Breaking News

Donald Trump saldırıya Suriyeli sivillerin hayatlarından duyulan endişenin sebep olduğunu ifade etti

İdlip’te 80’den fazla sivili öldüren kimyasal silahlı saldırıdan üç gün sonra, ABD’nin Şam’daki bir Suriye askeri hava üssüne dün gerçekleştirdiği saldırıya yönelik Uluslararası Af Örgütü ABD Şubesi Direktörü Margaret Huang bir açıklama yaptı.

Huang, “Başkan Donald Trump saldırıya Suriyeli sivillerin hayatlarından duyulan endişenin sebep olduğunu ifade etti, ancak Trump yönetimi hayatları için ülkelerinden kaçan Suriyeliler için ciddi şekilde duyarsızdır. Başkan derhal Müslümanlara yönelik seyahat yasağını kaldırmalı ve ülkelerindeki dehşetten kaçan Suriyeli mültecilere yönelik kısıtlamaları sonlandırmalıdır.

“ABD güçleri ayrıca uluslararası insancıl hukuk yükümlülüklerine katı bir şekilde bağlı kalmalı ve askeri bir eylemde bulunurken, sivil halkı korumak için, misket bombası gibi uluslararası arenada yasaklanmış silahların kullanımından kaçınmak da dahil olmak üzere gerekli tüm önlemleri almalıdır. ABD önderliğindeki koalisyonun yakın zamanda gerçekleşen Irak ve Suriye’deki hava saldırıları, çoğu evlerinde kapana kısılan kadınlar ve çocuklar olmak üzere, yüzlerce sivili öldürmüştür.

“Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi son altı yılda Suriye’deki sivilleri koruyamamıştır. Bu, Suriye’deki çatışmanın tüm taraflarını cezalandırılma olmaksızın korkunç suçlar işlemeye teşvik etmiştir. Üye devletlerin Han Şeyhun’da gerçekleşen kimyasal saldırıya ilişkin bir soruşturmayı güvence altına alacak ve bu tür suçları işleyenlerin adalet önüne getirilmesini kolaylaştıracak bir kararı kabul etmesi zorunludur” dedi.

 

Aktüel İntermedya / DÜNYA

 

About Aktüel İntermedya

Check Also

Koronavirüs aşısının Çin’e ait olduğu Rusya üzerinden pazarladığı iddia ediliyor

Haber detayları ; Çin, işgal ettiği Doğu Türkistan’da koronavirüs aşısını 10.000 dolardan satışa çıkardı. Parayı …