Ecco Türkiye, Avrupa’daki ülkeler arasında en çok büyüyen ülke oldu

Geçtiğimiz günlerde Türkiye’deki 10. mağazasını Palladium AVM’de açan dünyanın en büyük ikinci deri ve ayakkabı üreticisi ECCO, Türkiye’deki büyümesini sürdürüyor. 2017 yılındaki zorlu perakende ortamına rağmen bugüne kadarki en iyi finansal sonucu elde ederek, Türkiye’deki brüt karını %47 artıran Danimarkalı ECCO, 2018 yılında da yatırımlarına tüm hızıyla devam edecek.

İskandinav stilinin Danimarkalı temsilcisi ECCO, Türkiye pazarına giriş yaptığı 2014 yılından bu yana Türkiye’deki büyümesini sürdürmeye devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde Türkiye’deki 10. mağazasını Palladium AVM’de açan dünyanın en büyük ikinci deri ve ayakkabı üreticisi, zorlu perakende ortamına rağmen 2017 yılını en iyi finansal sonucu elde ederek kapattı.

2017 perakende sektörünü değerlendiren ECCO Türkiye Genel Müdürü Deniz Necati Erda “ECCO Türkiye olarak Avrupa’daki tüm ECCO mağazaları içinde en çok büyüyen ülke olduk. 2016 oldukça zor bir yıldı ancak 2017’de bunu hızla telafi ettik ve istediğimiz rakamlara ulaştık. Özellikle 2017’nin son periyodu ve 2018’de turist sayısının da artışıyla bizim de satış rakamlarımızda artış oldu. Bunun yanında artık ayakkabı modası hızla değişiyor. Özellikle şehirli, sporsever müşterilerimizle birlikte outdoor segmentinde önemli bir büyüme kaydettik. Ayakkabı üretiminde kullandığımız yüksek teknoloji ile daha konforlu ayakkabı üreterek bu konforu ünlü tasarımcılarımızın tasarımlarıyla birleştirerek şık ayakkabılara dönüştürüyoruz.” dedi.

2017 yılında, geleneksel perakende ve e-ticaret sektörü yüzde 21 büyürken, e-ticaretin tek başına yüzde 47 büyüdüğü ECCO’da büyümenin büyük kısmı Asya’dan geldi. 2017 yılı sonunda Asya Pasifik, grubun net gelirinin yüzde 35’ini oluştururken, Amerika Birleşik Devletleri yüzde 22, EMEA (Avrupa, Orta Doğu ve Afrika) yüzde 43 oranında gelir yarattı. ECCO, dünyada 21 binden fazla çalışanıyla birlikte, 2018 yılında da dünyadaki liderliğini ilerletmeye kararlı. Ayrıca dijital dünyadaki hızlı gelişim e-ticaret endüstrisindeki gelişmeleri de değerlendiren ECCO Türkiye Genel Müdürü Deniz Necati Erda, “Dijital dünyadaki hızlı gelişim perakende sektörünü önemli bir değişime zorluyor. Biz de ECCO olarak hem dünyada hem de Türkiye’de e-ticaret konusunda önemli bir ivme yakaladık.” dedi. ECCO’nun dünyada 2017 yılı vergi öncesi karının 1,276 milyon Euro’luk bir ciro ile 184 milyona ulaştığını belirten Erda, “ECCO’nun dünyada vergi öncesi karı 2016 yılında 170 milyon Euro’ydu. Karşılaştırılabilir döviz kurlarında bu yüzde 10’luk bir artışa eşittir. Türkiye’de de benzer bir ivme ile geçen yıl brüt karımız yüzde 47 büyümüştür. Hızla değişen bir ortamda başarıyı sürdürmenin, uzun vadeli iş stratejilerinin uygulanmasında hız ve kararlılığın önemli olduğunu bilmek gereklidir.” diyerek sözlerine devam etti.

ECCO’nun Türkiye’ye girdiği 2014 yılında müşterilerinin yüzde 55’i erkek yüzde 45’i kadınken şu anda bu oranın yüzde 43 erkek, yüzde 57 kadın oldu. Önümüzdeki beş yıl içerisinde Türkiye’de 25 mağazaya ulaşmayı hedefleyen ECCO, 2018 yılında cirosunun yüzde 8’ini e-ticaretten elde etmeyi hedefliyor.

 

Aktüel İntermedya / EKONOMİ

 

You may also like

Popular News