Finansal Kurumlar Birliği’nden Her Finansal Kiralama Sözleşmesine Bir Fidan Kararı

Finansal Kurumlar Birliği, İktisadi İşletmesi tarafından gerçekleştirilen Finansal Kiralama sözleşme tescil işlemlerinden elde edilen gelirin bir kısmını, doğanın korunması ve gelecek nesillerin daha yeşil bir Türkiye’de yaşaması adına fidan dikimi için bağışlıyor. Bu kapsamda Orman Genel Müdürlüğü ile bir protokol imzalayan Birlik; önümüzdeki yıllarda bu uygulamayı sürdürerek, ülkemize pek çok orman armağan etmeyi hedefliyor.

Finansal Kiralama şirketleri; 6361 sayılı Finansal Kiralama, Faktoring ve Finansman Şirketleri Kanunun 22.nci maddesi gereği, kendilerine ait özel sicili bulunmayan taşınır mallara ait finansal kiralama sözleşmelerini FKB tarafından tutulan özel sicile tescil ettiriyor. İşte bu kanundan yola çıkan Finansal Kurumlar Birliği; ülkemizdeki ekonomik-ticari faaliyetlere katkı sorumluluğunun yanı sıra toplumsal sorumluluğuna da sahip çıkarak, tescil edilen her sözleşme için bir fidan dikilerek “FKB- Finansal Kiralama Hatıra Ormanı oluşturulması yönündeki karar kapsamında, tescil ücretinin bir kısmını fidan dikimine ayırıyor. 2015 yılında finanse edilen 23.125 adet Finansal Kiralama Sözleşmesi için 23.125 adet fidanın dikimi için bağışta bulunan Birlik; önümüzdeki 10 yılda 300.000 fidana ulaşmayı hedefliyor.

Bu proje ile gelecek nesiller için yaşam alanlarının sürdürülebilir olmasını amaçlayan Finansal Kurumlar Birliği, Orman Genel Müdürlüğü ile de bir protokole imza attı.

Konu ile ilgili değerlendirmede bulunan Finansal Kurumlar Birliği Başkan Vekili Hasan K. Bolat: “Birlik olarak ülkemizin ekonomik yaşamına sağladığımız değerin yanı sıra içinde yaşadığımız topluma karşı taşıdığımız yüksek sorumluluğun da bilincindeyiz. Bir süredir doğa ve çevre konusunda aldığımız bu sorumluluğu, bugün Orman Genel Müdürlüğümüz ile imzaladığımız protokol çerçevesinde resmi ve kalıcı bir hale getirmenin memnuniyetini yaşıyoruz. Bildiğiniz üzere Birliğimizin sloganı “Birlikten Doğan Güç”. Buradan aldığımız ilhamla bu projeye de “Birlikten Doğan Güçle, Yemyeşil Bir Geleceğe” adını verdik. Proje kapsamında, Türkiye’mizin doğasını korumak ve gelecek nesillere yeşil bir çevre mirası bırakabilmek üzere, İktisadi İşletmemizin Finansal Kiralama sözleşmelerinden elde ettiği gelirin bir kısmını her yıl on binlerce fidan dikimine ayırmayı sürdüreceğiz. Umarım bu fidanların çeşit çeşit ağaçlara dönüştüğünü de hep birlikte görür; yemyeşil bir doğaya katkı sunmanın huzur ve mutluluğunu doyasıya hissederiz” dedi.

Konuyla ilgili konuşan Orman Genel Müdürü İsmail Üzmez ise: “Bizler Orman Genel Müdürlüğü olarak ülke orman varlığının artırılması, gelecek nesillere daha yeşil bir ülke bırakılması maksadıyla Ülkemizin dört bir yanında yoğun bir çalışma içerisindeyiz. Bu anlamda son 14 yılda yaklaşık 4,6 milyon hektar alanda çalışarak 3,7 Milyar fidanı toprakla buluşturduk. Ülke orman varlığı 1,5 milyon hektar arttırdık. Ormanlardaki ağaç servetimizi 2002 yılından bu yana % 30 artırarak 1,6 milyar M3’e çıkardık. Ülkemizde ağaç ve orman sevgisinin toplumun bütün kesimleri tarafından benimsenmesi, orman varlığımızın geliştirilerek ve genişletilerek gelecek nesillere aktarılması adına; kurum ve kuruluşların, sivil toplum örgütlerinin, şirketlerin ve vatandaşlarımızın bu çalışmalara duyarlılık göstererek katkıda bulunması bizim için oldukça anlamlı ve önemlidir… Finansal Kurumlar Birliğinin ülke ekonomisine ve ticari faaliyetlere sağladığı desteğin yanında ülkemizin yeşil dokusunun artırılmasına yönelik bu anlamda yaptığı katkıyı önemsiyor ve kendilerine şahsım ve kurumum adına gönülden teşekkür ediyor, Protokolün ülkemiz için hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

 

Aktüel İntermedya / YAŞAM

 

About Aktuel İntermedya

Check Also

Tuzla Belediyesi, koca yürekli Diyarbakırlı çocuklara ilklerle dolu keyifli bir gün yaşattı

Bir sosyal sosyal deney sonucu gündem olan Diyarbakır’ın koca yürekli çocukları, Tuzla Belediye Başkanı Dr. …