İstanbul Yeni Havalimanı’na ilk uçak indi

İGA’nın bu yıl ikincisini düzenlediği ‘İstanbul Liseler Arası Model Uçak Eğitimi ve Yarışması’ için liseli öğrencilerin eğitim sonrası tasarladığı model uçaklar, İstanbul Yeni Havalimanı’na inen ilk uçaklar oldu. Yarışmada birinci olan uçak, ‘Karavul’ adlı takıma ödül getirdi. 

İGA’nın, İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü ve İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) işbirliği ile bu yıl ikincisini düzenlediği ‘İstanbul Liseler Arası Model Uçak Yarışması’ 7 Mayıs Pazar günü renkli görüntülere sahne oldu. İstanbul Yeni Havalimanı’nda yapılan final etkinliği ile birlikte havalimanı, ilk uçağını ağırlamış oldu.

İstanbul genelinden tüm liselerin katılımına açık olan Model Uçak Yarışması’na bu yıl 40 farklı okuldan 172 öğrenci başvurdu. 46 öğrenci ön elemeleri geçti ve eğitimlere katılmaya hak kazandı. Teorik eğitimler sonrasında ise 20 öğrenci son aşamaya kalarak uygulama dersleri sonrasında tasarladıkları model uçaklarını finalde sergileme şansına sahip oldu. Finalde 20 öğrenci; Karavul, Poyraz, Pulsar, Şanlı Takım ve Target Asos adlı takımlarla yarıştı. Karavul takımı tasarladığı uçak ile yarışmada belirlenen uçuş görevlerini yerine getirdi ve büyük ödüle layık görülerek teknoloji marketinde geçerli olacak 6.000 TL’lik hediye çeki kazandı.

Yarışma jüri üyeleri arasında İGA Havalimanları İnşaatı CEO’su Yusuf Akçayoğlu, İGA Havalimanı İcra Kurulu Üyesi Mehmet Kalyoncu, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Faruk Yelkenci, İTÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İbrahim Özkol, TUSAŞ Genel Müdürü Doç. Dr. Temel Kotil, Baykar Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar, Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) Başkan Yardımcısı Sümeyye Erdoğan Bayraktar, Gazeteciler Güntay Şimşek, Tolga Özbek, İTÜ Öğretim Üyeleri Dr. Hayri Acar ve Yrd. Doç.Dr. Emre Koyuncu yer aldı.

İGA Havalimanları İnşaatı CEO’su Yusuf Akçayoğlu geçtiğimiz yıl yapılan başvuru sayısının neredeyse ikiye katlanmasından ötürü çok mutlu olduklarını dile getirerek şunları söyledi: “Henüz lise çağında olan pırıl pırıl gençlerimizin tasarladığı uçakları görünce geleceğe dair umutlarımız arttı. Liseli gençlerimizin bu yarışma kapsamında, İTÜ gibi havacılık alanında yetkin bir üniversitenin profesörlerinden ders almaları büyük bir deneyim. İGA olarak bizleri en çok tatmin eden noktalardan biri de gençlerimizin havacılık konusunda istek ve şevkinin artmasıdır. Adımızı sadece havalimanımızla değil tüm havacılık sektörüyle, gençlerimizin başarısıyla ve ürettikleri teknolojilerle dünyaya duyurmalıyız. İstanbul Yeni Havalimanı’na inen ilk uçağın, böylesine parlak beyinlerin eserleri olması hepimizi gururlandırmalı.

Ödüle layık görülen öğrenciler
SıraTakımlarÖdül
BirinciKaravul6.000 TL
İkinciTarget Asos4.000 TL
ÜçüncüPoyraz2.000 TL

 

Aktüel İntermedya / YAŞAM

 

You may also like

Popular News