ortaya çıktığı andan itibaren aldığı verileri analize ederek bunları karşılaştırmalı olarak raporluyor.

Ülkelerin sağlık ve güvenlik düzeyini araştırırken eldeki veriler uyarınca ‘Karantina Etkinliği’. ‘Hükümetin Krizi Yönetme Etkinliği’, ‘İzleme ve Tespit’ ile ‘Acil Tedavi Kapasitesi’ gibi 6 farklı kategoride 130 parametre kullanıldı. Çalışmada toplam 11 bin 400 veri incelendi

Örneğin ülkeler ilk kısıtlamaları uygulamaya soktuğunda ne sıklıkla bu kısıtlamaların ihlal edildiği, seyahat yasağının kapsamı, Covid-19 testlerinin ne zaman hazır hale getirilebildiği ve hastanelerin ne kadar iyi sağlık ekipmanlarına sahip olduğu gibi konularda veriler analiz edildi.

Deep Knowledge Group, verileri ülkelerin kamu kurumları ile Dünya Sağlık Örgütü ve Johns Hopkins gibi salgına ilişkin veri tabanına sahip yerlerden aldığını açıkladı. Kaynak : euronews

About Aktüel İntermedya

Check Also

Koronavirüs aşısının Çin’e ait olduğu Rusya üzerinden pazarladığı iddia ediliyor

Haber detayları ; Çin, işgal ettiği Doğu Türkistan’da koronavirüs aşısını 10.000 dolardan satışa çıkardı. Parayı …