TUVALET EĞİTİMİNİ OYUNCAKLARLA EĞLENCELİ HALE GETİRİN

Tuvalet Eğitiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çocuklara tuvalet eğitimi vermeye 18’inci aydan itibaren başlanması gerektiğini belirten Psikolog İrem Pekyürek, çocukların eğitilirken ödüllendirilmesi gerektiğini vurguladı.

Tuvalet eğitimi, çocuğun sosyal gelişiminde önemli bir yere sahiptir. Küçükçekmece Belediyesi’nin ilçedeki okulların aile birlikleri ile birlikte oluşturduğu Gönül Elçileri Projesikapsamında; Psikolog İrem Pekyürek, çocukların tuvalet eğitimiyle ilgili ebeveynlere önemli bilgiler verdi. Mustafa Pars İlköğretim Okulu’nda gerçekleşen “Çocuklarda Tuvalet Eğitimi ve Özbakım” konulu söyleşide konuşan Pekyürek, tuvalet eğitiminde 2 yaşın önemine dikkat çekerek, çocukların eğitilirken ödüllendirilmesi gerektiğini vurguladı.

18 ‘inci Aydan İtibaren Tuvalet Eğitimi Başlayabilir

Tuvalet eğitiminde 2 yaş önemini anlatan Pekyürek; “Çocuklarda, 18 aylıktan itibaren, bağırsak ve mesanede gerekli olan kas kontrolü kazanılır. Beden fonksiyonlarının duyarlılığı artar ve aynı zamanda bunları çeşitli ifade veya sözcüklerle tanımlayabilir, isteklerini ve ihtiyaçlarını daha iyi ifade edebilirler” dedi.

Oyuncak Bebekten Faydalanın

Tuvalet eğitiminde uygulamaya geçişte yapılabilecek hazırlıklardan da bahseden Akyürek, “Oyuncak bir bebek kullanarak beslenme ve boşaltma işlemlerini gösterebilirsiniz. Tuvalette yapılan hareketler olan iç çamaşırının indirilmesi, tuvalete oturmak, boşaltımdan sonraki temizlik, iç çamaşırının çekilmesi, tuvalet ve el temizliği gösterilmelidir. Çocuğunuzun tuvalete ulaşmasını kolaylaştıracak yükseklikte önüne bir basamak koyabilirsiniz. Bir tuvalet iskemlesi-lazımlık alınabilir ancak hem kaplayacağı yer hem temizliği hem de bu alışkanlığın 1 yıl içinde yeniden değiştirilmesi gerekeceği için çok uygun bir çözüm değildir. Bu değişiklikleri çocuğunuz ve onun rahatı için yaptığını anlatabilirsiniz” diye konuştu.

Çocuklarınızı Ödüllendirin

Çocuklara tuvalet eğitimi verilirken neler yapılması gerektiğini anlatan Pekyürek, “Bebek bezlerine artık ihtiyacı olmadığını anlatın. Uygulamadan en az 2-3 gün önce bezlerden ayrılacağını söyleyin. Uygulamanın yapılacağı gün evinizin sakin olması için gerekli düzenlemeleri yapın. Sabah kalkınca bezleri açın ve kirli olanların artık son olduğunu söyleyerek çocuğunuzla birlikte temizleneceği yere bırakın. Çocuklarınızı ödüllendirmeyi de unutmayın. Maddi ödüllendirmeden çok manevi ödüllendirme daha önemlidir.’’ diyerek dinleyicilerin sorularını cevaplandırdı. Söyleşi sonunda ise Mustafa Pars İlkokulu Müdürü Yakup Kahraman, İrem Pekyürek ve Küçükçekmece Belediye Başkanı Temel Karadeniz’e teşekkür etti.

 

Aktüel İntermedya / YAŞAM

 

About Aktüel İntermedya

Check Also

Tuzla Belediyesi, koca yürekli Diyarbakırlı çocuklara ilklerle dolu keyifli bir gün yaşattı

Bir sosyal sosyal deney sonucu gündem olan Diyarbakır’ın koca yürekli çocukları, Tuzla Belediye Başkanı Dr. …