Oyunculuğu bırakıp kendini obeziteye adadı

“Perili köşk”, “Sözün bittiği yer”, “Memlekette demokrasi var” gibi televizyon dizisi ve sinema filmi ile tiyatro sahnelerinden tanıdığımız sanatçı Başak Şekerpare, oyunculuğu bırakıp kendini obeziteye adadı.

72 kilo vererek 132 kilodan 60 kiloya düşen oyuncu, ameliyatını yapan ünlü Obezite ve Metabolik Cerrah Prof. Dr. Halil Coşkun’un yanında görev aldı. BariatrikLab Obezite ve Metabolik Cerrahi Merkezi’nde obeziteden muzdarip hastalarla empati yapan Başak Şekerpare, kendisi gibi birçok kişinin yeni bir hayata adım atması için manevi destek sağlıyor.

Prof. Dr. Halil Coşkun’un “Sağ kolum” dediği Başak Şekerpare, yaşadığı değişimi şöyle anlatıyor:

‘ŞİŞMAN BEBEK SAĞLIKLI BEBEKTİR’ DİYE BÜYÜK BİR YANILGI VAR

“Hep tombiktim. Toplumumuzda ‘şişman bebek sağlıklı bebektir’ diye büyük bir yanılgı var. Anne ve babalar çocuklarına zorla yemek yediriyorlar. Oysa bilmiyorlar ki diyabet, kalp ve damar hastalıklarının birçoğunun temeli o yaşlarda atılıyor. Benim hikayem de böyle başladı. Annem ve babam çalıştıkları için beni babaanneme bırakırlardı. Kadın da emanetim diye yediriyor da yediriyor. Hiç unutmam sobada bir tam ekmeği ısıtır, üzerine yağ ve bal sürer zorla yedirirdi. Hâlâ tereyağından baldan nefret ederim. İlkokulda da ortaokulda da okulun en şişman çocuğuydum. Hep “Ergenliğe girince atar” derlerdi. Derken lise başladı, ben kiloları atmadım üzerine kilo eklemeye başladım.

Duygusal yiyiciyim. Üzüntü, sıkıntı, hasret herhangi bir duygu beni tetiklerdi ve yerdim. Tatlıya karşı da aşırı düşkünlüğüm vardı. Ne zaman canım yansa, kendimi yalnız, mutsuz hissetsem pastaneye giderdim.

NE OLDU DA CANINIZA TAK ETTİ?

Benim canıma tak eden nokta vücudumda ‘necrobiosis lipoidica’ isimli hastalığın belirmesiyle başladı. Bu bir çeşit hücre kanseri, çok yeni bir rahatsızlık ve nedeni de tedavisi de bilinmiyor. Hastalığın birebir kilo ile ilgisi yok ancak vücutta açık yaralar çıkıyor. Suya değmen yasak, hep bandajlı geziyorsun. Ağrı ise felaket. Türkiye’de ne kadar hastane varsa gezdim. Günlerce yattığım oldu, geçmedi. Teşhis konulduktan sonra “Bir çıkış yolu bulmalıyım” dedim. Madem bu hastalık var, belki bu dünyadaki zaman kısıtlı. Bu süreyi zayıf geçirmek istedim.

NEDEN AMELİYAT OLDUM?

Her şeyi denedim. Akupunkturlar, bitkisel çaylar, zayıflama hapları, tek gıda rejimleri, doktorların özel diyetleri… Hiçbiri işe yaramadı. Maksimum 10 kilo verip geri alıyordum. İçimdeki duygusal açlık zayıflamamı engelliyordu. “Ancak midem küçülürse yapabilirim” dedim. Bu arada yapı itibariyle çok garantici biriyim. Öyle maceraya atılmam. Doktorumu bulmam iki yılımı aldı. Araştırdım. Bu ameliyatı kimler yapıyor? Hangisinin hasta kaybı daha düşük, hangisinin ameliyatlarından sonra hastaları daha hızlı toparlanıyor diye.

İlk ay 22 kilo verdim. Dördüncü ayda 44 kilo gitmişti. Bu arada bir mucize oldu ve yaralarım da iyileşmeye başladı. Bir ay sonra kontrole gittiğimde doktorum bacağımdaki bandajlardan birini açtı. Bir baktım, yara yok. Görüyorum ama inanamıyorum. Üç ay sonra da tüm yaralar kapandı. Son bandajın çıktığı günü unutamam. Tüm gün ağlaya ağlaya banyo yaptım.

KİLOLUYUM DİYE TERK EDİLDİM

Daha önce kötü bir tecrübe yaşamıştım. Sırf kiloluyum diye birlikte olduğum adamın ailesi evime gelmiş ve bana hakaretler etmişti. O adam da ailesini dinleyip beni ertesi gün terk etmişti. Oysa evlilik tarihi belirleyecektik, her şey hazırdı!

Eşimle de tanıştığımda aklımda aşk yoktu. Zaten biz şişmanlar ne kadar kilo versek de duruma alışamayız. Bir adam bizimle flört edince “Aman canım, bana mı bakacak?” deriz. Yine öyle oldu ama bu defa karşımdaki kişi kararlı ve dürüst çıktı. Hani “Beni her halimle kabul etsin” deriz ya Erdem işte o adam. Onu karşıma alıp “Bak ben kilo veriyorum. Bu bir süreç. Sonunda güzelleşsem de kollarım, bacaklarım sarkacak. Sonra bir de bacaklarımda eski yara izlerim var. Bunları sorun yapacaksan hemen şimdi git” dedim. Yaralarımı görmek istedi ve sonra eğilip bacağımdakini öptü.

“Kilo verdikten sonra kadın olduğumu hissettim” diyen Şekerpare, Erdem’le dünya evine girdi. Nikah şahitliğini de Prof. Dr. Halil Coşkun yaptı.

 

Aktüel İntermedya / SAĞLIK

 

About Aktüel İntermedya

Check Also

COVID-19’da belirti göstermeyen taşıyıcılar büyük risk altında

Tüm dünyayı aylar önce etkisi altına alan ve Türkiye’de halen vaka sayıları artarak devam eden …