Somalili 10 yaralı daha taburcu edildi

Sağlık Bakanı Dr. Ahmet Demircan Somali’deki bombalı saldırı sonrası Türkiye’ye getirilen yaralılardan 10’unun daha taburcu edildiğini belirterek yaralıları refakatçileri ile birlikte bugün ülkelerine yolcu edeceklerini açıkladı. Bakan Demircan 1 Somalilinin de hayatını kaybettiğini söyledi.

Bakan Demircan Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesinde düzenlenen programda yaptığı açıklamada, yaklaşık bir ay kadar önce Mogadişu’da meydana gelen bombalı saldırıda 300’ün üzerinde insanın hayatını kaybettiğini ve 300’e yakın insanın da yaralandığını hatırlattı.

Somali’deki Recep Tayyip Erdoğan Hastanesi’nde yaralıların bir kısmının tedavi edildiğini, ağır olan yaralıların ise Türkiye’ye getirildiğini belirten Demircan, ağır yanık yarası bulunan bir hastanın hayatını kaybettiğini söyledi. Onun dışındaki hastaların iyileştiğini ve durumu düzelen hastaların taburcu edildiğini kaydeden Bakan Demircan, ikinci taburcu işleminin gerçekleştiği bugün 10 hastanın taburcu edildiğini ve refakatçileri ile birlikte Somali’ye yolcu edileceklerini bildirdi.

Somali halkına geçmiş olsun dileklerini ileten Bakan Demircan, “Somali halkına Türk halkının, Cumhurbaşkanımızın, Başbakanımızın  selamlarını iletiyorum. Türkiye mazlumların her zaman yanında olmuştur. Dünyanın neresinde bir mazlumun ayağına diken batsa, bir zulme uğrasa Türkiye ona sahip çıkar. Böyle büyük bir milletin mensubu olmaktan büyük gurur duyuyorum” diye konuştu.

Somali’nin Ankara Büyükelçisi Jama Abdullahi Muhammed de saldırıda yaralanan 10 hastanın daha taburcu edilmesinin kendilerini mutlu ettiğini söyledi. Türkiye’nin yardımlarından ötürü ayrıca bir mutluluk yaşadıklarını kaydeden Muhammed, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a acil durumda askeri yardım uçağını yolladığı için Sağlık Bakanı Ahmet Demircan’a da yardım ekibi ve malzemeleri ile birlikte bizzat Somali’ye gittiği için teşekkür etti.

 

Aktüel İntermedya / DÜNYA

 

You may also like

Popular News