Suriye’de 9’uncu “Kızılay Sevgi Mağazası” Açıldı

Çatışma bölgelerinden kaçıp güvenli bölgelere yerleşen veya çatışmaların son bulduğu bölgelerde yaşayan Suriyeli sivillere hemen her türlü ihtiyaç malzemesini aralıksız sevk eden Türk Kızılayı, Suriye topraklarındaki 9’uncu Sevgi Mağazasını da açtı.

Türk Kızılayınca İdlib kırsalındaki Kemmune kampına kurulan “Kızılay Sevgi Mağazası”, Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık’ın katılımıyla Suriyelilerin hizmetine açıldı. İdlib’in kuzeyinde 850 ailenin kaldığı Kemmune kampında hizmete giren Kızılay Sevgi Mağazasından aileler ücretsiz olarak kıyafet alabilecek.

Açılışı gerçekleştiren Genel Başkan Kınık, kampın Türk Kızılayı ve Türkiye’deki sivil toplum kuruluşlarınca desteklendiğini belirtti. Kamp içerisinde Türk Kızılayı olarak bir kıyafet mağazası hazırladıklarını söyleyen Kınık, “Türk hayırseverlerin gönderdiği kullanılmamış kıyafetler burada ihtiyaç sahipleriyle buluşuyor. Burada her aileye alışveriş için puan veriyoruz. Yoğunluk olmasın diye de insanları randevu ile çağırıyoruz” dedi.

Yeni bir model

Kınık, görevlilerin puanları kontrol ettiğini ve ailelerin bu şekilde mağazaya gelip ihtiyacı olan ürünü ücretsiz aldığını söyledi. Bu sistemi Suriye’de yeni uygulamaya başladıklarını aktaran Kınık, “Bu, Suriye’de insanlara hem gıda hem de kıyafet ulaştırmak için başlattığımız yeni bir model. Kızılay Sevgi Mağazası adını verdiğimiz bu mağazadan Suriye’de Azez, Cerablus, El Bab ve İdlib’de toplam 9 tane açılmış oldu” diye konuştu.

Açılışın ardından mağazayı gezen Kınık, daha sonra Atme ve Sarmada kasabalarındaki bazı yetimhaneleri de ziyaret ederek çocuklara hediye verdi.

Suriye’de 9’uncu “Kızılay Sevgi Mağazası” Açıldı
Aktüel İntermedya / DÜNYA

You may also like

Popular News