LeasePlan’den Global Filo Kiralama Araştırması!

En Çok Yolu Yeni Zelandalılar, En Uzun Sözleşmeyi Macarlar Yapıyor!

 Dünyanın en büyük filo kiralama şirketi LeasePlan, global filo kiralama araştırmasının sonuçlarını açıkladı. 16 farklı ülkede gerçekleştirilen araştırma sonuçlarına göre, araç başına en uzun ortalama kilometreyi 42 bin 500 kilometre ile Yeni Zelanda yaptı. Filo kiralamada en uzun sözleşmelerin yapıldığı ülke ise ortalama 54 ay ile Macaristan oldu. LeasePlan araştırması, en yaygın sözleşmelerin 3 ila 4 yıl aralığında yapıldığını ve 5 yıl üzeri filo kiralama sözleşmelerinin giderek yayıldığını da ortaya koydu. Araştırmaya göre filo kiralama sektöründe en çok tercih edilen otomobillerin % 32’yle Volkswagen Grubu markaları olduğu belirtildi.

Dünyanın en büyük filo kiralama şirketi olarak beş kıtada ve 33 ülkede dev bir araç filosunu yöneten LeasePlan, filo kiralama sektörüyle ilgili dünya çapında yürüttüğü araştırmanın sonuçlarını yayınladı. 26 farklı ülkeden yüzlerce filo sözleşmesinin incelendiği LeasePlan’in küresel filo kiralama araştırması sektördeki tercihler, kiralama alışkanlıkları ve pazara dair önemli rakamlar verirken filo kiralama sektörünün geleceğiyle ilgili dikkat çekici bilgileri ortaya koydu. LeasePlan raporuna göre, araç başına en uzun kilometre yapan ülke 42 bin 500 kilometre ile Yeni Zelanda oldu. Bu ülkeyi 30 bin 748 kilometreyle Brezilya ve 23 bin 333 kilometreyle Hindistan izledi. Rapora göre, ortalama sözleşme süreleri bakımından en uzun süreli sözleşmelerin yapıldığı ülkelerin başında ise 54 ay ile Macaristan geldi. Macaristan’ı ortalama 43 ay ile İngiltere ve ortalama 36 ayla İsviçre takip etti.

En yaygın sözleşmeler 4 yıllık

LeasePlan’in küresel filo kiralama sektörü raporu dünya genelinde filo kiralamaya olan ilginin arttığını da rakamlarla ortaya koydu. Buna göre, filo kiralama kontratlarının % 60’lık kısmı 37 ay ila 48 ay gibi uzun vadeli sürelerde yapılırken; % 27’si 30 ila 36 arasında, % 13’ü 49 ila 60 ay arasında gerçekleşiyor. Raporda ayrıca 49 ila 60 ayı kapsayan filo kiralama sözleşmelerinin her geçen gün daha da arttığı vurgulanıyor. Kiralanan araçlarla ile yapılan yıllık ortalama kilometredeki artış ise LeasePlan raporunda dikkat çeken bir diğer önemli veriyi oluşturuyor. Buna göre, filo kiralamada ortalama araç başı yapılan kilometrenin % 49’u yıllık 30 bin ila 40 bin kilometreler arasında yoğunluk gösteriyor. Bu rakamı % 30 ile 20 bin – 30 bin kilometre ve % 17’yle 40 bin – 50 bin kilometre takip ediyor.

Filo kiralamada tercih Volkswagen Grubu markaları

26 farklı ülkede yapılan araştırma, filo kiralama sektöründeki marka tercihlerini de ortaya koydu. Buna göre, Volkswagen, Audi, SEAT ve Skoda markalarının içinde bulunduğu Volkswagen Grubu markaları %32 oranla filo kiralamada en yaygın tercih oranına sahipken, bu markaları %13 oran ile BMW takip etti. Renault-Dacia-Nissan Grubu %11,  Ford %8 ve PSA (Peugeot – Citroen) % 7 oranlarında tercih edilirken; Mercedes, General Motors, Toyota ve Fiat Chrysler Automobiles (FCA) sıralamada yer alan diğer markalar oldu.

 

Aktüel İntermedya / AUTO AKTÜEL

 

About Aktuel İntermedya

Check Also

TOYOTA OTOMOTİV SANAYİ TÜRKİYE’YE ÇEVRE ÖDÜLÜ

Çevreye duyarlı yöntem ve teknolojilerle üretim faaliyetlerini sürdüren Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye, başarılarına bir yenisini …