DuPont’un Hisse Başına Kâr Oranları 2016’da %20’den Fazla Artış Kaydetti

Küresel pazara birinci sınıf, yenilikçi ürünler, malzemeler ve hizmetler sunan DuPont, 2016 yılının dördüncü çeyreğine ait GAAP kârını hisse başına 0,29 ABD Doları, hisse başına işletme kârını ise 0,51 ABD Doları olarak açıkladı. Bir önceki yılın aynı döneminde GAAP ve işletme kârında hisse başına açıklanan rakamlar sırasıyla 0,26 dolar zarar ve 0,27 dolar kâr olmuştu.
Şirketin devam eden operasyonlardan elde edilen vergilendirme öncesi GAAP geliri ise 353 milyon dolar olarak gerçekleşti. İşletme dışı emeklilik/diğer işten ayrılma sonrası yardımlarına ilişkin 382 milyon dolar tutarındaki kâr, şirket varlıklarındaki beklenmedik değer kaybına ve işlem bedellerine bağlı 599 milyon dolar maliyetle dengelendi. Bir önceki yılda devam eden operasyonlara ilişkin vergilendirme öncesi GAAP zararı, yeniden yapılandırma maliyetlerinin getirdiği 775 milyon dolarlık tutar dâhil, 421 milyon dolar olarak gerçekleşti.
2016 yılına bakıldığında DuPont, hisse başına 2,85 dolar GAAP kârı ve hisse başına 3,35 dolar işletme kârı elde etti.. Bir önceki yılın GAAP ve işletme kârı, hisse başına sırasıyla 2,09 dolar ve 2,77 dolar olarak açıklanmıştı.
2016 yılının dördüncü çeyrek satışları, bir önceki yılın aynı dönemine oranla yüzde 2 düşüşle 5,2 milyar dolar olarak gerçekleşti. Dövizden kaynaklanan yüzde 1’lik kâr, yerel fiyatlardaki yüzde 2’lik gerileme ve satış hacmindeki yüzde 1’lik düşüşle dengelendi. Satış hacmi gerilerken, Performans Materyalleri, Elektronik & İletişim ile Endüstriyel Biyo-Bilimlerdeki büyüme Tarım segmentindeki düşüşlerle dengelendi.
Yılın tamamına ait toplam satışlar ise 24,6 milyar dolar olarak gerçekleşti. Satışlarda, yüzde 1’lik negatif döviz etkisiyle yerel fiyatlardaki yüzde 1’lik düşüşe bağlı olarak bir önceki yıla göre yüzde 2 düşüş meydana geldi. Satış hacmi değişmezken, Performans Materyalleri, Beslenme &Sağlık ve Endüstriyel Biyo-Bilimlerdeki büyüme diğer segmentlerdeki gerilemelerle dengelendi. Tarım segmentinde dördüncü çeyrek tohum satışlarındaki zamanlama değişikliği hariç tutulduğunda, satışlar yüzde 1 oranında geriledi.
Bu yıl gerçekleşen 1,6 milyar dolar tutarındaki serbest nakit akışı artışı; artan kârın, azalan sermaye harcamalarının, düşen vergi ödemelerinin, işletme sermayesindeki iyileşmelerin ve Chemours nakit çıkışlarının olmayışının bir yansıması oldu.
DuPont yönetim kurulu başkanı ve CEO’su Ed Breen, finansal sonuçlar hakkında şöyle konuştu: “2016, DuPont için önemli bir yıl oldu; zira kâr, maliyet tasarrufları, işletme marjı genişlemesi ve serbest nakit akışı iyileştirmeleriyle ilgili beklentilerimizi aştık. 2016 yılında hisse senedi değerini arttırmak üzere belirlediğimiz stratejik önceliklerimizde muazzam bir ilerleme kaydettik. 2017’ye girerken de bu zeminde yol almaya devam edeceğiz. Dow ile olan birleşmemizi tamamlamak için sabırsızlanıyoruz. Birleşmenin 2017 yılının ilk yarısında tamamlanmasını bekliyoruz.”
DuPont;
DuPont (NYSE: DD), 1802’den beri, yenilikçi ürünler, malzemeler ve hizmetlerle, küresel pazara birinci sınıf bilim ve mühendislik sunmaktadır. DuPont müşterilerle, hükümetlerle, sivil toplum örgütleriyle ve kanaat önderleriyle işbirliği yaparak, dünyanın dört bir yanındaki insanlara sağlıklı gıda götürmek, fosil yakıtlara bağımlılığı azaltmak ve yaşamı ve çevreyi korumak gibi küresel sorunlara çözüm bulunmasına yardım edebileceğine inanmaktadır. DuPont ve DuPont’un kapsayıcı inovasyon taahhüdü ile ilgili ayrıntılı bilgi için http://www.dupont.comadresini ziyaret edebilirsiniz.
Aktüel İntermedya / EKONOMİ

About Aktüel İntermedya

Check Also

Vergi ve prim ödemeleri 2021’e yayılsın

Egeli ihracatçılar pandeminin oluşturduğu ekonomik yıpranmadan hızlı bir şekilde çıkılabilmesi için vergi borçlarının yapılandırılmasının şart …