HAYDİ BABALAR EĞİTİME, BİLİNÇLİ BABALAR, SAĞLIKLI ÇOCUKLAR

ALTINDAĞ BELEDİYESİ AİLE YAPISINI GÜÇLENDİRMEYİ BABALARLA. SÜRDÜRÜYOR ALTINDAĞ BELEDİYE BAŞKANI VEYSEL TİRYAKİ: “ALTINDAĞLI BABALAR HAYDİ İŞ BAŞINA”

Altındağ Belediyesi, “Haydi babalar iş başına” dedi ve babalar için eğitim programı başlattı. Belediye tarafından yürütülecek “Baba Destek Programları” (BADEP) ile sağlıklı çocuklar yetiştirilmesi amaçlanıyor. Geleneksel aile yapısında çocuk bakım ve gelişiminde öncelikli olarak annelerin sorumlu tutulduğunu belirten Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki, “Çocuk gelişiminde anne kadar babanın da etkisi ve rolü büyük. Biz Altındağ Belediyesi olarak ‘hayat müşterektir’ diyoruz ve sağlıklı çocukların yetişmesinde babalara kılavuzluk yapacak bir eğitim programı başlatıyoruz. Belli aralıklarla sürdüreceğimiz bu eğitim programı ile Altındağlı babalara ulaşmak, daha sağlıklı aileler ve mutlu çocuklar için zihinsel dönüşüm oluşturmak istiyoruz” dedi.

ALTINDAĞ’DAN BABALARA BİLİMSEL DESTEK

Altındağ Belediyesi’nin başlattığı programın amacı, Türk aile yapısını güçlendirmek, aile içindeki diyalog kanallarını artırmak ve iletişimin hızının baş döndürdüğü günümüzde babalara çocuk eğitimi ve gelişimi konusunda destek olmak. Aile içi sorunların çözümü ve sağlıklı iletişim modellerinin geliştirilmesi konusunda da destek sağlayacak programla, aile yapılarının güçlenmesine de katkı sağlanması hedefleniyor. Uzman eğiticilerin desteği ile gerçekleştirilecek program, Anne Çocuk Eğitim Vakfı (AÇEV) ile birlikte yürütülecek. Bilimsel bir program olan BADEP’le, çocuk gelişimi konusunda merak edilen her şey masaya yatırılacak ve 2-10 yaş aralığındaki çocukların zihinsel, sosyal ve duygusal gelişimlerine katkıda bulunacak bilgiler babalarla paylaşılacak.

BABALARDAN ÇOCUKLARA MEKTUPLAR

Aile içi iletişimi de güçlendirmeyi hedefleyen programın ilk uygulamasında, Altındağ Belediyesi’ne bağlı Aydınlıkevler kreşinde 34, Güneşevler kreşinde 20 olmak üzere toplamda 54 babaya haftada bir gün eğitim verilecek. 10 hafta sürecek eğitimlerde, uzman isimler babalara çocuk gelişimi ve eğitimi konusunda rehberlik edecek. Babaların kendi deneyimlerini diğer babalarla paylaşacağı eğitimlerde, unutulmaya yüz tutan bir alışkanlık da yeniden hayat bulacak ve babalar çocuklarına yazdıkları mektuplarla seslenecekler.

“BİLİNÇLİ EBEVEYNLER, MUTLU ÇOCUKLAR”

“Ülkemizin geleceği, çocuklarımız ve gençlerimizdir” diyen Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki, proje hakkında şu bilgileri verdi:

“Bizim için en önemli kurum; aile. Aile iletişiminin güçlü olması, ilişkilerin sağlıklı kurulması ve bağların güçlenmesi bizim için çok önemli. Çocuklar ise ailelerimizin “değerlileri”, geleceğimizin teminatı. Altındağ Belediye Başkanı seçildiğim günden bu yana, aile yapımızın güçlendirilmesi için çok sayıda projeye imza attık. Çocuklarımız, gençlerimiz için de projeler üretiyoruz. Onlar bizim kıymetlilerimiz. Tüm olanaklarımızı onların eğitim seviyesini yükseltmek, yüzlerine küçük de olsa bir gülücük yerleştirebilmek için kullanıyoruz. Bilimsel araştırmalar çocuk gelişiminde anne kadar babanın da önemli olduğunu gösteriyor. Çünkü hayat müşterek. Aile yapımızın daha da güçlenmesi, ilişkilerimizin sağlamlaşması için ‘çocuk yetiştirme’ konusunda babalara da görev düşüyor. Dünyada ve ülkemizde babalık rolünü desteklemek için sadece babalara yönelik programlar maalesef yok denecek kadar az. Biz de Altındağ Belediyesi olarak bu örnek projeye imza atmaktan çok mutluyuz. BADEP sayesinde babalarımızın daha bilinçli olmasını sağlayacağız. Babalarımızla çocuklarımızın geçirdiği vaktin çok daha kaliteli ve keyifli olmasına da katkı vereceğimize inanıyoruz. Ayrıca babalarımızın eşlerine, yakınlarına karşı iletişimlerinin daha da sağlıklı olmasına aracılık edeceğiz bu programla. Bilinçli ebeveynler demek mutlu çocuklar demek. Program sonunda, babalarımızın çocuklara yazacağı “sımsıcak mektuplar” da, bu kubbede kalan hoş bir sada olacak.”

BADEP NEDİR?

BADEP eğitimleri kapsamında kontrat ve tanışma, babanın rolü, önemi ve çocuğa etkisi, çocuğun davranışlarını kabul etme ve etkin dinleme, olumlu disiplin yöntemleri, çocuğun gelişim özellikleri, sosyal, bedensel ve zihinsel gelişim, kitap okuma ve çocukla geçirilen zamanın değeri, duygusal ve sosyal gelişim, çatışma çözme yöntemleri gibi konular işleniyor. Aile içi sorunların en aza indirilmesini ve uygun çözüm yollarının aranması konusunda da destekleyici olan BADEP uygulaması 17 kişilik sınırlı gruplarda verilecek eğitimler içeriyor. Farklı sosyo-ekonomik seviyeleri buluşturan uygulama, uzman eğiticiler önderliğinde ilköğretim okullarında, kreşlerde gerçekleştiriliyor.

 

Aktüel İntermedya / YAŞAM

 

You may also like

Popular News