Umudu Ol Gemisi Yemen’e Gönderildi

11 bin tonluk insani yardım malzemesi yüklü “Blue Fury” adlı yardım gemisi İskenderun Limanı’ndan Yemen’e törenle uğurlandı. Geminin 10 gün içinde Yemen’e ulaşması hedefleniyor. Kızılay Genel Başkanı Kerem Kınık,  “27 milyon nüfuslu Yemen’de 19 milyon kişi açlık çekiyor. Geçen yıl açlık nedeniyle 62 bin çocuğumuzu toprağa verdik” dedi.

Yakın bir süre önce Somali’ye bir gemi dolusu gıda malzemesi göndererek açlıkla savaşan 3 milyon kişinin “Umudu Ol”an Türk Kızılayı, çatışmaların, açlığın ve salgın hastalıkların pençesindeki Yemen’e de insani yardım malzemesi gönderdi. Törene Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, Genel Başkan Yardımcısı Dr. Naci Yorulmaz, AFAD Başkanı Mehmet Halis Bilden, Yemen Büyükelçisi Abdullah Ali Fadhel Al Saadi, Hatay Valisi Erdal Ata, İskenderun Kaymakamı Recep Soytürk, Kızılay Şubeleri ve çok sayıda davetli katıldı. İskenderun Limanı’ndan uğurlanan  “Blue Fury” adlı gemide; 10 bin ton un, bin ton makarna ve bebek bisküvisi, 34 ton civarında kolera ilacı ve muhtelif ilaçlar, 100 adet tekerlekli sandalye, 15 bin adet terlik ve 10 konteyner sahra hastanesi yer alıyor.

“Geminin taşıdığı ilaçlar oraya şifa götürecek”

Türk Kızılayı, AFAD ve TİKA’nın dünyada insani ve kalkınma yardımlarını en iyi yapan kuruluşlar olarak öne çıktığını vurgulayan Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, “Dünyanın neresinde bir mazlum, bir muhtaç varsa, neresinde bir insan varsa, bize elini uzatanlara asla duyarsız kalmıyoruz. Biz isterdik ki Yemen’deki yangını çok önce söndürelim. Orada büyük bir kuraklığın neden olduğu bir kıtlık var. Bir yandan da maalesef kardeşin kardeşi kırdığı bir iç savaş var. Ölenin de öldürenin de Allah adına öldürdüğünü zannettiği bir iç savaş var. Bu iç savaşın arkasında, bu vekâletler savaşını yönetenler var. Bu gemi, Aden Limanı’na yanaşma izni alabilseydi çok daha önce orada olacaktı. Ya da Türk Kızılayı’nın Sağlık Bakanlığı ile koordine ettiği koleraya karşı kullanılacak ilaçlar, bu gemiyle 10-15 günde orada olmak yerine 4 saatte orada olacaktı. Bu hafta beni ziyarete gelen BM Genel Sekreter Yardımcısından rica ettim. Orada, bugün yarın gıdasızlıktan, ilaçsızlıktan can verecekler için, arkasında hiçbir siyasi menfaat, çıkar gözetmeden oraya yardım elini uzatan Türk kardeşlerinin yardımı, ancak BM Genel Sekreter Yardımcısına yaptığımız rica sonrası gerçekleşebildi. Beni evvelsi gün Türk Kızılayı Genel Başkanı Kerem Kınık izin çıktı diye aradığında, hayatımın en mutlu günlerinden birini yaşadım. Geminin taşıdığı ilaçlar oraya şifa götürecek. İnsanların önemli bir kısmının kolera salgınından dolayı can vermekten kurtulmasını hedefliyoruz.” ifadesinde bulundu.

“İnsanlar orada açlıktan ölürken, bizler burada varımızla yaşayamazdık”

Ramazan ayında Somali’ye gemiyle 13 bin tonluk insani yardım malzemesi gönderdiklerini hatırlatan Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, “Yemen’e de bu gemimiz inşallah bir hafta on gün içerisinde varacak. Yaklaşık 27 milyon nüfusu olan Yemen’de bugün 19 milyon insan açlık çekiyor, insani yardıma muhtaç. Bunlardan 7 milyonu bir sonraki öğünde ne yiyeceğini bilmiyor ve çok büyük bir sıkıntı içerisinde. Bir taraftan süren iç savaş, bir taraftan kuraklık ve yoksulluk Yemen halkını, kardeşlerimizi çok ağır bir şekilde etkiledi. Yemen’in içerisinde yaklaşık 3 milyon insan mülteci durumuna düştü. Bütün bu kuraklık, açlık ve yoksulluktan sonra şimdi kolera salgını bütün bir Yemen’i etkiledi. Şu an Dünya Sağlık Örgütü’nün verileri göre yaklaşık 200 bin kanıtlanmış kolera vakası Yemen’in genelinde, aşağı yukarı bütün 20 ilin tamamında maalesef ağır bir salgın olarak yayılıyor. Bini aşkın can kaybı var sadece koleradan. Geçen sene açlık dolayı 62 bin yavrumuzu Yemen’de maalesef toprağa verdik.” dedi.

“Toplamda 31 milyon liralık bir yardım var”

AFAD Başkanı Mehmet Halis Bilden ise Yemen’de ciddi bir açlık ve sefaletin olduğunu ifade ederek, “Özellikle koleradan çok ciddi etkilenen çocuklar var. Onun için Sağlık Bakanlığımız gerekli hem sahra hastanelerini hem de ilaçları verdi ve bu gemiye koyduk. Toplamda 31 milyon liralık burada bir yardım var. Bu yardımın karşısında ciddi ihtiyaç sahibi insanlar var. İvedi bir şekilde inşallah on gün olmadan bu gemimizi oraya ulaştırmış olacağız.” değerlendirmesinde bulundu.

“Türkiye’ye minnettarız” 

Yemen halkına desteklerinden dolayı Türkiye Cumhuriyeti’ne minnettar olduklarını aktaran Yemen’in Ankara Büyükelçisi Abdullah Ali Fadhel El Saadi de, “Binlerce yıla dayanan ilişkimiz ve desteğiniz devam ediyor. Burada olmaktan memnuniyet duyuyorum. Rabbim Türkiye’yi korusun.” dedi.

Yardım yüklü gemi, yapılan duanın ardından Yemen’e doğru yola çıktı.

 

Aktüel İntermedya / YAŞAM

 

You may also like

Popular News