İnsani Yardım Çalışanlarına Yönelik Saldırıları Kınıyoruz

Afganistan ve Suriye’de insani yardım çalışanlarına yine saldırı düzenlendi. Ölü ve yaralılar var. İnsani yardım çalışanlarına saldırının savaş suçu olduğunu hatırlatan Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, saldırıları kınadı.

Türk Kızılayı’nın da üyesi olduğu Uluslararası Kızılhaç Komitesi’nin (ICRC) Afganistan’da bulunan yerel ofis çalışanlarına yönelik saldırıda 6 kişi hayatını kaybetti. İnsani yardım çalışanı 2 kişiden ise haber alınamıyor. İhtiyaç sahiplerine hayvancılık yapabilmeleri için temin edilen malzemelerin sevkiyatı sırasında, Jawzan kentinde, silahlı saldırıya uğrayan 8 kişilik heyetten 6’sı yaşamını yitirdi.

Aynı gün Halep’te, insani yardım malzemesi dağıtan Suriye Kızılayı çalışanlarına yönelik de saldırı oldu. 3 kişi hayatını kaybetti, 7 kişi yaralandı. Hayatını kaybeden ve yaralananların insani yardım çalışanı olup olmadığı henüz kesinleşmedi.

Çatışmaların gölgesinde yaşam mücadelesi veren veya uzun süren savaş nedeniyle ekonomik faaliyetlerini yürütemeyen insanlara destek vermek için her türlü zorluğa göğüs geren insani yardım örgütü çalışanlarına yönelik saldırıların kabul edilemez olduğunu söyleyen Genel Başkan Kınık, yaşanan üzücü olayları kınadığı ifade ederek, uluslararası kamuoyunun bir an önce harekete geçmesi çağrısında bulundu.


 

Aktüel İntermedya / DÜNYA

 

About Aktüel İntermedya

Check Also

Koronavirüs aşısının Çin’e ait olduğu Rusya üzerinden pazarladığı iddia ediliyor

Haber detayları ; Çin, işgal ettiği Doğu Türkistan’da koronavirüs aşısını 10.000 dolardan satışa çıkardı. Parayı …