ABD: Müslümanlara yönelik yasaklardaki yeni düzenleme daha fazla acıya sebep olacak

Uluslararası Af Örgütü ABD Şubesi Kampanyalar Kıdemli Direktörü Naureen Shah, Başkan Trump’ın getirdiği seyahat yasağının Çad, İran, Libya, Kuzey Kore, Somali, Suriye, Venezuela ve Yemen’den ABD’ye seyahat etmek isteyenleri de kapsayacak biçimde revize edilmesi üzerine şu açıklamayı yayımladı:

“Yasağın 10 ay önce yürürlüğe girmesinden bu yana ailelerin bölündüğüne ve sadece bir grup insanın işlediği suçlar nedeniyle ulusların bir bütün olarak şeytanlaştırıldığına tanık olduk. Bu düzenleme, yalnızca güvenlik arayışında olanlar için değil, ABD’ye seyahat etmek, ABD’de çalışmak veya öğrenim görmek isteyenler için de bir felaket oldu. Bu son alınan karar ne bu gerilimi azaltıyor ne de herhangi kimseyi güvende tutuyor.

“Yasağın ilk halinin bilhassa acımasız olması, hükümet eliyle yapılan ayrımcılığın bir başka versiyonuna tahammül göstermek zorunda olduğumuz anlamına gelmiyor. ABD hükümetinin de dışarıda tutmak istediği şiddetten kaçan bu insanlara bütün bir ülkeyi kapsayacak şekilde yasak getirmek, anlamsız ve acımasızcadır. Bu durum kesinlikle normalleştirilemez.”

“Tüm dünyanın İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana gördüğü en büyük insani krizle karşı karşıya olduğu bir zamanda ABD hükümeti, diğer ülkelerin, zaten meşakkatli olan güvenlik incelemesi süreçleri üzerine daha da kapsamlı yasaklar getirmelerini ve güvenlik arayışındaki çaresiz mültecilere daha fazla kapıyı kapatmalarını teşvik edecek adımlar atmamalıdır.”

“Tekrar ve bir kez daha, iş ezilen insanlara yardım etmeye gelince bu yönetimin en temel etik ve onur değerlerine aykırı olarak hareket ettiğini gördük. Biz, böylesi eylemlerin tüm dünyadaki erkeklerin, kadınların ve çocukların hayatlarına etkilerini belgelemeye devam edeceğiz. Bu yasak, hiçbir biçimde yürürlükte kalmamalıdır.”

 

Aktüel İntermedya / DÜNYA

 

You may also like

Popular News