İÇ KANAMAYI TÜRKLER DURDURACAK” DEDİ, SAVUNMA SANAYİNİN DİKKATİNİ ÇEKEREK ULUSLARARASI ÖDÜL ALDI

İNVENTRAM, DÜNYADA BİR İLK OLAN BULUŞU İLE ABD’DE“DEFENSE INNOVATION 2017” ÖDÜLÜNÜ ALDI

İnventram, dünyada bir ilk olma özelliği taşıyan ‘İç Organ Kanamalarını Azaltıcı Sistem’ teknolojisi ile Amerika Birleşik Devletleri’nde Defense Innovation Ödülü’nü aldı. İhtiyaç duyulması durumunda, tıbbi müdahale için zaman kazandırarak hayat kurtaracak öneme sahip olan bu giyilebilir cihaz, savunma sanayinin de dikkatini çekti.

Koç Topluluğu teknoloji yatırım şirketi İnventram, dünyada bir ilk olma özelliği taşıyan ‘İç Organ Kanamalarını Azaltıcı Sistem’ teknolojisi ile Amerika Birleşik Devletleri’nde Defense Innovation Ödülü’nü almaya hak kazandı. Dünya çapında 20 yıldır, teknoloji keşfi ve ticarileştirme alanında hizmet veren TechConnect tarafından ABD’de düzenlenen, Defense Innovation Summit 2017 kapsamında ödül alan İnventram, dünyaya yüksek teknoloji ihracatı yapma yolundaki çalışma başarılarını, uluslararası ödülle taçlandırdı. Doç. Dr. Yusuf Özgür Çakmak tarafından geliştirilen ve İnventram tarafından patentlenerek koruma altına alınan ‘İç Organ Kanamalarını Azaltıcı Sistem’ teknolojisi ile ödül alan tek Türk şirketi İnventram oldu.

İnventram Genel Müdürü Cem Soysal, İnventram’ın, ileri teknoloji içeren sağlık donanımları üretim ve geliştirilmesi konusunda Türkiye’yi dünyada söz sahibi yapacak buluşlara yatırım yaptığına dikkat çekerek, “Projeyi geçen yılın ilk çeyreğinde lanse etmiştik, şimdi de uluslararası ödül almasının gururunu yaşıyoruz. Ülkemizden bilim insanlarının geliştirmiş olduğu eşsiz projelere yatırım yaparak, Türkiye’yi dünya inovasyon ligine taşımayı hedefliyoruz. Patentini aldığımız ve geliştirmekte olduğumuz bu teknoloji de adeta insanın kaderini değiştirecek özellikte. Proje hayata geçtiğinde, iç kanamayı Türkler durduracak dedik ve bu yolda başarı ile ilerlediğimizi ödülle tescilledik. İnsan hayatını korumak için acil müdahale gerektiren yerlerde, yani ambulans, acil servis üniteleri gibi alanlar dışında çatışma alanlarında da ihtiyaç duyulacak standart donanımlar arasında yer alabilecek bir teknoloji bu. Bu yüzden savunma sanayinin dikkatini çekmesi, bu alanda inovatif bir ürün olarak görülmesi çok önemli. Teknolojinin giyilebilir olarak tasarlanması ve uzaktan müdahaleye izin vermesi de, buluşun en güçlü yönlerini oluşturuyor” dedi.

‘İç Organ Kanamalarını Azaltıcı Sistem’ teknolojisi, insan vücudunda darbe alan bölgedeki organı hedef alarak, oradaki kanamayı yavaşlatıyor ve tıbbi müdahale için ek süre yaratıyor. Özel bir kullanım bilgisi ve cerrahi müdahale gerektirmeyen bu cihaz, hem ticari hem de askeri anlamda çok büyük bir pazar potansiyeline sahip. İlerleyen dönemde, araçlarımızdaki sağlık kitinin bile vazgeçilmez bir parçası olacağı öngörülüyor.

İnventram hakkında:

İnventram Koç Topluluğu ve Mitsui&Co. ortaklığı olan yüksek teknoloji yatırım şirketidir. Erken aşama teknoloji, inovasyon ve fikri mülkiyet hakları yatırım, ticarileştirme ve danışmanlık şirketi olan İnventram’ın amacı ”disruptive” teknolojileri en doğru iş modelleri ile ticarileştirmektir. Teknoloji ve inovasyon temelli yeni kurulmuş ve kurulmakta olan girişimlere yatırım yapmakta ve satış desteği vererek gelir ortağı olmaktadır. Öte yandan İnventram, üniversite araştırmacı ve girişimcilerinin projelerinin, şirketleşmesi sürecine hissedar olarak katılmaktadır. Bu projelere her türlü kurumsal desteği vererek, buluşçu ve araştırmacılara ticari olarak değerlendirilebilir çeşitli fikri haklarının ve teknolojilerinin tespiti, geliştirilmesi, patentlenmesi, ürünleştirilmesi, bu fikri haklar ve teknolojilerinin devri, lisanslanması ve/veya bunlar ile ilgili olarak farklı iş modelleri tesis etmek suretiyle ticarileştirilmesini sağlamaktadır. İnventram, bunun sonucunda fikri sermayeleri, toplumun hayat standardını yükseltecek ürün ve hizmetlere dönüştürmektedir.

 

Aktüel İntermedya / SAĞLIK

 

You may also like

Popular News