Breaking News

YPG Nisan’da Rakka’ya girmeye hazırlanıyor.

ABD’nin Rakka operasyonunun kesin olarak YPG’li teröristlerde yapılacağını açıklamasının ardından YPG komutanı olduğu bildirilen Sipan Hemo adındaki militan, Rakka operasyonunun Nisan ayı başlarında gerçekleşeceğini ve birkaç hafta süreceğini iddia etti.

Nisan ayında başlayacak

Rakka operasyonunun tarihine dair yazılı bir açıklama yapan YPG militanı, “Rakka’yı özgürleştirmek ve saldırıyı başlatmak konusunda, karar verilmiş durumda, Nisan ayı başlarında askeri operasyon başlayacak” dedi. Sipan Hepo isimli militan ayrıca, “Rakka’nın özgürleştirilmesinin birkaç haftadan uzun sürmeyeceğini düşünüyoruz” dedi.

Operasyonda YPG ön planda

YPG komutanı açıklamalarına “Rakka’ya düzenlenecek operasyonda bulunacak olan güçlerin yüzde 25’ini YPG oluşturuyor, YPG savaş tecrübesi ve şehirlerde çatışma yürütme becerisiyle öne çıkıyor” ifadeleriyle devam etti.

”Yeterli silah ve savaş hazırlığımız var”

Rakka operasyonuna dair hazırlıkların yapıldığını da kaydeden Sipan Hemo “Savaşa hazırlık yeterli düzeyde, silah, ekipman, savaşçı sayısı ve özellikle şehrin üç taraftan izole edilmiş olması bakımından iyi durumdayız” dedi. Özellikle ABD’nin askeri ve maddi anlamda YPG’ye büyük yardımlar yaptığı, hatta asker ve zırhlı araçlar gönderdiği bilinmekte.

 

Aktüel İntermedya / DÜNYA

 

About Aktüel İntermedya

Check Also

Koronavirüs aşısının Çin’e ait olduğu Rusya üzerinden pazarladığı iddia ediliyor

Haber detayları ; Çin, işgal ettiği Doğu Türkistan’da koronavirüs aşısını 10.000 dolardan satışa çıkardı. Parayı …